Czego się nauczysz?
- Szybko i bezbłędnie rysować wykresy M, T, N na prętach ukośnych w ramach płaskich
- Obliczać reakcje i rysować wykresy M, T, N w ramach z komorami zamkniętymi
- Obliczać reakcje i rysować wykresy M, T, N w ramach ze ściągiem
- Jak szybko sporządzać wykresy M, T, N dla pręta ukośnego obciążonego obciążeniem ciągłym
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 4:55:43
+ 1. Wstęp 0:01:10
W pierwszym odcinku kursu online obliczymy wykresy sił wewnętrznych i momentów gnących dla ramy z prętem ukośnym. Dodatkowo pręt ukośny w tym przykładzie jest obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Zadanie rozwiążemy krok po kroku, wykorzystując metodę punktów charakterystycznych.
Zaczynam od oznaczenia punktów charakterystycznych na ramie i zaznaczenia włókien spodnich. Następnie pokaże Wam bardzo szybki i skuteczny sposób na sporządzenie wykresu sił tnących na pręcie ukośnym bez konieczności rozkładania sił na składowe. Do obliczenia wartości sił tnących na pręcie ukośnym wykorzystam wartości brzegowe momentów gnących na tym pręcie. Wykres sił tnących natomiast pomoże mi w szybkim i poprawnym sporządzeniu wykresu momentów gnących, a w szczególności pozwoli mi sprawdzić występowanie ekstremum na wykresie momentów i ewentualne obliczenie jego wartości.
Dzięki temu sposobowi rysowania wykresów sił tnących i momentów gnących na pręcie ukośnym znacząco skrócicie czas rozwiązywania ramy płaskiej na kolokwium lub egzaminie oraz wyeliminujecie potencjalne miejsca, w których łatwo popełnić błąd obliczeniowy.
W drugim odcinku kursu online rozwiąże przykład ramy przegubowej z prętem ukośnym połączonej ściągiem. Pręt ukośny podobnie jak w pierwszym przykładzie jest obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.
Podobnie jak w pieszym przykładzie mojego kursu wideo, wykresy sił tnących i momentów gnących na pręcie ukośnym rozwiąże poprzez wycięcie pręta ukośnego z ramy płaskiej. W ten sposób uniknę konieczności rozkładu sił na składowe w celu wyznaczenia wartości na wykresie sił tnących. Na podstawie gotowego wykresu sił tnących sprawdzę, czy wykres momentów gnących posiada ekstremum na pręcie ukośnym.
Rama w tym przykładzie posiada ściąg. Nauczę Was jak postępować w takim przypadku w trakcie obliczania reakcji podporowych, ale w szczególności jak traktować ściąg na etapie sporządzania wykresów sił tnących, normalnych i momentów gnących.
Dzięki wiedzy, jaką zdobędziecie w tym odcinku mojego kursu online, bez problemu poradzicie sobie z ramami płaskimi w trakcie kolokwium lub egzaminu.
W tym odcinku kursu online, na przykładzie ramy płaskiej nauczymy się rozcinać komory zamknięte w celu obliczenia reakcji podporowych oraz wyznaczenia sił wewnętrznych i momentów gnących. Rama z komorą zamkniętą, którą będziemy rozpatrywać, posiada dodatkowo trzy przeguby wewnętrzne oraz pręt obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.
Aby wyznaczyć na początku wszystkie reakcje podporowe, zarówno w podporach zewnętrznych jak i w przegubach wewnętrznych musimy podzielić ramę na dwie części. Najlepszym miejscem na podział są przeważnie miejsca, których występują przeguby wewnętrzne w ramie. Następnie wykorzystując równania równowagi, możemy obliczyć wszystkie reakcje dla każdej z dwóch części ramy.
Podobnie postępujemy z wykresami sił wewnętrznych i momentów gnących w tej ramie płaskiej. Wykresy możemy sporządzić osobno dla każdej z dwóch części ramy, a następnie połączyć je w całość. Wykres momentów gnących i sił tnących wykonuje metodą, którą pokazywałem w poprzednich odcinkach mojego kursu online.
Dzięki temu odcinkowi mojego kursu wideo nauczycie się jak radzić sobie z ramami posiadających komory zamknięte. Będziecie posiadali umiejętność właściwego rozcinania tego typu ram zamkniętych, a co za tym idzie, bez problemu poradzicie sobie na kolokwium czy egzaminie z mechaniki budowli, czy wytrzymałości materiałów.
