Rzut cechowany - konstrukcje podstawowe

Kurs pozwoli Wam oswoić się z rzutem cechowanym, poznać wszystkie podstawowe pojęcia i konstrukcje. Dodatkowo nauczy Was, jak prawidłowo używać przyrządów.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

  • Jak najlepiej wykorzystać przyrządy geometryczne oraz jak posługiwać się ekierkami, żeby uzyskać zamierzony efekt
  • Na czym polega rzut cechowany i jak przedstawiamy w nim podstawowe elementy przestrzeni – punkty, proste i płaszczyzny
  • Jakich pojęć używa się w rzucie cechowanym oraz jak można je zobrazować na podstawowych przykładach
  • W jaki sposób wyznaczać krawędź dwóch płaszczyzn oraz punkty przebicia prostej z płaszczyzną
  • Do czego można wykorzystywać związki równoległości w zadaniach
  • Na czym polega kład boczny oraz obrót do położenia rzeczywistego i w jakich przypadkach go stosujemy

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:32:30

+ 1. Wstęp 0:01:38

Film pokaże, w jaki sposób korzystać z podstawowych przyrządów, żeby ułatwiały one dalszą naukę, jak uzyskiwać równoległości, prostopadłości oraz inne zadane kąty za pomocą dwóch ekierek, jak operować cyrklem, jakie dobrać ołówki i gumki.

Rozdział poświęcony jest podstawowym pojęciom rzutu cechowanego. Pokazuje, jak wyznaczać moduły za pomocą nachylenia i jednostki oraz jaką postać w rzucie cechowanym powinny mieć elementy przestrzeni – punkty, proste i płaszczyzny.

Film wyjaśnia, w jaki sposób znaleźć konkretną prostą leżącą na płaszczyźnie lub odwrotnie – poprowadzić płaszczyznę przez prostą, gdy każda ma inne podane nachylenie.

Fragment pokazuje, w jaki sposób istniejącą płaszczyznę, przedstawioną za pomocą należących do niej elementów (punktów lub prostych), przedstawić w jej postaci warstwicowej, niezbędnej do wykonywania zadań.

Trzy przykładowe zadania obrazują, jak znaleźć krawędź między dwoma płaszczyznami, określonymi na początku na różne sposoby. Jest to jedna z częstszych konstrukcji; skupia się ona na sprowadzaniu płaszczyzn do ich postaci warstwicowych i wyznaczenia punktów wspólnych tych warstwic.

Film na dwóch przykładowych zadaniach wyjaśnia schemat, z którego zawsze korzystamy do wyznaczenia punktu przebicia prostej z płaszczyzną.

Rozdział poświęcony jest zagadnieniom równoległości, z których korzystamy w zadaniach. Wyjaśnia znaczenie prostych równoległych do siebie, prostej równoległej do płaszczyzny lub równoległej do dwóch płaszczyzn jednocześnie.

W odcinku zastał omówiony szereg zadań rozwiązywanych za pomocą kładu bocznego, polegających na wyznaczaniu kątów nachylenia, rzeczywistych wielkości, różnic wysokości elementów, a także prostopadłości i krawędzi dwóch płaszczyzn o równoległych do siebie warstwicach.

Film wyjaśnia zasadę obrotu płaszczyzny i wyznaczenia na niej rzeczywistych wielkości, tak aby umożliwić skonstruowanie czegoś na tej płaszczyźnie. W konstrukcji wykorzystany jest pomocniczy kład boczny.

Rozdział pokazuje, jak – korzystając z informacji zawartych w kursie – wykonać przekrój bryły zadaną płaszczyzną oraz znaleźć rzeczywistą wielkość tego przekroju.

Załączniki

Wymagania

  • Chęć poszerzenia wiedzy
  • Elementarna wiedza matematyczna

Opis kursu

Jest to podstawowy kurs o rzucie cechowanym, który nie wymaga wcześniejszej wiedzy specjalistycznej, a skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematem.

W ramach kursu od podstaw wytłumaczę zasadę działania rzutu cechowanego, wprowadzę podstawowe pojęcia i zobrazuję je na prostych przykładach.
Kiedy już nauczymy się przedstawiać prawidłowo punkty, proste i płaszczyzny za pomocą wysokości, modułów i warstwic, w kolejnych rozdziałach przedstawię podstawowe konstrukcje, z jakimi najczęściej można się spotkać. Będziemy wyznaczać krawędzie dwóch płaszczyzn oraz punkt przebicia prostej i płaszczyzny.
Pokażę na przykładach, jak wykorzystać w zadaniach równoległość prostych i płaszczyzn.

Wyjaśnię zasadę kładu bocznego oraz zastosuję go, aby wyznaczyć odległość elementów od siebie, różnicę ich wysokości, kąty nachylenia do poziomu, aby określić prostopadłość. Pokażę, co zrobić, kiedy musimy skonstruować coś na płaszczyźnie, i jak w tym celu obrócić ją do położenia rzeczywistego.

W ostatnim rozdziale rozwiążę przykładowy przekrój bryły z zastosowaniem wcześniejszych informacji.

Dodatkowo na początku przygody z geometrią wykreślną przybliżę, jakich sprzętów używamy w ramach tego przedmiotu oraz w jaki sposób najefektywniej z nich korzystać, aby usprawniały pracę.

O autorze kursu

magdalena-dobrzynska-avatar

Magdalena Dobrzyńska

Zapewniam pomoc w zrozumieniu tematów, przygotowaniu się do ćwiczeń, kolokwiów i egzaminów z zakresu geometrii wykreślnej, a wszystko w miłej atmosferze i elastycznych godzinach. W razie potrzeby udostępniam dodatkowe materiały.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

4.9/5
(10)
5
90%
4
10%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • tomasz-avatar

    Tomasz

    29 maja 2023 14:42

    Bardzo przydatny kurs, świetnie wytłumaczone zagadnienia w krótkim czasie, polecam wszystkim, którzy mają trudności ze zrozumieniem materiału.

  • aleksandra-avatar

    Aleksandra

    9 kwietnia 2023 21:45

    Bardzo fajny kurs jako wstęp do przygody z geometrią wykreślną. Jest tu większość podstaw potrzebnych, aby kontynuować naukę tego przedmiotu. Serdecznie polecam!

  • z1-avatar

    Z***1

    4 lutego 2023 13:38

    Super kurs! Dzięki temu kursowi zrozumiałem materiały które obowiązywały na kolokwium. Naukę rozpocząłem dość późno, lecz nie przeszkodziło to w tym aby zdać na 5!:)

  • gm-avatar

    G***M

    11 stycznia 2023 15:51

    Pani tłumaczy SUPER!!!! Dzięki niej cała grupa zdała kolokwium. Mimo nauki dwa dni przed udało się dużo zrozumieć. Wszytsko czytelnie i jasno.

  • kamil-avatar

    Kamil

    7 stycznia 2023 14:54

    Świetny kurs!!! Pomocny i bardzo dobrze wytłumaczone zadania. Na pewno będę wracał chętnie na stronę i korzystał z innych kursów. Gorąco polecam :))

  • w0-avatar

    W***0

    13 grudnia 2022 17:19

    Świetny kurs, dzięki niemu zrobiłem zadanie na studiach bez problemu. Napewno będę wracał chętnie na stronę im korzystał z innych kursów, polecam.

  • natalia-avatar

    Natalia

    2 listopada 2022 14:27

    Bardzo polecam kurs.Pomocny i bardzo dobrze wytłumaczone zadania przyjazna forma podzielona na krótkie etapy wyjaśnione krok po kroku .Idealny dla osób początkujących .

  • j2-avatar

    J***2

    11 czerwca 2022 20:11

    bardzo dobry kurs :) wszystko wytłumaczone od podstaw,nawet dla osoby bez doświadczenia jest wszystko zrozumiałe. polecam osobom zajmującymi się studiami technicznymi.

  • bartosz-avatar

    Bartosz

    4 grudnia 2021 17:21

    Bardzo dobry i zrozumiały kurs tak samo jak korepetycje u Pani Magdy. Wszystko zostało tu zawarte i wyjaśnione od a do z , więc serdecznie polecam to dla osób zmagających się z geometrią wykreślna!

  • weronika-avatar

    Weronika

    21 lipca 2021 14:58

    Bardzo polecam kurs tak samo jak korepetycje!:) Pani Magda ma bardzo dużą wiedzę, zawsze tłumaczy wszystko rzeczowo i z ogromnym spokojem. Poza tym nie ma najmniejszego problemu z rozwiązywaniem przyniesionych na zajęcia zadań i zawsze dokładnie wyjaśnia każde zagadnienie. Na początku studiów miałam problem z geometrią wykreślną, ale po korepetycjach z Panią Magdą egzaminy udało mi się zdać bez problemu. Polecam kurs każdemu :)

Loading...
Rzut cechowany - konstrukcje podstawowe

Darmowy

  • 11 filmów
  • ponad 152 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych