Reakcje podporowe w ramach płaskich

Kurs nauczy Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych. Omówimy teorię, poznamy przykłady z życia i rozwiążemy kilka zadań.

Udostępnij:

Ostatnio kupiło: 10 osób

Czego się nauczysz?

 • Obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych i przegubowych.
 • Ustalać znak momentu w ramie.
 • Obliczać siłę w ściągu stanowiącym element ramy przegubowej.
 • Rozróżniać przegub wewnętrzny od zewnętrznego.
 • Obliczać reakcje w ramie opartej na wahaczu.
 • Obliczać reakcje w ramie złożonej, dwu przegubowej.
 • Uwzględniać obciążenie ciągłe na pręcie pod kątem (wszystkie konfiguracje).

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:06:02

+ 1. Wstęp 0:01:34

W tym filmie omówię elementy, z których składa się schemat statyczny ramy płaskiej.

Pokażę kilka przykładów z otaczającego nas świata konstrukcji o schemacie ramowym.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie płaskiej obciążonej kilkoma siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Pokażę jak znakować momenty w ramach. Na końcu wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników.

Tym razem obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na wsporniku oraz na podporze przegubowej przesuwnej oraz obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną i momentem skupionym.

Nauczę Was jak w prosty sposób ustalić znak momentu obliczanego względem dowolnego punktu. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnych oraz posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do podłoża.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na wsporniku.

Rama posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone prostopadle do osi pręta.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak rozłożyć wypadkową siłę ciężkości na składowe i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Ponadto pokaże jak obliczyć siłę w ściągu, który spina konstrukcje ramy.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnej i przesuwnej oraz jest spięta ściągiem. Na ramę działa obciążanie ciągłe nierównomiernie rozłożone w kształcie trójkąta oraz obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone przechodzące przez przegub. Rama jest również obciążona siłami skupionymi i momentem skupionym

W tym odcinku kursu obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Tym razem rama składa się z dwóch podukładów spiętych ze sobą przegubem zewnętrznym, podczepionym do słupa.

Rama jest oparta na dwóch podporach: wspornikowej i przegubowej przesuwnej. Na ramę działa obciążanie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do osi pręta działające działające równolegle do siły ciążenia. Rama jest również obciążona obciążeniem nierównomiernie rozłożonym w kształcie trapezu

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt usytuowany pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak obliczyć wypadkową siłę ciężkości w przypadku gdy obciążenie ciągłe jest położone równolegle do osi pręta oraz działa równolegle do siły ciążenia. Pokaże jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec sprawdzę uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na podporze przegubowej nieprzesuwnej oraz na pręcie pełniącym role wahacza.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną oraz momentem skupionym.

Pokażę jak uwzględnić w obliczeniach wahacz, na którym wspiera się rama. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie dwu przegubowej opartej na trzech podporach przegubowo nieprzesuwnych. Rama składa się z czterech podukładów połączonych ze sobą za pośrednictwem połączeń przegubowych.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym przechodzącym przez przegub. W obliczeniach wykorzystam właściwości zerowania się momentów w przegubach.

Pokażę jak dzieląc ramę na podukłady wyznaczyć poszczególne wartości reakcji. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

Wymagania

 • Opanowane zagadnienia z kursu Reakcje w belkach - poziom I, poziom II i poziom III.
 • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
 • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

W tym kursie nauczę Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych.

Cały kurs składa się z 9 filmów.

W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam z jakich elementów składa się rama. Pokaże jak wyglądają przykłady z życia konstrukcji ramowych.

Rozwiąże przykład bramy obciążonej kilkoma obciążeniami skupionymi oraz momentem skupionym. Wytłumaczę w jaki sposób znakować momenty na ramie.

W kolejnym odcinku kursu rozwiąże przykład ramy przegubowej obciążonej zarówno obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym jak i siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Wytłumaczę w jaki sposób rozwiązywać ramy z prętem usytuowanym pod kątem na który działa obciążenie ciągłe równoległe do podłoża.

W kolejnym przykładzie rozwiąże ramę z prętem usytuowanym pod kątem opartą na podporze wspornikowej. Pręt pod kątem będzie obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym działającym prostopadle do jego osi.

Rozwiąże ramę przegubową ze ściągiem, obciążoną obciążeniem trójkątnym i obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Pokażę jak w prosty sposób obliczyć siłę w ściągu.

Pokażę jak wyznaczyć reakcje podporowe w ramie złożonej z przegubem zewnętrznym dodatkowo obciążonej obciążeniem trapezowym.

W ostatnim odcinku kursu obliczę reakcję podporowe w ramie złożonej, dwu przegubowej obciążonej obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Ponad 1200 osób przekonało się, jak skuteczne są moje zajęcia. Moje lekcje to nie wykład. Używam prostego języka, zadania rozwiązuje krok po kroku.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

5.0/5
(13)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • j7-avatar

  J***7

  Opinia potwierdzona zakupem

  16 kwietnia 2021 14:43

  Prościej wytłumaczyć się już nie da. Naprawdę każdy zrozumie, wystarczy raz obejrzeć dany odcinek i wszystko staje się jasne. Już po kursie darmowych z belek widać czego się można spodziewać. Polecam.

 • dk-avatar

  D***K

  Opinia potwierdzona zakupem

  15 kwietnia 2021 19:57

  Doskonale wytłumaczone. Nic dodać nic ująć! Z pewnością mechanikę można tutaj opanować w 100%, bez żadnych problemów. Osobiście będę gorąco polecał.

 • dominika-avatar

  Dominika

  Opinia potwierdzona zakupem

  8 lutego 2021 08:45

  Kurs pomaga zrozumieć zagadnienie w bardzo łatwy sposób, wszystko wytłumaczone prostym językiem, powoli i dokładnie. Polecam serdecznie, mi bardzo pomógł zrozumieć zagadnienie.

 • julia-avatar

  Julia

  Opinia potwierdzona zakupem

  6 lutego 2021 00:06

  Kurs naprawdę pomógł, po obejrzeniu filmików wszystko stało się jasne i zrozumiałe. Zagadnienia wytłumaczone w prosty sposób , łatwe do zrozumienia dla każdego

 • mn-avatar

  M***N

  Opinia potwierdzona zakupem

  31 stycznia 2021 18:31

  Kurs naprawdę pomógł, po obejrzeniu filmików wszystko stało się jasne i zrozumiałe. Zagadnienia wytłumaczone w prosty sposób , łatwe do zrozumienia dla każdego!

 • kinga-avatar

  Kinga

  Opinia potwierdzona zakupem

  9 stycznia 2021 02:16

  Jestem pod wrażeniem, wszystko w prosty i klarowny sposób objaśnione :) Także, jak najbardziej kurs godny polecenia :)!

 • jak-avatar

  Jak

  Opinia potwierdzona zakupem

  20 grudnia 2020 13:39

  To już 3 kurs z Panem Rafałem, gorąco polecam. Materiał przekazywany w sposób bardzo czytelny i skuteczny. Nadchodzącą sesja nie jest już problemem. Pozdrawiam :)!

 • kw-avatar

  K***W

  Opinia potwierdzona zakupem

  7 grudnia 2020 17:29

  Wszystko jasno i prosto wyjaśnione. Po darmowym filmiku z belek wiedziałam, że skorzystam z kolejnych. Ramy i belki nie są już problemem. POLECAM i kupuje kolejny kurs.

 • klaudia-avatar

  Klaudia

  Opinia potwierdzona zakupem

  30 listopada 2020 21:01

  Zagadnienia zostały wytłumaczone w bardzo przystępny sposób. Jestem zadowolona z tego kursu, ponieważ pomógł mi on w zrozumieniu mechanizmu wykonywania zadań z belkami i ramami.

 • dawid10-avatar

  Dawid10

  Opinia potwierdzona zakupem

  24 maja 2020 14:10

  To kolejny kurs od Pana, który przerabiam. Okazał się tak samo niezawodny jak poprzednie. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ sprostał moim oczekiwaniom dotyczącym tego tematu. Serdecznie polecam!

 • k7-avatar

  K***7

  Opinia potwierdzona zakupem

  4 maja 2020 18:11

  Kurs bardzo rzeczowy i pomocny, nawet osoby które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu zagadnieniami dzięki dobremu opanowaniu podstaw przedstawionych w tym kursie i innych mogą bez problemu zgłębiać wiedzę w zakresie Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów.

 • marek-avatar

  Marek

  Opinia potwierdzona zakupem

  5 kwietnia 2020 21:50

  Polecam kursy Pana Rafała.Zagadnienia wytłumaczone w sposób bardzo przystępny i po prostu po ludzku, a nie jest to takie oczywiste oglądając kursy innych korepetytorów. Gorąco polecam.

 • justyna-avatar

  Justyna

  Opinia potwierdzona zakupem

  30 marca 2020 12:51

  Gorąco polecam ! Cały materiał świetnie wytłumaczony! Po obejrzeniu kursu i wykonaniu przedstawionych tam zadań belki i ramy nie były już dla mnie żadnym problemem.

  Rafał Mstowski

  30 marca 2020 12:51

  Dzięki Justyna za komentarz, bardzo się cieszę, że kurs Ci pomógł. Cały czas pracuje nad kolejnymi kursami.

Loading...

Tagi:

utwierdzenie newton wektor siły podpora układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment skręcający moment w punkcie wzajemność oddziaływań sprawdzenie reakcji statyczna wyznaczalność teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe moment gnący reakcja podporowa wspornik statyka moment siły siła skupiona moment budowa maszyn łożysko przegubowe nieprzesuwne belka wspornikowa stopień statycznej wyznaczalności rzut siły łyżwa równania równowagi siła suma momentów płaski układ sił wektor zmiana zwrotu reakcji jednostka momentu obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń statyka budowli podpora przegubowa nieprzesuwna siła wypadkowa podpora teleskopowa moment skupiony znak siły mechanika konstrukcji budownictwo przegub model statyczny równowaga układu sił reakcje znakowanie momentu podpora wspornikowa mechanika budowli obciążenie równomiernie rozłożone siła pozioma trzecia zasada dynamiki układ równań równowagi punkt podparcia siła pionowa stopnie swobody siła razy ramię wektor momentu łożysko przegubowe statyka konstrukcji reakcje w podporze łożysko przesuwne siła na ramieniu wytrzymałość materiałów rozkład na składowe składowa wektora siły siła pod kątem składowa pionowa przegub gerbera zerowanie się momentów reakcje w przegubie składowa pozioma przecięcie w przegubie moment w przegubie rozkład reakcji obciążenie nierównomiernie rozłożone podpora łyżwa obciążenie trójkątne składowe reakcji obciążenie trapezowe podpora teleskop rygiel ramy dźwigar ramowy węzeł węzeł ramy rama płaska słup ramy rama konstrukcja ramowa rama przegubowa
Reakcje podporowe w ramach płaskich

49.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 10 filmów
 • ponad 186 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

49.99 zł