Czego się nauczysz?
- Szybko i bezbłędnie obliczać główne i centralne momenty bezwładności w każdym dowolnym przekroju.
- Zrozumiesz co to jest moment bezwładność i jakie ma zastosowanie w wytrzymałości materiałów.
- Sprawdzać uzyskane wartości momentów bezwładności w programie AutoCad.
- Poznasz przykłady rzeczywiste działania momentu bezwładności oraz czynniki, które wpływają na jego wartość.
- Zrozumiesz, jaki wpływ ma wartość momentu bezwładności na sztywność i wytrzymałość przekroju zginanego.
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 3:33:03
+ 1. Wstęp 0:01:13
W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam pojęcie bezwładności. Pokaże przykłady wpływu bezwładności ciała w jednorodnym polu grawitacji na jego ruch postępowy. Omówię, w jaki sposób można wyobrazić sobie pojęcie bezwładności i od jakich czynników jest zależne.
Na przykładzie samochodów oraz składu towarowego pociągu wyjaśnię, jak masa w jednorodnym polu grawitacji wpływa na wartość bezwładności.
W tym odcinku przejdziemy do szczegółowego wyjaśnienia pojęcia momentu bezwładności. Zacznę od wytłumaczenia zasady działania momentu bezwładności w ruchu obrotowym na przykładzie zwykłego młotka. Wytłumaczę jak masa młotka i odległość środka ciężkości tej masy od osi obrotu, względem której obliczamy wartość momentu bezwładności, wpływają na jego wartość.
W tym odcinku przejdę do omówienia, jak działa moment bezwładności w belce o prostokątnym kształcie przekroju. Pokaże, jak bez obliczeń można oszacować wartość momentu bezwładności względem osi głównych i centralnych w przekroju belki zginanej.
Ten odcinek poświecę na omówienie wpływu momentu bezwładności przekroju na sztywność belki na zginanie. Pokażę na przykładzie belki drewnianej o przekroju prostokątnym, jak wartość momentu bezwładności obliczanego względem osi, wokół której zginamy belkę, bezpośrednio wpływa na jej sztywność.
Następnie na przykładzie profilu walcowanego - dwuteownika stalowego, wyjaśnię jak konstruktorzy, wykorzystują wiedzę na temat momentu bezwładności, w celu uzyskania maksymalnej sztywności przekroju zginanego.
W tym odcinku wyjaśnię, na czym polega i jakie ma zastosowanie Twierdzenie Steinera. Wyjaśnię, jak wykorzystując Twierdzenia Steinera, możemy obliczyć moment bezwładności przekroju względem dowolnej osi, równoległej do osi, względem której znamy wartość momentu bezwładności tego przekroju.
W tym filmie pokaże wzory na momenty bezwładności podstawowych figur płaskich względem ich osi głównych i centralnych. Następnie wytłumaczę jak stosować wzory na momenty bezwładności w procedurze obliczeniowej.
Pokaże, jak nie ucząc się na pamięć wzorów w prosty sposób z nich korzystać przy obliczaniu momentów bezwładności przekroju.
W tym przykładzie obliczymy główne - centralne momenty bezwładności w przekroju dwuteowym. Skorzystamy ze wzorów na momenty bezwładności podstawowych figur płaskich. W celu przejścia z osi centralnych dla poszczególnych figur prostych do osi głównych - centralnych dla całego przekroju wykorzystamy twierdzenie Steinera.
Uzyskane wartości momentów bezwładności sprawdzimy w programie AutoCad. Wykorzystamy komendy "region" i "parametry fizyczne".
W przykładzie drugim zajmiemy się wyznaczeniem momentów bezwładności w figurze składającej się z prostokąta i trójkąta równoramiennego. Przekrój jest symetryczny, więc centralne momenty bezwładności będą jednocześnie głównymi momentami bezwładności.
W procedurze obliczeniowej wykorzystamy Twierdzenie Steinera. Wprowadzając przekrój do programu AutoCad, wykonamy sprawdzenie uzyskanych wyników.
