Wyznaczanie rezystancji zastępczej (wypadkowej)

Kurs obejmuje zagadnienia wyznaczania rezystancji zastępczej, zwanej inaczej rezystancją wypadkową na poziomie studiów oraz szkoły średniej.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

 • Jaka jest podstawowa funkcja rezystora
 • Jak interpretować prawo Ohma
 • W jaki sposób łączyć ze sobą rezystory połączone szeregowo oraz równolegle
 • Dlaczego oznaczanie węzłów może być tak przydatne
 • Od czego zacząć przy rozbudowanych układach

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:36:55

+ 1. Wstęp 0:01:23

W tej części kursu dowiesz się czym jest rezystancja, napięcie oraz prąd, jak te wielkości są ze sobą powiązane dzięki prawu Ohma, a także jak dobór rezystora wpływa na świecenie diody LED.

Omówione zostały dwie podstawowe struktury - połączenie szeregowe oraz połączenie równoległe. Dodatkowo na jednym trywialnym przykładzie pokazany został sposób postępowania przy kombinacji tych połączeń.

W tej części kursu rozpoczynamy zadania, które pochodzą z uczniowskich notatek. Wybrałem te, które sprawiały najwięcej kłopotów oraz najczęściej powtarzały się na zaliczeniach.

Na pierwszy rzut oka skomplikowane zadania - sam byłem nimi przerażony. Jeśli jednak będziesz postępować zgodnie z moimi zaleceniami, bez trudu dasz sobie z nimi radę.

Jest to typowe zadanie, które łączy w sobie zarówno konieczność znajomości zasad postępowania, jak i dodatkowo wyniki jakie otrzymujemy, mogą być mylące przy pisaniu zaliczenia.

Jeśli poradzisz sobie samodzielnie z tym zadaniem, to już żadne nie powinno być Ci straszne!

Wymagania

 • Dodawanie, dodawanie ułamków, odwracanie ułamków
 • Odrobina chęci i wyobraźni

Opis kursu

Zadania z wyznaczania rezystancji zastępczej są szeroko spotykane zarówno na poziomie szkół średnich, jak i na uczelniach wyższych.

W zależności od wykładowcy i ilości czasu przeznaczonego na ćwiczenia, z wyznaczaniem rezystancji zastępczej można nie mieć zupełnie problemu lub absolutnie nie wiedzieć jak się za to zabrać.

W odpowiedzi na często spotykane pytania powstał właśnie ten kurs - ma on na celu pokazać podstawowe zależności pomiędzy prądem, napięciem i rezystancją, pokrótce zwizualizować analogię prawa Ohma oraz to co najważniejsze, czyli na kilku przykładać pokazać, jak należy postępować przy wyznaczaniu rezystancji wypadkowej.

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

5.0/5
(6)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • kewin-avatar

  Kewin

  4 września 2022 20:27

  Dzięki kursowi udało mi się zaliczyć kolokwium z elektrotechniki. Wszystko wytłumaczone jak należy. Każde zagadnienie wytłumaczone jak należy - Polecam!

 • kamil-avatar

  Kamil

  29 września 2021 10:57

  Wyczerpujący materiał, co najważniejsze, nawet zupełnie niezaznajomiona osoba z wyliczaniem rezystancji będzie wstanie zrozumieć zasady jakie należy zastosować, aby dokonać obliczeń. Wyszczególnione najważniejsze etapy oraz metody rozwiązywania. W jednym kursie zawarta wiedza, która zazwyczaj jest wałkowana w szkole na kilku lekcjach tutaj. Przejrzystość i przyswajalność na bardzo wysokim poziomie. Widać że Sebastian bardzo dobrze rozumie i potrafi przekazać swoja wiedzę. Czekam na więcej materiałów.

 • mateusz-avatar

  Mateusz

  19 września 2021 09:31

  Dobrze wytłumaczone od podstaw. Po zapoznaniu się z materiałami kolokwium zaliczone na 5. Czekamy z niecierpliwością na kolejne kursy z elektrotechniki prowadzone przez Pana Sebastiana.

 • k9-avatar

  K***9

  17 września 2021 20:43

  Świetny kurs, Sebastian tłumaczy bardzo dokładnie zwracając uwagę na szczegóły które są kluczowe do zrozumienia zagadnienia, tak żebyś później wiedział co robisz i po co. Polecam ten kurs jak i inne kursy jego korepetytora bo po prostu gościu wie o czym mówi.

 • mariusz-avatar

  Mariusz

  17 września 2021 18:46

  Dobrze i szczegółowo wytłumaczone na przykładzie prostych i zrozumiałych przykładów. Oby więcej tak tłumaczonych poradników przy trudniejszych przykładach. Pozdrawiam

 • katarzyna-avatar

  Katarzyna

  17 września 2021 17:38

  Wytłumaczone prostym językiem, dużo przykładów, świetnie poprowadzone, widać ze robione z ogromna pasja i wiedza. Liczę na więcej, pozdrawiam

Loading...
Wyznaczanie rezystancji zastępczej (wypadkowej)

Darmowy

 • 6 filmów
 • ponad 97 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych