Reakcje podporowe w belkach - III

Trzeci poziom kursu obliczania reakcji podporowych w belkach. Omówimy: obciążenia trójkątne i trapezowe, podpory pod kątem, belki złożone, teleskopy i "łyżwy".

Udostępnij:

Ostatnio kupiła: 1 osoba

Czego się nauczysz?

 • Zastępować obciążenia trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości.
 • Obliczać reakcje podporowe w belkach podpartych na teleskopie (łyżwie).
 • Obliczać siły w prętach i cięgnach (belka podwieszona).
 • Uwzględniać obciążenie działające na belkę za pośrednictwem linki na bloczku.
 • Obliczać reakcje podporowe w belkach złożonych połączonych przegubami i teleskopem pod kątem.
 • Rozkładać reakcje na składowe w podporach usytuowanych pod kątem.

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:03:23

+ 1. Wstęp 0:01:31

W tym filmie pokaże Wam przykłady z życia obciążeń trójkątnego i trapezowego.

Omówię, w jaki sposób zastąpić obciążenie ciągłe nierównomiernie rozłożone - trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości.

Pokażę jak właściwie ustalić lokalizację wypadkowej siły ciężkości pochodzącej od tego typu obciążeń.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem trójkątnym i siłą działającą pod kątem.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób zastąpić obciążenie trójkątne wypadkową siłą ciężkości. Dokonam rozkładu siły działającej pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi, obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem trapezowym i ciągłym równomiernie rozłożonym.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób zastąpić obciążenie trapezowe wypadkową siłą ciężkości. Podzielę obciążenie trapezowe na obciążenie trójkątne i ciągłe równomiernie rozłożone. Następnie wyznaczę wypadkowe siły ciężkości osobno dla każdego z tych obciążeń.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz podartą na podporze usytuowanej pod kątem do podłoża.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć reakcję działająca pod kątem do podłoża na poszczególne składowe równoległe do osi układu współrzędnych.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz podartą na podporze teleskopowej inaczej nazywanej łyżwą.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Pokażę jak zastąpić podporę teleskopową (łyżwę) odpowiednimi dla niej reakcjami

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz siłą pod kątem. Belka jest zawieszona na cięgnie (pręcie).

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od przecięcia cięgna (pręta) płaszczyzną i zaznaczenia szukanej siły osiowej.

Przy okazji wyjaśnię kiedy element statyczny możemy nazywać prętem.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę osiową działająca w cięgnie oraz siłę obciążającą belkę pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki oraz obliczę siłę w cięgnie, na którym zawieszona jest belka.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną siłą pod kątem umieszczoną na wysięgniku oraz obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od zastąpienia obciążenia ciągłego równomiernie rozłożonego wypadkową siłą ciężkości.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę obciążającą belkę pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę wspornikową obciążoną ciężarem zawieszonym na lince przypiętej przegubowo do belki przechodzącej przez bloczek.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od przecięcia linki płaszczyzną i zaznaczenia siły osiowej w lince równej sile, jaką wywiera ciężarek.

Przy okazji wyjaśnię kiedy element statyczny możemy nazywać prętem (linką).

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę osiową działająca w lince.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę złożoną obciążona siłą pod kątem, momentem skupionym oraz obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Belka składa sie z belek prostych połączonych ze sobą przegubami i teleskopem usytuowanym pod kątem.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami. Następnie podzielę belkę złożoną na belki proste i ustalę kolejność liczenia poszczególnych reakcji podporowych.

Następnie pokażę w jaki sposób dokonać rozkładu reakcji pod kątem działającej w teleskopie na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia dla poszczególnych belek prostych. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki belki złożonej.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

Wymagania

 • Opanowane zagadnienia z kursu Reakcje w belkach - poziom I i poziom II
 • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
 • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

Jest to trzeci poziom kursu obliczania reakcji podporowych w belkach. W tym kursie zajmę się najtrudniejszymi przykładami belek swobodnie podpartych i belek złożonych.

Cały kurs składa się z 9 filmów. Celem kursu jest nauczyć Was jak obliczać reakcje podporowe w trudnych przykładach belek.

W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam jak zastępować obciążenia trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości. Pokaże, jak wyglądają przykłady z życia obciążeń trójkątnych i trapezowych na belkach.

Rozwiąże przykład belki obciążonej obciążeniem trójkątnym (nierównomiernie rozłożonym) oraz siłą działająca pod kątem. Pokażę, w jaki sposób rozłożyć siłę pod kątem na poszczególne składowe.

W kolejnym odcinku kursu rozwiąże przykład belki obciążonej obciążeniem trapezowym oraz wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników.

Wytłumaczę, w jaki sposób rozwiązywać belki, w których podpory są usytuowane pod kątem do podłoża. Pokażę jak rozłożyć reakcję w podporze pod kątem na poszczególne składowe.

W kolejnym przykładzie rozwiąże belkę opartą na podporze teleskopowej (łyżwie). Pokażę również jak rozwiązać belkę zawieszoną na pręcie (cięgnie). Nauczę Was jak wyznaczyć wartość siły osiowej w pręcie lub cięgnie.

Rozwiąże belkę z obciążeniem umieszczonym na wysięgniku (na ramieniu). Pokażę również jak rozwiązać belkę obciążoną ciężarkiem zawieszonym na lince przechodzącej przez bloczek.

W ostatnim filmie rozwiążę belkę złożoną, składającą się z kilku belek połączonych ze sobą przegubami i teleskopem usytuowanym pod kątem. Będzie to przykład zadania o najwyższym stopniu trudności w całym kursie

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15 letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Używam prostego języka i podaje przykłady z życia. Tłumaczę i rozwiązuję zadania krok po kroku, aż wszystko zrozumiesz.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

5.0/5
(6)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • gz-avatar

  G***Z

  Opinia potwierdzona zakupem

  25 kwietnia 2021 13:35

  Świetne kursy! Za chwilę będę miał wykupiony dostęp do wszystkich, jednocześnie ubolewam, że nowe kursy pojawiają się tak rzadko, bo na pewno będę stałym odbiorcą każdego kursu z Mechaniki.

 • k6-avatar

  K***6

  Opinia potwierdzona zakupem

  21 marca 2021 15:34

  Osobiście bardzo polecam wszystkim część trzecią reakcji podporowych w belkach, ponieważ jest tu naprawdę sporo zagadnień do trudniejszych przykładów i ostatni przykład zwieńczający wszystkie zagadnienia. Wszystko wytłumaczone prosto, ale konkretnie.

 • m4-avatar

  M***4

  Opinia potwierdzona zakupem

  4 grudnia 2020 13:01

  Kolejny super kurs. Materiału więcej a nic nie wydaje się trudniejszego. Cały czas wszystko prostym i przystępnym językiem wyjaśnione. Wszystko zrozumiałe i zostaje w głowie. Polecam w stu procentach.

 • sawomir-avatar

  Sławomir

  Opinia potwierdzona zakupem

  18 maja 2020 10:54

  Po raz kolejny mogę tylko potwierdzić, że nie pomyliłem się co do wyboru korepetycji z mechaniki. Widać że jest to Pana pasją. Gdyby nauczyciele chcieli w ten sposób prowadzić zajęcia nauka byłaby dużo przyjemniejsza. Piszę się na następne kursy. Pozdrawiam

 • rafa-k-avatar

  Rafał K***

  Opinia potwierdzona zakupem

  17 maja 2020 19:55

  Świetny kurs, wszystko klarownie, po kolei, tak jak powinno być. Klasa sama w sobie. Wykładowcy na uczelniach powinni się zapisać do Rafała na kurs jak przekazywać wiedzę.

 • marek-avatar

  Marek

  Opinia potwierdzona zakupem

  30 marca 2020 12:48

  Świetny kurs! Bardzo przystępnie wytłumaczone zagadnienia. Zaczynałem od kompletnego zera, a teraz jestem już po zaliczonym kolokwium. Będę tu wracał po kolejne kursy. Polecam!

  Rafał Mstowski

  30 marca 2020 12:48

  Dziękuję Panie Marku za opinię, bardzo się cieszę że moje kursy pomogły Panu zaliczyć kolokwium. Polecam się na przyszłość.

Loading...

Tagi:

utwierdzenie newton wektor siły podpora belka przewieszona belka mostowa układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment skręcający moment w punkcie wzajemność oddziaływań sprawdzenie reakcji statyczna wyznaczalność teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe moment gnący reakcja podporowa wspornik belka statycznie wyznaczalna statyka moment siły siła skupiona moment budowa maszyn łożysko przegubowe nieprzesuwne belka wspornikowa stopień statycznej wyznaczalności rzut siły akcja i reakcja łyżwa równania równowagi siła belka statyczna suma momentów płaski układ sił wektor zmiana zwrotu reakcji jednostka momentu obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń statyka budowli belka swobodnie podparta podpora przegubowa nieprzesuwna siła wypadkowa belka reakcje podpora teleskopowa moment skupiony znak siły mechanika konstrukcji budownictwo przegub model statyczny równowaga układu sił reakcje most stalowy znakowanie momentu podpora wspornikowa mechanika budowli obciążenie równomiernie rozłożone siła pozioma trzecia zasada dynamiki przęsło mostu belka układ równań równowagi punkt podparcia mechanika siła pionowa stopnie swobody siła razy ramię wektor momentu łożysko przegubowe statyka konstrukcji reakcje w podporze łożysko przesuwne siła na ramieniu wytrzymałość materiałów belka przegubowa belki proste schemat belek prostych układ belek ciągłych rozkład na składowe belka dwuprzegubowa składowa wektora siły siła pod kątem belka jednoprzegubowa belka wieloprzęsłowa belka jednoprzęsłowa składowa pionowa belka chwiejna przegub gerbera zerowanie się momentów podpora wirtualna belka ciągła
Reakcje podporowe w belkach - III

39.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 10 filmów
 • ponad 183 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

39.99 zł