W tym odcinku kursu online rozwiążemy również ramę z prętem ukośnym obciążonym obciążeniem ciągłym. Tym razem jednak obciążenie ciągłe będzie rozłożone po długości pręta, a wypadkowa siła ciężkości będzie działać prostopadle do podłoża.
Podobnie jak we wcześniejszych odcinkach kursu wideo, wykorzystamy bardzo szybką metodą dla sporządzenia wykresów momentów gnących i sił tnących na pręcie ukośnym ramy płaskiej. Wytniemy pręt ukośny z ramy, przyłożymy do niego siły zewnętrzne oraz brzegowe wartości momentów gnących (wewnętrznych), a następnie bez konieczności rozkładania sił na składowe sporządzimy wykresy sił tnących. Na podstawie wykresu sił tnących na pręcie ukośnym sporządzimy ostateczny wykres momentów gnących.
Tego typu ramy z prętami ukośnymi obciążonymi różnymi konfiguracjami obciążenia ciągłego równomiernie rozłożonego bardzo często występują na kolokwiach lub egzaminach z mechaniki, wytrzymałości materiałów czy mechaniki budowli. Warto opanować szybkie metody rysowania wykresów sił wewnętrznych i momentów gnących, w ramach których uczę w moich kursach online, aby bez stresu zaliczyć kolokwium czy egzamin lub samodzielnie wykonać projekt.
To jest już ostatni odcinek mojego kursu online dotyczącego obliczania i rysowania wykresów sił wewnętrznych i momentów gnących dla ram płaskich z prętami ukośnymi. W tym odcinku zajmiemy się ramą płaską z komorą zamkniętą oraz z prętem ukośnym obciążonym obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Tym razem obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone jest przyłożone prostopadle do pręta ukośnego ramy. Taki sposób obciążenia pręta ukośnego jest w pewnym sensie ułatwieniem w kwestii sporządzania wykresów sił wewnętrznych i momentów gnących w ramie płaskiej.
W tym przykładzie z mojego kursu online znowu rozpatrujemy ramę z komorą zamkniętą. Jest to już kolejny przykład ramy z komorą zamkniętą w tym kursie online, dzięki któremu nauczycie się jak właściwie rozcinać tego typu ramy, aby bez problemu obliczyć wartości reakcji podporowych, a następnie sporządzić wykresy sił wewnętrznych i momentów gnących.
Z mojego wieloletniego doświadczenia nabytego w trakcie udzielania korepetycji online i tradycyjnych wynika, że tego typu ramy z komorami zamkniętymi i prętami ukośnymi bardzo często sprawiają studentom bardzo dużo problemów na kolokwiach i egzaminach z mechaniki, wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli.
Wymagania
- Opanowane zagadnienia z kursu: "Reakcje podporowe w ramach".
- Opanowane zagadnienia z kursu: "Wykresy sił wewnętrznych - belki (metoda szybka) - I"
- Opanowane zagadnienia z kursu: "Wykresy sił wewnętrznych - belki (metoda szybka) - II"
- Opanowane zagadnienia z kursu: "Wykresy sił wewnętrznych - ramy płaskie (metoda szybka) - I"
- Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)
Opis kursu
Jest to drugi poziom kursu online dotyczący rysowania wykresów sił wewnętrznych i momentów gnących dla ram płaskich metodą punktów charakterystycznych. Jest to metoda, która pozwala bardzo szybko wyznaczyć wartości wszystkich sił wewnętrznych oraz momentów gnących, a następnie nanieść je na wykresy.
Na tym poziomie zajmiemy się najtrudniejszymi przypadkami ram płaskich. Nauczę Was bardzo szybkiego sposobu jak radzić sobie ze sporządzeniem wykresu momentów gnących i sił tnących na pręcie ukośnym w ramie płaskiej, który dodatkowo jest obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Jest to sposób, który nie wymaga rozkładu sił zewnętrznych na składowe.
W tym kursie online pokaże Wam również jak postępować w przypadku ram z polami zamkniętymi. Wytłumaczę jak najlepiej rozcinać tego typu ramy, aby szybko i bezbłędnie wyznaczyć zarówno reakcje podporowe jak i wykresy sił wewnętrznych i momentów gnących.
Z tego kursu wideo dowiecie się również jak rysować wykresy sił wewnętrznych i momentów gnących w ramach płaskich połączonych ściągiem (prętem). Każde zadanie rozwiązuje krok po kroku, tak aby każdy jego etap był dla Was w pełni zrozumiały.
Po szczegółowym przeanalizowaniu tego kursu online będzie w pełni przygotowani, aby zaliczyć kolokwium lub egzamin z mechaniki, wytrzymałości materiałów. Ponadto wiedza z tego kursu będzie dla Was niezbędna do opanowania zagadnień takich jak metoda siła czy metoda przemieszczeń, będących w zakresie nauczania na przedmiocie mechanika budowli.
O autorze kursu
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Ocena kursu
5 | 100% | |
4 | 0% | |
3 | 0% | |
2 | 0% | |
1 | 0% |
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
A***A
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo polecam ten kurs osobą które chcą zrozumieć wykresy sił wewnętrznych w ramach płaskich. Wszystko wytłumaczone bardzo przejrzyście. Szczerze polecam!
-
O***S
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo dobrze wytłumaczone zagadnienie. Nic dodać nic ująć, super podejście do studenta, zadania trafione w punkt. korzystam już dłuugo i na pewno nie przestanę!
-
Rura
Opinia potwierdzona zakupem
Dobry kurs. Wszystko dokładnie i powoli wytłumaczone. lecz by były potrzebne wszystkie materiały brakuje przykładów z łukami oraz łyżwami w środku.
-
H***L
Opinia potwierdzona zakupem
wytłumaczone bardzo jasno i prosto, kurs w bardzo dobrej jakości czym wyróżnia się na pewno na tle dostępnych kursów na innych stronach. Polecam!
-
Marta
Opinia potwierdzona zakupem
Po obejrzeniu i przeanalizowaniu pierwszego filmiku, samodzielnie obliczyłam ramę z obciążeniem rzutowanym. Jestem pod wrażeniem. Bardzo jasno i rzetelnie wytłumaczone. Polecam
-
Sylwia
Opinia potwierdzona zakupem
Treści w kursie wytłumaczony w przystępny i przejrzysty sposób, pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu mechaniki budowli. Dzięki temu kursowi zaliczyłam ważne kolokwium. Polecam!
-
Michał
Opinia potwierdzona zakupem
Kurs z wykresów ram jest bardzo złożony. Pozwala w prosty i przejżysty sposób nauczyć się wykreślać tak ważne rzeczy jak wykresy. Polecam z całego serca jako student budownictwa
-
Paweł
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam ten kurs wszystkim, którzy mają problem z rysowaniem wykresów na ramach, szczególnie tych bardziej skomplikowanych. Dzięki temu kursowi zaliczyłam kolokwium z wytrzymałości na politechnice warszawskiej. Szczerze polecam!
-
Byczkowskilukasz
Opinia potwierdzona zakupem
Wszystko przedstawione na spokojnie i z sensem, mechanika już nie sprawi mi trudności tak jak kiedyś, bardzo polecam dla osób w okresie sesji.
-
Aleksandra
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo pomocne materiały. Pomogły mi zdać kolokwia na studiach architektonicznych. W końcu ktoś wytłumaczył mi to po ludzku. Polecam serdecznie.
-
Rafał K***
Opinia potwierdzona zakupem
Kurs pierwsza klasa Dykcja - niczym Luciano Pavarotti mechaniki, Leon Zawodowiec opanowania i spokojnego tłumaczenia. Przejrzyście, ciekawe przykłady, polecam z całego serca :)!
-
Arturs
Opinia potwierdzona zakupem
Świetnie wytłumaczone! To mój kolejny kurs Pana Rafała jaki kupiłem. Wcześniej były belki reakcje i wykresy, teraz ramy. Kolejny raz się nie zawiodłem. Dzięki Panu nauczyłem się w końcu jak rysować wykresy na prętach pod kątem w ramie. Bardzo dziękuję.
-
Karina
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam ten kurs wszystkim, którzy mają problem z rysowaniem wykresów na ramach, szczególnie tych bardziej skomplikowanych. Dzięki temu kursowi zaliczyłam kolokwium z wytrzymałości na politechnice warszawskiej. Szczerze polecam!
69.99 zł