Środki ciężkości figur płaskich

W tym kursie nauczymy się jak wyznaczyć położenie środka ciężkości w figurach płaskich.

Udostępnij:

Ostatnio kupiła: 1 osoba

Czego się nauczysz?

  • Wyznaczać współrzędne środków ciężkości figur płaskich.
  • Sprawdzać uzyskane wyniki w programie AutoCad.
  • Wyznaczać położenie osi centralnych przekroju.
  • Obliczać statyczne momenty bezwładności.
  • Bez obliczeń wyznaczać położenie środka ciężkości przekrojów symetrycznych.

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:27:39

+ 1. Wstęp 0:01:13

W tym filmie wyjaśnię pojęcie środka ciężkości. Pokaże pokrewieństwo i różnice pomiędzy pojęciami środek ciężkości i środek masy.

Na przykładach z otaczającego nas świata, wyjaśnię jak, w jaki sposób możemy interpretować położenie środka ciężkości ciała.

Omówię zastosowanie środka ciężkości i środka masy w opisie ruchu ciał. Wszystkie definicje będę popierał prostymi przykładami z otaczającej nas rzeczywistości.

W tym filmie omówię lokalizację środka ciężkości w podstawowych figurach prostych takich jak: prostokąt, trójkąt, koło, połowa koła i ćwiartka koła.

W każdej z ww. figur wymiaruje lokalizację środka ciężkości. To zestawienie figur płaskich będzie nam niezbędne przy poszukiwaniu położenia środka ciężkości w  przekrojach złożoncyh.

W tym filmie zajmiemy się znalezieniem położenia środka ciężkości w figurze płaskiej złożonej z prostokąta i trójkąta.

Zaczniemy od przyjęcia układu współrzędnych, w którym będziemy działać. Następnie podzielimy przekrój złożony na figury proste. W środku ciężkości każdej z figur prostych narysujemy lokalny układ osi centralnych.

Następnie obliczymy pole powierzchni całego przekroju złożonego. W kolejnym kroku wyznaczymy statyczne momenty bezwładności względem każdej osi układu współrzędnych.

Obliczone wartości stawiamy do wzoru na współrzędne środka ciężkości i wyznaczamy te współrzędne. Na rysunku oznaczamy punkt, który zlokalizowany jest w środku ciężkości figury złożonej.

Rysujemy dwie osie centralne, przechodzące przez środek ciężkości oraz wymiarujemy ich położenie w przekroju.

Aby sprawdzić poprawność uzyskanych wyników, używamy programu AutoCad. Rysujemy kształt naszej figury, zachowując wszystkie jej wymiary. Następnie przy użyciu komend "region" i "parametry fizyczne" sprawdzamy położenie środka ciężkości przekroju. Wyniki porównujemy z uzyskanymi wcześniej w procedurze obliczeniowej.

Tym razem poszukamy położenia środka ciężkości w figurze płaskiej złożonej z trzech prostokątów. Nasz przekrój ma kształt dwuteownika.

Na wstępie wrysujemy startowy układ współrzędnych. W tym przypadku, nasz dwuteownik posiada pionową oś symetrii.  Dzięki temu nie musimy wyznaczać dwóch współrzędnych środka ciężkości. W przypadku figur symetrycznych wiemy, że środek ciężkości z całą pewności znajduje się na osi symetrii. Po podziale przekroju złożonego na figury proste, w środku ciężkości każdej z figur prostych wstawiamy lokalny układ osi centralnych.

Obliczamy momenty statyczne względem obu osi układu współrzędnych i wyznaczamy pole całego przekroju.

Ze wzoru obliczamy lokalizację środka ciężkości i zaznaczamy jego położenie na rysunku. W ostatnim kroku rysujemy dwie osie przechodzące przez środek ciężkości. Takie osie nazywamy osiami centralnymi.

Wykonujemy sprawdzenie w AutoCad.

W tym filmie znajdziemy położenie środka ciężkości przekroju z otworem. Przekrój składa się z prostokąta, kwadratu i połowy koła.

Podobnie jak we wcześniejszych przykładach przyjmiemy na początku układ współrzędnych oraz podzielimy przekrój na figury proste.

Różnica w postępowaniu wystąpi na etapie obliczania pola powierzchni przekroju oraz momentów statycznych. 

