Reakcje podporowe w ramach płaskich

Kurs nauczy Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych. Omówimy teorię, poznamy przykłady z życia i rozwiążemy kilka zadań.

Udostępnij:

Ostatnio kupiło: 8 osób

Czego się nauczysz?

 • Obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych i przegubowych.
 • Ustalać znak momentu w ramie.
 • Obliczać siłę w ściągu stanowiącym element ramy przegubowej.
 • Rozróżniać przegub wewnętrzny od zewnętrznego.
 • Obliczać reakcje w ramie opartej na wahaczu.
 • Obliczać reakcje w ramie złożonej, dwu przegubowej.
 • Uwzględniać obciążenie ciągłe na pręcie pod kątem (wszystkie konfiguracje).

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:06:02

+ 1. Wstęp 0:01:34

W tym filmie omówię elementy, z których składa się schemat statyczny ramy płaskiej.

Pokażę kilka przykładów z otaczającego nas świata konstrukcji o schemacie ramowym.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie płaskiej obciążonej kilkoma siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Pokażę jak znakować momenty w ramach. Na końcu wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników.

Tym razem obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na wsporniku oraz na podporze przegubowej przesuwnej oraz obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną i momentem skupionym.

Nauczę Was jak w prosty sposób ustalić znak momentu obliczanego względem dowolnego punktu. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnych oraz posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do podłoża.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na wsporniku.

Rama posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone prostopadle do osi pręta.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak rozłożyć wypadkową siłę ciężkości na składowe i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Ponadto pokaże jak obliczyć siłę w ściągu, który spina konstrukcje ramy.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnej i przesuwnej oraz jest spięta ściągiem. Na ramę działa obciążanie ciągłe nierównomiernie rozłożone w kształcie trójkąta oraz obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone przechodzące przez przegub. Rama jest również obciążona siłami skupionymi i momentem skupionym

W tym odcinku kursu obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Tym razem rama składa się z dwóch podukładów spiętych ze sobą przegubem zewnętrznym, podczepionym do słupa.

Rama jest oparta na dwóch podporach: wspornikowej i przegubowej przesuwnej. Na ramę działa obciążanie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do osi pręta działające działające równolegle do siły ciążenia. Rama jest również obciążona obciążeniem nierównomiernie rozłożonym w kształcie trapezu

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt usytuowany pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak obliczyć wypadkową siłę ciężkości w przypadku gdy obciążenie ciągłe jest położone równolegle do osi pręta oraz działa równolegle do siły ciążenia. Pokaże jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec sprawdzę uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na podporze przegubowej nieprzesuwnej oraz na pręcie pełniącym role wahacza.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną oraz momentem skupionym.

Pokażę jak uwzględnić w obliczeniach wahacz, na którym wspiera się rama. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie dwu przegubowej opartej na trzech podporach przegubowo nieprzesuwnych. Rama składa się z czterech podukładów połączonych ze sobą za pośrednictwem połączeń przegubowych.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym przechodzącym przez przegub. W obliczeniach wykorzystam właściwości zerowania się momentów w przegubach.

Pokażę jak dzieląc ramę na podukłady wyznaczyć poszczególne wartości reakcji. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

Wymagania

 • Opanowane zagadnienia z kursu Reakcje w belkach - poziom I, poziom II i poziom III.
 • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
 • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

W tym kursie nauczę Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych.

Cały kurs składa się z 9 filmów.

W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam z jakich elementów składa się rama. Pokaże jak wyglądają przykłady z życia konstrukcji ramowych.

Rozwiąże przykład bramy obciążonej kilkoma obciążeniami skupionymi oraz momentem skupionym. Wytłumaczę w jaki sposób znakować momenty na ramie.

W kolejnym odcinku kursu rozwiąże przykład ramy przegubowej obciążonej zarówno obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym jak i siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Wytłumaczę w jaki sposób rozwiązywać ramy z prętem usytuowanym pod kątem na który działa obciążenie ciągłe równoległe do podłoża.

W kolejnym przykładzie rozwiąże ramę z prętem usytuowanym pod kątem opartą na podporze wspornikowej. Pręt pod kątem będzie obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym działającym prostopadle do jego osi.

Rozwiąże ramę przegubową ze ściągiem, obciążoną obciążeniem trójkątnym i obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Pokażę jak w prosty sposób obliczyć siłę w ściągu.

Pokażę jak wyznaczyć reakcje podporowe w ramie złożonej z przegubem zewnętrznym dodatkowo obciążonej obciążeniem trapezowym.

