Wykresy sił wewnętrznych - ramy płaskie (metoda szybka) - I

W tym kursie nauczymy się rysować wykresy sił wewnętrznych i momentów gnących metodą punktów charakterystycznych (metoda szybka) dla ram płaskich.

Udostępnij:

Ostatnio kupiły: 3 osoby

Czego się nauczysz?

 • Rysować bez zbędnych obliczeń wykresy momentów gnących, sił tnących i normalnych dla ram płaskich.
 • Prawidłowo znakować wykresy momentów gnących, sił tnących i normalnych.
 • Sprawdzać uzyskane wyniki wykonując równowagę węzła.
 • Rysować wykresy momentów gnących i sił wewnętrznych bez obliczania reakcji podporowych.
 • Rozwiązywać przykłady ram płaskich o zróżnicowanym stopniu trudności.

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:30:41

+ 1. Wstęp 0:01:15

W tym filmie przejdę do przykładu obliczeniowego. Na początku będzie to rama bez obciążenia ciągłego.

Zaznaczę na ramie punkty charakterystyczne w miejscach przyłożenia sił, momentów oraz w węzłach. Następnie przyjmę włókna spodnie (włókna uprzywilejowane) służące do znakowania wykresów momentów gnących.

Następnie podzielę ramę na przedziały charakterystyczne. Przedziały będę przekrawał przekrojem lewo lub prawostronnym. Objaśnię jak ustalić właściwą stronę wykonanego przekroju.

W kolejnym kroku obliczę wartości momentów, sił tnących i sił normalnych dla każdego z wyznaczonych punktów charakterystycznych.

Na podstawie uzyskanych wartości w punktach charakterystycznych sporządzę wykresy sił tnących, momentów gnących i sił normalnych.

Nauczę Was jak za pomocą równowagi węzła sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie przejdę do kolejnego przykładu obliczeniowego. Tym razem będzie to rama obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

Zacznę od zaznaczenia na ramie punktów charakterystycznych oraz od przyjęcia włókien spodnich (włókien uprzywilejowanych) służących do znakowania wykresów momentów gnących.

Następnie podzielę ramę na przedziały charakterystyczne. Każdy z przedziałów przekroje myślowym przekrojem lewo lub prawostronnym. Wytłumaczę, w jaki sposób ustalić właściwą stronę wykonanego przekroju.

W kolejnym kroku obliczę wartości momentów, sił tnących i sił normalnych dla każdego z wyznaczonych punktów charakterystycznych.

Na końcu na podstawie uzyskanych wyników poszczególnych punktach charakterystycznych narysuje wykresy sił tnących, momentów gnących i sił normalnych.

Po narysowaniu wykresów pokaże Wam jak, wykonując równowagę węzła sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym odcinku przejdę do następnego przykładu obliczeniowego. Tym razem będzie to rama obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym w kształcie litery "T". Jeden z węzłów tej ramy jest węzłem, w którym schodzą się 3 elementy. Pokaże, w jaki sposób wykonać przekroje charakterystyczne w przypadku tak skonstruowanego węzła.

Na wstępie przyjmę włókna spodnie (włókna uprzywilejowane) oraz wyznaczę punkty charakterystyczne.

Wykonam podział ramy na przedziały charakterystyczne oraz wykonam przekroje. Wyjaśnię jak ustalić, czy przekrój jest prawostronny, czy lewostronny co wpływa na znakowanie sił tnących i normalnych.

Obliczę wartości momentów, sił tnących i sił normalnych dla każdego z wyznaczonych punktów charakterystycznych.

Znając wartości sił wewnętrznych w poszczególnych punktach charakterystycznych, sporządzę wykresy sił tnących, momentów gnących i sił normalnych.

Na końcu wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników, wykonując równowagę węzła.

W tym filmie przejdę do kolejnego przykładu obliczeniowego. Tym razem będzie to rama w kształcie litery "H" obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. W tej ramie występują dwa węzły, w których schodzą się po 3 elementy.

Na początku opiszę wszystkie punkty charakterystyczne oraz ustalę położenie włókien spodnich (włókien uprzywilejowanych).

Wyznaczone punkty charakterystyczne, tworzą przedziały charakterystyczne. Każdy z przedziałów przetniemy przekrojem myślowym. Nuczę Was jak ustalić, czy wykonany przekrój jest lewostronny, czy prawostronny.

Następnie wyznaczę wartości momentów, sił tnących i sił normalnych dla każdego z zaznaczonych punktów charakterystycznych.

Na końcu sporządzę wykresy momentów gnących, sił tnących i normalnych.

Mając gotowe wykresy, pokaże Wam jak za pomocą równowagi węzła ramowego skontrolować poprawność wyników.

W tym filmie przejdę do kolejnego przykładu obliczeniowego. Tym razem będzie to rama w kształcie litery "H" obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. W tej ramie występują dwa węzły, w których schodzą się po 3 elementy.

Określam punkty charakterystyczne oraz ustalam stronę położenia włókien spodnich.

Punkty charakterystyczne definiują przedziały charakterystyczne. Każdy przedział przecinam myślowym przekrojem lewo lub prawostronnym. Objaśnię jak w prosty sposób ustalić stronę przekroju.