W kolejnym przykładzie zajmiemy się obliczeniem momentów bezwładności dla osi głównych - centralnych w przekroju składającym się z prostokąta, dwóch trójkątów równoramiennych i połowy koła. Wykorzystując Twierdzenie Steinera momenty bezwładności liczone ze wzorów dla figur prostych przetransformujemy na główne - centralne momenty bezwładności dla całego przekroju.
Wartość momentów bezwładności względem poszczególnych osi głównych centralnych sprawdzimy z wynikami uzyskanymi po wprowadzeniu naszego przekroju do programu AutoCad.
W tym przykładzie obliczymy wartość momentu bezwładności względem osi głównych centralnych w przekroju z wyciętym otworem kołowym. Pokażę, w jaki sposób uwzględnić w obliczeniach otwór w figurze płaskiej.
Przekrój posiada skomplikowany kształt. W jego skład wchodzą figury płaskie takie jak trójkąt równoramienny, prostokąt, koło i dwie ćwiartki koła. W przypadku ćwiartki koła omówię różnicę pomiędzy dokładnością dwóch wzorów na wartość momentu bezwładności liczonego względem osi centralnej.
Kolejny raz w procesie obliczeniowym momentów bezwładności wykorzystamy Twierdzenie Steinera. Wszystkie uzyskane wyniki sprawdzimy przy pomocy programu AutoCad wykorzystując polecenia "region", "różnica regionów" i "parametry fizyczne"
W ostatnim przykładzie obliczeniowym zajmiemy się obliczeniem momentów bezwładności w obróconym o 45 stopni kwadracie z wycięciem. Jest to przekrój, który sprawia często problemy w trakcie kolokwiów lub egzaminów z mechaniki, lub wytrzymałości materiałów.
Również tutaj, aby wyznaczyć wartości momentów bezwładności względem osi głównych - centralnych zastosujemy Twierdzenie Steinera.
Uzyskane wartości głównych - centralnych momentów bezwładności przekroju sprawdzimy, rysując naszą figurę w programie AutoCad.
Wymagania
- Opanowane zagadnienia z kursu: "Środki ciężkości figur płaskich".
- Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
- Działający kalkulator naukowy.
- Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)
Opis kursu
W tym kursie nauczymy się jak obliczać szybko i bezbłędnie momenty bezwładności względem osi głównych i centralnych w figurach płaskich. Umiejętność ta jest niezbędna przy wyznaczaniu wskaźnika wytrzymałości przekroju, projektowaniu przekroju zginanego lub obliczaniu jego nośności oraz przy analizie stanu naprężenia.
Cały kurs składa się z 11 filmów. W pierwszych 4 odcinkach kursu dokładnie wyjaśnię pojęcie bezwładności i momentu bezwładności. Wyjaśnię na prostych przykładach z otaczającej nas rzeczywistości, jak działa moment bezwładności i od jakich czynników zależy jego wartość. Następnie przejdę do przykładów techniczno / budowlanych, na podstawie których pokaże interpretacje i zastosowanie momentu bezwładności w wytrzymałości materiałów i mechanice konstrukcji.
W kolejnych odcinkach kursu omówię praktyczne zastosowanie twierdzenia Steinera oraz pokaże, jak nie ucząc się na pamięć stosować wzory na momenty bezwładności podstawowych figur płaskich.
Następnie krok po kroku będę wyznaczał główne i centralne momenty bezwładności figur płaskich o zróżnicowanym poziomie trudności tak, aby każdy etap zadania był dla Was w pełni jasny i zrozumiały.
Nauczę Was jak przy użyciu programu AutoCad oraz komend "region" i "parametry fizyczne" sprawdzić wartość momentu bezwładności liczonego względem osi głównych i centralnych w dowolnej figurze płaskiej. Każdy z rozwiązanych analitycznie przykładów figur płaskich wprowadzimy do programu AutoCad i sprawdzimy jego parametry fizyczne.
O autorze kursu
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Ocena kursu
5 | 100% | |
4 | 0% | |
3 | 0% | |
2 | 0% | |
1 | 0% |
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
Marta
Opinia potwierdzona zakupem
Super kurs. Polecam korepetytora.. Wykupuje praktycznie każdy kurs tego Pana. Materiał staje się bardziej zrozumiały... Polecam każdemu. Dobrze wytłumaczone :)
-
W***B
Opinia potwierdzona zakupem
kurs OK, pomaga wszystkim którzy mają chęci i czas , leprze to niż korepetycje . Wszystko dobrze wytłumaczone, co sprawia, że po oglądnięciu kursu zadania rozwiązuje się bez problemu.