W kolejnym kroku obliczeniowym ze wzoru wyznaczymy współrzędne środka ciężkości oraz wrysujemy osie centralne przechodzące przez punkt środka ciężkości.

Poprawność wyników zweryfikujemy w programie AutoCad.

Tym razem wyznaczymy położenie środka ciężkości w przekroju o kształcie kątownika nierównoramiennego. Jest to przykład figury złożonej, w której środek ciężkości leży poza przekrojem.

Procedura wyznaczania położenia środka ciężkości jest dokładnie taka sama jak w pozostałych przypadkach. Wybieramy układ współrzędnych, którym będziemy działać.

Dzielimy przekrój złożony na figury proste, dla których lokalizacja środka ciężkości jest nam znana. W środkach ciężkości tych figur wstawiamy lokalne układy osi centralnych

Obliczamy pole powierzchni przekroju oraz momenty statyczne względem poszczególnych osi układu współrzędnych.

Po podstawieniu uzyskanych danych do wzoru otrzymujemy współrzędne środka ciężkości. Następnie rysujemy układ osi centralnych dla przekroju złożonego, którego początek znajduje się w środku ciężkości przekroju.

Wyniki weryfikujemy przy pomocy programu AutoCad.

Najbardziej skomplikowany przykład figury złożonej w całym kursie, dla której znajdziemy współrzędne położenia środka ciężkości

Przyjmujemy startowy układ współrzędnych. Następnie podzielimy przekrój złożony na figury proste. W środku ciężkości każdej z figur przyjmujemy lokalny układ osi centralnych.

W kolejnym kroku obliczamy pole powierzchni przekroju oraz wyznaczymy statyczne momenty bezwładności względem każdej osi układu współrzędnych.

 Ze wzoru na współrzędne środka ciężkości i wyznaczamy ich wartości liczbowe. Na rysunku zaznaczamy środek ciężkości figury złożonej.

Rysujemy dwie osie centralne, przechodzące przez środek ciężkości oraz wymiarujemy ich położenie w przekroju.

Używamy programu AutoCad do sprawdzenia poprawności obliczeń.

W ostatnim odcinku kursu pokaże Wam, jak wykorzystując symetrie przekrojów, bez obliczeń analitycznych wyznaczyć położenie środka ciężkości.

Wymagania

  • Matematyka na poziomie 1 klasy szkoły średniej.
  • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

W tym kursie nauczymy się jak szybko i bezbłędnie wyznaczyć położenie środka ciężkości w figurach płaskich. Pokażę również jak ustalić położenie osi centralnych w przekroju.  Umiejętność ta jest niezbędna, aby w kolejnym kroku obliczyć główne i centralne momenty bezwładności.

Cały kurs składa się z 9 filmów, w których wyznaczę położenie środka ciężkości w 6 figurach płaskich

Zacznę od dokładnego wyjaśnienia pojęcia środka ciężkości i środka masy oraz ich zastosowania w życiu codziennym. Opowiem o przykładach rzeczywistych środka ciężkości, aby pomóc Wam w pełni zrozumieć to pojęcie.

Omówię lokalizację środków ciężkości w podstawowych figurach płaskich.

Następnie krok po kroku będę wyznaczał położenie środka ciężkości figur płaskich o zróżnicowanym poziomie trudności tak, aby każdy etap zadania był dla Was w pełni jasny i zrozumiały. 

Nauczę Was jak przy użyciu programu AutoCad oraz komend "region""parametry fizyczne" sprawdzić lokalizację środka ciężkości w każdej dowolnej figurze płaskiej. Każdy z rozwiązanych analitycznie przykładów figur płaskich wprowadzimy do programu AutoCad i sprawdzimy jego parametry fizyczne w tym w szczególności położenie środka ciężkości.

Pokaże Wam jak bez obliczeń wyznaczyć jedną współrzędną środka ciężkości w figurach płaskich, które posiadają jedną oś symetrii. Następnie pokaże, jak bez obliczeń wyznaczyć obie współrzędne środka ciężkości w figurach, które posiadają co najmniej dwie osie symetrii.

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Ponad 1200 osób przekonało się, jak skuteczne są moje zajęcia. Moje lekcje to nie wykład. Używam prostego języka, zadania rozwiązuje krok po kroku.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

5.0/5
(12)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • marta-avatar

    Marta

    Opinia potwierdzona zakupem

    11 lipca 2024 15:39

    Super kurs. Polecam korepetytora.. Wykupuje praktycznie każdy kurs tego Pana. Materiał staje się bardziej zrozumiały... Polecam każdemu. Dobrze wytłumaczone :)

  • m0-avatar

    M***0

    Opinia potwierdzona zakupem

    7 marca 2024 16:51

    Świetny kurs zakupiłem go wraz z kursem "Momenty bezwładności figur płaskich". Polecam zrobić to każdemu kto ma przed sobą kurs z Wytrzymałości Materiałów ponieważ dzięki tej wiedzy wszystkie zagadnienia poruszane na tych przedmiotach na studiach będzie dużo łatwiej zrozumieć. Polecam :)

  • karolina-avatar

    Karolina

    Opinia potwierdzona zakupem

    27 lutego 2024 21:24

    Bardzo dobry kurs, jak zwykle jestem w 100% zadowolona. Wszystko wytłumaczone powoli, w zrozumiały sposób i od podstaw. Serdecznie wszystkim polecam

  • daria-avatar

    Daria

    Opinia potwierdzona zakupem

    9 stycznia 2024 21:35

    Kurs jak zawsze ułatwił sprawę bardzo szybko i łatwo wytłumaczone zagadnienia. Super kurs. Bardzo ułatwia uzmysłowię tego przedmiotu. Polecam :)

  • zk-avatar

    Z***K

    Opinia potwierdzona zakupem

    25 sierpnia 2023 14:24

    Dziękuje za świetny kurs. Cała wiedza przekazana kompleksowo i bez większych problemów udało mi się ogarnąć i poukładać wiedzę, a do tego przećwiczyć ważne zadania. Nie ma niczego lepszego dla studentów mechaniki, inżynierii itp.

  • os-avatar

    O***S

    Opinia potwierdzona zakupem

    17 czerwca 2023 15:19

    Super podejście do przedmiotu oraz ucznia, super sposób prowadzenia lekcji. IDEALNY KURS DLA STUDENTÓW, Kolokwia zdane za pierwszym razem, 10/10

  • magorzata-avatar

    Małgorzata

    Opinia potwierdzona zakupem

    21 maja 2023 13:15

    Bardzo dobry kurs. W jasny i prosty sposób wyjaśnione zagadnienia. Bardzo dobrze przekazana wiedza oraz ciekawie omówione każde przykłady. Gorąco polecam!

  • weronika-avatar

    Weronika

    Opinia potwierdzona zakupem

    10 marca 2023 14:50

    Kurs jak zawsze bardzo pomocny. Wszystko zostało w bardzo zrozumiały sposób wytłumaczone. Ciekawe, trudniejsze przykłady, na które nie była poświęcona wystarczająca ilość czasu na zajęciach na uczelni.

  • mc-avatar

    M***C

    Opinia potwierdzona zakupem

    6 grudnia 2022 20:25

    Kurs jak zwykle pomocny, żadne zadanie nie stanowiło po nim problemu. Sprawdzanie z AutoCadem wytłumaczone w najszybszy i najlepszy sposób jaki widziałem.

  • jakub-avatar

    Jakub

    Opinia potwierdzona zakupem

    9 czerwca 2022 01:58

    Porządna dawka wiedzy skompresowana do najważniejszych rzeczy wytłumaczona prostym językiem. Omówiony każdy przypadek - prostokąt, trójkąt czy to równoramienny czy prostokątny, koło, połowa koła oraz ćwiartka.

  • bj-avatar

    B***J

    Opinia potwierdzona zakupem

    12 maja 2022 14:43

    Spis wiedzy zawarty w dwóch godzinach . Czysto , przejrzyście i na temat. Polecam . Wiedza uporządkowana i przestawiona w bardzo czytelny sposób.

  • gz-avatar

    G***Z

    Opinia potwierdzona zakupem

    16 kwietnia 2021 07:17

    Jak zawsze świetny kurs. Uporządkowuje całą wiedzę zdobytą na studiach. Po wszystkich przykładach wszystko wydaje się proste, łatwe i przyjemne.

Loading...
Środki ciężkości figur płaskich

69.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 9 filmów
  • ponad 148 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

69.99 zł