W ostatnim odcinku kursu obliczę reakcję podporowe w ramie złożonej, dwu przegubowej obciążonej obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Ponad 1200 osób przekonało się, jak skuteczne są moje zajęcia. Moje lekcje to nie wykład. Używam prostego języka, zadania rozwiązuje krok po kroku.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

4.9/5
(31)
5
97%
4
0%
3
0%
2
3%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • s2-avatar

  S***2

  Opinia potwierdzona zakupem

  21 marca 2024 22:18

  Bardzo dobry kurs, bardzo mi sie podoba sposób przedstawiania obliczeń. Wszystko wytłumaczone powoli, w zrozumiały sposób i od podstaw. bardzo polecam.

 • karolina-avatar

  Karolina

  Opinia potwierdzona zakupem

  7 marca 2024 20:36

  Bardzo dobry kurs, jak zwykle jestem w 100% zadowolona. Wszystko wytłumaczone powoli, w zrozumiały sposób i od podstaw. Serdecznie wszystkim polecam

 • oliwia-avatar

  Oliwia

  Opinia potwierdzona zakupem

  28 stycznia 2024 12:59

  Kurs jest bardzo pomocny. Wszystko jest jasno i przejrzyście wytłumaczone. To już kolejny mój kurs wykupiony na tej stronie i znowu się nie zawiodłam. Gorąco wszystkim polecam!

 • marta-avatar

  Marta

  Opinia potwierdzona zakupem

  23 listopada 2023 12:08

  Kurs skupiony na podstawowych ramach... Skala zadowolenia to 4/10... Po obejrzeniu wszystkich kursów dotyczących belek spodziewałam się podobnie wysokiego poziomu... No cóż. Ramy o których jest kurs nawiązują do podobieństwa rozwiązywania z belkami, co oczywiście rozświetla w głowie sposób obliczeń ram. Z kolei dla ram o wyższym poziomie trudności przedstawiona tylko jedna rama (w ostatnim filmiku)... Oczywiście, że sposób rozwiązywania będzie podobny, ale ramy mogą być zobrazowane różnorako... wykupując kurs liczyłam na więcej tego typu przykładów np. na sytuację w w której z góry działa np. obciążenie ciągłe trójkątne a "gdzieś" na długości trójkąta dwa przeguby od których odchodzą słupy/ jeden na przegubie/ drugi później pod kątem 90 st. mocowany wspornikowo... Czy mógłby Pan dodać przykłady o wyższym stopniu trudności jak w ostatnim filmiku? Pozdrawiam :)

 • martyna-avatar

  Martyna

  Opinia potwierdzona zakupem

  9 maja 2023 17:07

  Bardzo pomocny kurs. Wszystko wytłumaczone w sposób rzetelny i dokładny. Duży plus za możliwość zobaczenia przykładowych zadań przed zakupem.

 • gosia-avatar

  Gosia

  Opinia potwierdzona zakupem

  24 kwietnia 2023 20:58

  Jakość kursu, który zakupiłam, jest równie wysoka co w darmowych filmach udostepnionych na yt. Bardzo dobrze wytłumaczone, zrozumiałe nawet dla osoby, która nie ma żadnych podstaw.

 • julia-avatar

  Julia

  Opinia potwierdzona zakupem

  22 marca 2023 23:43

  Świetny pomysł pojedynczych darmowych filmów, dzięki temu wiem co kupuję i nie zawiodłam się! Zrozumiały sposób tłumaczenia i oparcie o fakty z życia.

 • sl-avatar

  S***L

  Opinia potwierdzona zakupem

  4 stycznia 2023 14:30

  Wszystko jasno i rzetelnie wytłumaczone, w przejrzysty sposób rozwiązywane przykłady. Nauka z tymi filmikami jest bardzo przyjemna, polecam kursik.

 • rura-avatar

  Rura

  Opinia potwierdzona zakupem

  18 grudnia 2022 14:18

  Fajny kursik, prowadzący tłumaczy wszystko od podstaw krok po kroku tak by każdy zrozumniał stosuje rozmaite przykłady które ulatwiają obrazowanie w momentów w prosty sposób. Pozdrawian i polecam

 • pawe-avatar

  Paweł

  Opinia potwierdzona zakupem

  24 listopada 2022 21:47

  Wspaniały kurs!!!! Prowadzący tłumaczy w prosty sposób przez co można to wszystko zrozumieć bez problemu. Na kursach przekazywana jest istotna wiedza potrzebna do wykonania obliczeń

 • mateusz-avatar

  Mateusz

  Opinia potwierdzona zakupem

  13 listopada 2022 13:36

  Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone dzięki czemu można z łatwością napisać kolokwium. To jest kolejny kurs który kupiłem i jestem bardzo zadowolony i z całą pewnością kupię kolejne części. Polecam każdemu.