W następny etapie kroku obliczę wartości momentów, sił tnących i sił normalnych w każdym z wyznaczonych punktów charakterystycznych.

Na końcu na podstawie uzyskanych wartości sił wewnętrznych w poszczególnych punktach charakterystycznych narysuje wykresy sił tnących, momentów gnących i sił normalnych.

Po narysowaniu wykresów pokaże Wam, jak wykonując równowagę węzła sprawdzić uzyskane wyniki.

Tym razem zajmiemy się ramą w kształcie litery "C" obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym usytuowanym pionowo. Rama jest zamocowana na wsporniku.

Jak zawsze na początku zaznaczę punkty charakterystyczne i zdefiniuje przedziały charakterystyczne. Oznaczę również włókna spodnie (włókna uprzywilejowane).

Następnie podzielę ramę na przedziały charakterystyczne. Każdy z przedziałów przekroje myślowym przekrojem lewo lub prawostronnym. Wytłumaczę, w jaki sposób ustalić właściwą stronę wykonanego przekroju.

Obliczę wartości momentów gnących, sił tnących i sił normalnych w punktach charakterystycznych.

Powyższe obliczenia pozwolą mi narysować wykresy sił tnących, momentów gnących i sił normalnych na schemacie ramy.

Sprawdzeniem uzyskanych wyników będzie równowaga węzła wyciętego z ramy.

Wymagania

 • Opanowane zagadnienia z kursu: "Reakcje podporowe w ramach".
 • Opanowane zagadnienia z kursu: "Wykresy sił wewnętrznych (metoda szybka) - I"
 • Opanowane zagadnienia z kursu: "Wykresy sił wewnętrznych (metoda szybka) - II"
 • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
 • Gąbka do mycia naczyń oraz kalkulator naukowy.
 • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

Jest to pierwszy poziom kursu, w którym nauczę Was rysowania wykresów sił wewnętrznych i momentów gnących metodą punktów charakterystycznych (metoda uproszczona) dla ram płaskich. Metoda ta pozwoli Wam w szybki i poprawny sposób rysować wykresy momentów i sił wewnętrznych w ramach.

Cały kurs składa się z 7 filmów, w których rozwiąże 6 przykładów ram płaskich

Szczegółowo omówię kryteria znakowania wykresów momentów gnących, sił tnących i sił normalnych. Nauczę Was jak ustalać właściwą stronę przekroju w celu wyboru właściwego układu znakowania sił tnących i normalnych.

Następnie krok po kroku będę rozwiązywał przykłady ram płaskich o zróżnicowanym poziomie trudności tak, aby każdy etap zadania był dla Was w pełni jasny i zrozumiały

Nauczę Was jak interpretować uzyskane wyniki na wykresach momentów gnących, sił tnących i sił normalnych co pozwoli Wam kontrolować uzyskane wyniki.

Nauczę Was jak sprawdzić poprawność sporządzonych wykresów przy pomocy równowagi węzła wyciętego z ramy.

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15 letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Używam prostego języka i podaje przykłady z życia. Tłumaczę i rozwiązuję zadania krok po kroku, aż wszystko zrozumiesz.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • rafa-k-avatar

  Rafał K***

  Opinia potwierdzona zakupem

  22 marca 2021 10:43

  Kurs standardowo profesjonalnie prowadzony. Wiedza rzetelna, bezproblemowo przyswajalna. Sama przyjemność. I dzięki Rafałowi mechanika staje się Twoim ulubionym przedmiotem na studiach.

Loading...

Tagi:

utwierdzenie newton wektor siły podpora układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment skręcający moment w punkcie wzajemność oddziaływań sprawdzenie reakcji statyczna wyznaczalność teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe moment gnący reakcja podporowa wspornik statyka moment siły siła skupiona moment budowa maszyn łożysko przegubowe nieprzesuwne belka wspornikowa stopień statycznej wyznaczalności rzut siły akcja i reakcja łyżwa równania równowagi siła suma momentów płaski układ sił wektor zmiana zwrotu reakcji jednostka momentu obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń statyka budowli belka swobodnie podparta podpora przegubowa nieprzesuwna siła wypadkowa podpora teleskopowa moment skupiony znak siły mechanika konstrukcji budownictwo przegub model statyczny równowaga układu sił reakcje most stalowy znakowanie momentu podpora wspornikowa mechanika budowli obciążenie równomiernie rozłożone siła pozioma trzecia zasada dynamiki przęsło mostu układ równań równowagi punkt podparcia mechanika siła pionowa stopnie swobody siła razy ramię wektor momentu łożysko przegubowe statyka konstrukcji reakcje w podporze łożysko przesuwne siła na ramieniu wytrzymałość materiałów składowa wektora siły siła pod kątem składowa pionowa zerowanie się momentów składowa pozioma przecięcie w przegubie moment w przegubie rozkład reakcji obciążenie nierównomiernie rozłożone podpora łyżwa obciążenie trójkątne składowe reakcji obciążenie trapezowe podpora pod kątem podpora teleskop rygiel ramy dźwigar ramowy węzeł węzeł ramy rama płaska słup ramy rama konstrukcja ramowa
Wykresy sił wewnętrznych - ramy płaskie (metoda szybka) - I

59.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 7 filmów
 • ponad 151 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

59.99 zł