-
M***0
Opinia potwierdzona zakupem
Świetny kurs zakupiłem go wraz z kursem "środki ciężkości figur płaskich". Polecam zrobić to każdemu kto ma przed sobą kurs z Wytrzymałości Materiałów ponieważ dzięki tej wiedzy wszystkie zagadnienia poruszane na tych przedmiotach na studiach będzie dużo łatwiej zrozumieć. Polecam :)
-
O***S
Opinia potwierdzona zakupem
materiały zawarte w tym kursie są bardzo pomocne, szczegółowe. mało jest takich konkretnych treści w internecie. kurs zdecydowanie warty uwagi.
-
Tomasz
Opinia potwierdzona zakupem
mega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega megamega mega mega
-
W***8
Opinia potwierdzona zakupem
bardzo polecam tego Pana, swietne materialy i super podejscie do tematu w prostym stylu wszystko pieknie pokazane krok po kroku. zostawiam 5
-
Van
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo dobry kurs. W jasny i prosty sposób wyjaśnione zagadnienia. Bardzo dobrze przekazana wiedza oraz ciekawie omówione każde przykłady. Gorąco polecam!
-
Zefir
Opinia potwierdzona zakupem
Wszystko jasno i na spokojnie wytłumaczone. Jestem jeszcze w takcie realizacji kursu, ale już z czystym sumieniem mogę go polecić osobom, które mają problem ze zrozumieniem mechaniki.
-
Baaarni
Opinia potwierdzona zakupem
Nie mam zastrzeżeń, kurs jak najbardziej przydatny. Polecam. Fajnie gdyby treści były jeszcze bardziej rozbudowane o trudniejsze przypadki, ale baza podstawowej wiedzy jest wystarczająca do zrozumienia tematu:)
-
Julia
Opinia potwierdzona zakupem
Jak do tej pory jestem zadowolona z każdego zakupu. Jeśli ktoś ma wątpliwości, jest to według mnie najlepsza opcja jaką znajdziecie w internecie. Polecam całym sercem!
-
M.....Na
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam ten kurs jest naprawdę pomocny przy nauce wytrzymałości materiałów. Łatwa przyswajalna treść podana w przystępny sposób. Kurs ułatwia zdanie egzaminu.
-
M***A
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam ten kurs z czystym sumieniem. Zagadnienia wytłumaczone powoli i dokładnie zrozumiałym językiem. Jeżeli boisz się mechaniki to z tym kursem nie ma nic strasznego
-
Ania.Bajorek
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam ten kurs, wszystkie zagadnienia, które na początku wydawały mi się trudne, zostały super wyjaśnione, krok po kroku. Dzięki tym kursom udało mi się zaliczyć przedmiot :)
-
Oliwia
Opinia potwierdzona zakupem
Pan Rafał jest najlepszy w tym co robi, zagadnienia które były dla mnie czarną magią zostały wytłumaczone w sposób, którego nie da sie nie zrozumieć. Z całego serca polecam kurs!
-
Jakub
Opinia potwierdzona zakupem
Polecam z całego serca, kursy z mechaniki i wytrzymałości na tej stronie są doskonałe. Prowadzący w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób tłumaczą przyklady. Pozdrawiam
-
M***C
Opinia potwierdzona zakupem
Przydałaby się druga część, z przykładami gdzie momenty trzeba policzyć dla osi leżących w dziwnych miejscach albo użyć rotacji. Ale za to co jest - jak najbardziej 5 gwiazdek.
-
Z***1
Opinia potwierdzona zakupem
Egzamin z wytrzymałości przeszedł bez żadnego problemu rewelacyjnie w 1-szym terminie. Polecam bardzo gorąco każdy z kursów Pana Rafała, bo dzięki niemu tematy stają się łatwe!:)
-
Michał
Opinia potwierdzona zakupem
Zdana mechanika i to z dobrą oceną. Polecam serdecznie jako student budownictwa. Pan Rafał tłumaczy dokładnie i precyzyjnie wszytskie zagadnienia !!!
-
J***I
Opinia potwierdzona zakupem
Kurs oceniam bardzo pozytywnie. Zadania tłumaczone są prostym i zrozumiałym językiem. Nie ma żadnych wątpliwości, jak rozwiązać dane zadanie. Polecam serdecznie, gwarancja zdanego egzaminu :)
-
L***2
Opinia potwierdzona zakupem
Super wytłumaczone, wielokrotne powtarzanie pomaga utrwalać wiedzę. Bardzo mi się przydał, dzięki niemu w końcu zdałem kolokwium, polecam każdemu :)
-
K***6
Opinia potwierdzona zakupem
Wytłumaczone od A do Z, prosto, ale konkretnie. Jest to już mój enty kurs na tej platformie i póki co jest zadowolony. Czasami w niektórych kursach brakuej trudniejszych przykładów, ale poza tym jest bardzo w porzadku.
-
P***6
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do tematu . Polecam każdemu kto ma problemy ze zrozumieniem tematyki związanej z mechaniką lub też wytrzymałością materiałów.
-
B***8
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo pomocny , dziękuje. Pozwolił mi dobrze przygotować się na kolokwium będąc na politechnice. Nie wiem jak poradziłbym sobie bez kursu, serdecznie polecam
-
Mikołaj
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo dobrze wytłumaczone. Wszystko zrobione dokładnie, dzięki temu w zagadnienia robią się łatwe. Idealne do przygotowań do zaliczeń. Inne kursy również są tak zrobione.
-
Marysia
Opinia potwierdzona zakupem
Korzystam z pomocy Pana Rafała trzeci semestr. Wszystkie kursy są idealnym uzupełnieniem do korepetycji prowadzonych indywidualnie czy też rozszerzeniem omawianego zagadnienia. Momenty bezwładności przerobiłam w obu formach i mogę szczerze powiedzieć, że powyższy kurs niczym nie odbiega od zajęć face to face. Dodatkowo wiele z przykładów pomaga w bezpośrednim rozwiązaniu zagadnień z list. Aktualnie jest to 12 wykupiony tutaj przeze mnie kurs. Poleca się na PWr, z pewnością na Budownictwo :)
-
Rafał K***
Opinia potwierdzona zakupem
Gdy Twój budowlany świat się wali, kolejne kolokwium jest na 2, z planu bycia inżynierem i budowania wieżowców, pozostaje jak najwyżej zbudowanie psiej budy bądź karmika jedyną, słuszną decyzja jest DobryKorepetytor. Rafał swoim spokojnym, przyjemnym dla ucha głosem wyjaśnia wszelakie niejasności. I znów uwierzysz w swoje możliwości. Znów uwierzysz ze i Ty możesz być Inżynierem. Gdy masz wybór: oglądać 1 miłość na Polsacie o 18 czy obejrzeć kolejny odcinek kursu na DobryKorepetytor - wybierz belki. Gdy masz do wyboru: counter-strike czy DobryKorepetytor - wybierze kurs! Bomba poczeka! DobryKorepetytor nadzieją studentów !
Tagi:
statyka budowa maszyn belka wspornikowa politechnika statyka budowli mechanika konstrukcji budownictwo belka mechanika statyka konstrukcji wytrzymałość materiałów wzory na macierze sztywności macierz sztywności rygiel ramy dźwigar ramowy rama konstrukcja ramowa dwuteownik stalowy przemieszczenie pionowe moment bezwładności strzałka ugięcia kąt obrotu profil stalowy ugięcie belki ceownik stalowy środek masy położenie środka współrzędne środka figura płaska region środek ciężkości moment statyczny Auto Cad główna centralna oś główna oś centralna parametry fizyczne ciało sztywne siła grawitacji jednorodne pole pole grawitacji punkt materialny promień bezwładności moment główny ruch obrotowy bezwładność różnica regionów moment centralny rozkład masy wskaźnik wytrzymałości twierdzenie Steinera oś obrotu opór masy moment dewiacji sztywność zginanie moment odśrodkowy wytrzymałość zginanie69.99 zł