 • julia-avatar

  Julia

  Opinia potwierdzona zakupem

  11 listopada 2022 23:02

  Bardzo się cieszę, że znalazłam tą stronę w internecie! Wszystko jest jasno i przejrzyście wytłumaczone, dzięki czemu zadania ze statyki budowli stają się dużo przyjemniejsze.

 • j6-avatar

  J***6

  Opinia potwierdzona zakupem

  10 września 2022 19:54

  Świetny kurs! W końcu widzę światełko w tunelu w kwestii zaliczenia mechaniki budowli :) Bardzo dobrze wytłumaczone podstawowe pojęcia, dzięki którym bez problemu można przejść o kolejnych zagadnień.

 • fe-avatar

  F***E

  Opinia potwierdzona zakupem

  29 sierpnia 2022 00:08

  Dzięki Bogu za ten kurs! Ratuje mi kuper przed poprawką. Wszystko wytłumaczone na spokojnie, po kolei i z zgłową. Od razu widać że prowadzący zna się na rzeczy. Naprawdę wie jak nauczać. W sieci nie znalazłem nigdzie tak dokłanie wytłumacznego sposobu rozwiązywania ram.

 • l7-avatar

  L***7

  Opinia potwierdzona zakupem

  1 lipca 2022 23:31

  Pan Rafał lepiej wytłumaczył zadania niż wykładowca na studiach. Bardzo polecam jeśli ktoś ma trudności z mechaniką . Wszystko zostało wytłumaczone w prosty sposób. Gorąco mogę polecić !

 • my-avatar

  M***Y

  Opinia potwierdzona zakupem

  19 czerwca 2022 15:07

  Polecam wszystkim studentom ten kurs. Wszystko jest wytłumaczone krok po kroku i na różnych przykładach. Ten kurs to bardzo dobra kontynuacja kursu o belkach i dobre wprowadzenie do następnych działów np. kratownic.

 • a0-avatar

  A***0

  Opinia potwierdzona zakupem

  31 maja 2022 12:47

  Pan Rafał lepiej wytłumaczył zadania z belek niż wykładowca na studiach. Polecam wszystkim którzy mają problem z mechaniką , w tym kursie zrozumiałem wszystko .

 • micha-avatar

  Michał

  Opinia potwierdzona zakupem

  25 maja 2022 18:22

  Kurs bardzo rzetelny i przydatny. Polecam serdecznie jako student budownictwa pierwszego roku. Mechanika z tymi kursami stała się banalnie prosta.

 • j7-avatar

  J***7

  Opinia potwierdzona zakupem

  16 kwietnia 2021 14:43

  Prościej wytłumaczyć się już nie da. Naprawdę każdy zrozumie, wystarczy raz obejrzeć dany odcinek i wszystko staje się jasne. Już po kursie darmowych z belek widać czego się można spodziewać. Polecam.

 • dk-avatar

  D***K

  Opinia potwierdzona zakupem

  15 kwietnia 2021 19:57

  Doskonale wytłumaczone. Nic dodać nic ująć! Z pewnością mechanikę można tutaj opanować w 100%, bez żadnych problemów. Osobiście będę gorąco polecał.

 • dominika-avatar

  Dominika

  Opinia potwierdzona zakupem

  8 lutego 2021 08:45

  Kurs pomaga zrozumieć zagadnienie w bardzo łatwy sposób, wszystko wytłumaczone prostym językiem, powoli i dokładnie. Polecam serdecznie, mi bardzo pomógł zrozumieć zagadnienie.

 • julia-avatar

  Julia

  Opinia potwierdzona zakupem

  6 lutego 2021 00:06

  Kurs naprawdę pomógł, po obejrzeniu filmików wszystko stało się jasne i zrozumiałe. Zagadnienia wytłumaczone w prosty sposób , łatwe do zrozumienia dla każdego

 • mn-avatar

  M***N

  Opinia potwierdzona zakupem

  31 stycznia 2021 18:31

  Kurs naprawdę pomógł, po obejrzeniu filmików wszystko stało się jasne i zrozumiałe. Zagadnienia wytłumaczone w prosty sposób , łatwe do zrozumienia dla każdego!

 • kinga-avatar

  Kinga

  Opinia potwierdzona zakupem

  9 stycznia 2021 02:16

  Jestem pod wrażeniem, wszystko w prosty i klarowny sposób objaśnione :) Także, jak najbardziej kurs godny polecenia :)!

 • jak-avatar

  Jak

  Opinia potwierdzona zakupem

  20 grudnia 2020 13:39

  To już 3 kurs z Panem Rafałem, gorąco polecam. Materiał przekazywany w sposób bardzo czytelny i skuteczny. Nadchodzącą sesja nie jest już problemem. Pozdrawiam :)!

 • kw-avatar

  K***W

  Opinia potwierdzona zakupem

  7 grudnia 2020 17:29

  Wszystko jasno i prosto wyjaśnione. Po darmowym filmiku z belek wiedziałam, że skorzystam z kolejnych. Ramy i belki nie są już problemem. POLECAM i kupuje kolejny kurs.

 • klaudia-avatar

  Klaudia

  Opinia potwierdzona zakupem

  30 listopada 2020 21:01

  Zagadnienia zostały wytłumaczone w bardzo przystępny sposób. Jestem zadowolona z tego kursu, ponieważ pomógł mi on w zrozumieniu mechanizmu wykonywania zadań z belkami i ramami.

 • dawid10-avatar

  Dawid10

  Opinia potwierdzona zakupem

  24 maja 2020 14:10

  To kolejny kurs od Pana, który przerabiam. Okazał się tak samo niezawodny jak poprzednie. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ sprostał moim oczekiwaniom dotyczącym tego tematu. Serdecznie polecam!

 • k7-avatar

  K***7

  Opinia potwierdzona zakupem

  4 maja 2020 18:11

  Kurs bardzo rzeczowy i pomocny, nawet osoby które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu zagadnieniami dzięki dobremu opanowaniu podstaw przedstawionych w tym kursie i innych mogą bez problemu zgłębiać wiedzę w zakresie Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów.

 • marek-avatar

  Marek

  Opinia potwierdzona zakupem

  5 kwietnia 2020 21:50

  Polecam kursy Pana Rafała.Zagadnienia wytłumaczone w sposób bardzo przystępny i po prostu po ludzku, a nie jest to takie oczywiste oglądając kursy innych korepetytorów. Gorąco polecam.

 • justyna-avatar

  Justyna

  Opinia potwierdzona zakupem

  30 marca 2020 12:51

  Gorąco polecam ! Cały materiał świetnie wytłumaczony! Po obejrzeniu kursu i wykonaniu przedstawionych tam zadań belki i ramy nie były już dla mnie żadnym problemem.

  Rafał Mstowski

  30 marca 2020 12:51

  Dzięki Justyna za komentarz, bardzo się cieszę, że kurs Ci pomógł. Cały czas pracuje nad kolejnymi kursami.

Loading...

Tagi:

utwierdzenie newton wektor siły podpora układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment skręcający moment w punkcie wzajemność oddziaływań sprawdzenie reakcji statyczna wyznaczalność teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe moment gnący reakcja podporowa wspornik statyka moment siły siła skupiona moment budowa maszyn łożysko przegubowe nieprzesuwne belka wspornikowa stopień statycznej wyznaczalności rzut siły łyżwa równania równowagi siła suma momentów płaski układ sił wektor zmiana zwrotu reakcji jednostka momentu obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń statyka budowli podpora przegubowa nieprzesuwna siła wypadkowa podpora teleskopowa moment skupiony znak siły mechanika konstrukcji budownictwo przegub model statyczny równowaga układu sił reakcje znakowanie momentu podpora wspornikowa obciążenie równomiernie rozłożone siła pozioma trzecia zasada dynamiki układ równań równowagi punkt podparcia siła pionowa stopnie swobody siła razy ramię wektor momentu łożysko przegubowe statyka konstrukcji reakcje w podporze łożysko przesuwne siła na ramieniu wytrzymałość materiałów rozkład na składowe składowa wektora siły siła pod kątem składowa pionowa przegub gerbera zerowanie się momentów reakcje w przegubie składowa pozioma przecięcie w przegubie moment w przegubie rozkład reakcji obciążenie nierównomiernie rozłożone podpora łyżwa obciążenie trójkątne składowe reakcji obciążenie trapezowe podpora teleskop rygiel ramy dźwigar ramowy węzeł węzeł ramy rama płaska słup ramy rama konstrukcja ramowa rama przegubowa
Reakcje podporowe w ramach płaskich

49.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 10 filmów
 • ponad 186 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

49.99 zł