Macierz obrotu i składanie rotacji

Kurs omawia podstawowe zagadnienia z robotyki, czyli macierz obrotu i składanie rotacji

Udostępnij:

Ostatnio kupiła: 1 osoba

Czego się nauczysz?

 • Czym jest macierz rotacji
 • Na czym polega rotacja
 • Czym jest rotacja złożona
 • Jak oznaczamy układy współrzędnych przy rotacjach
 • Podstawowych operacji na wektorach
 • Właściwości macierzy rotacji
 • Bawić się, a nie męczyć z podstawami robotyki!

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:39:55

+ 1. Wstęp 0:01:35

Jak zbudować macierz rotacji? Co i gdzie wpisać na tych dziewięciu polach macierzy? Czy są jakieś reguły, które wystarczy zapamiętać, czy trzeba wykuć się tych macierzy na pamięć? Na te pytanie odpowiemy sobie w tym filmie.

W filmie wyjaśniam czym jest podstawowy obrót oraz jakie zapisy będą obowiązywać podczas tego kursu. W szczególności ważne jest oznaczenie układu bazowego oraz układu obróconego

Skoro wiemy już czym jest obrót, możemy omówić obroty złożone. Zwracam uwagę na zapisy rotacji między układami oraz wzory na rotację wypadkową.

Teoria teorią, ale najważniejsze są ćwiczenia, dlatego na tym wideo prezentuję dwa zadania dotyczące budowy macierzy rotacji - pierwszy przykład prostszy, bo częściowo uzupełniony, drugi w całości do wykonania od podstaw.

Matematyka królowa nauk! Wiele dziedzin sprowadza się do wykonywania obliczeń w oparciu o kilka wzorów, nie inaczej jest w robotyce, dlatego w formie być może przypomnienia, być może nowinki, przedstawiam podstawowe działania na wektorach, które są niezbędne przy dalszych ćwiczeniach. W szczególności omawiamy jak wyznaczyć długość wektorów, iloczyn skalarny wektorów oraz wyznaczyć kąt między nimi.

Jednym z ważniejszych działań w podstawach robotyki jest iloczyn wektorowy. Prezentuję wzór ogólny, którego nie będziemy używać, ponieważ jest prostszy sposób - wykorzystanie macierzy skośnie symetrycznej

Czym charakteryzuje się macierz rotacji? Jakie warunki musi spełniać? O tym opowiadam w tym filmie oraz badamy trzy macierze w celu przećwiczenia znajomości tych właściwości.

Macierzą rotacji można się również bawić! Wykorzystując znajomość właściwości macierzy obrotu rozwiąż przygotowane sudoku! 

Omówiliśmy już na czym polega składanie rotacji, teraz przećwiczymy wyznaczanie macierzy rotacji złożonej.

W filmie przedstawiam drugi sposób na wyznaczanie macierzy rotacji złożonej, wykorzystując wzory ogólne. Sami zdecydujcie, która metoda jest dla Was łatwiejsza.

Wykorzystując całą dotychczasową wiedzę z tego kursu, możemy rozwiązać zadanie, polegające na znalezieniu macierzy obrotu między układem pierwszym a drugim, mając podane macierze obrotu między układem bazowym a pierwszym oraz bazowym a drugim.

Wymagania

 • Podstawowa znajomość matematyki + mnożenie macierzy

Opis kursu

Solidne podstawy są fundamentem do trudniejszych zagadnień! Z tego kursu dowiesz się czym jest macierz rotacji i jakie są reguły postępowania przy jej budowaniu. Zaprezentuję czym jest podstawowy obrót oraz jakie zapisy będą obowiązywać i jak je interpretować. Następnie omówię na czym polegają obroty złożone i zrobimy przykład zadania z macierzą rotacji. Przypomnimy sobie podstawowe działania na wektorach, takie jak iloczyn skalarny oraz iloczyn wektorowy, w którym wykorzystamy macierz skośnie symetryczną. Poznamy właściwości macierzy rotacji i przećwiczymy je na prostych przykładach, a następnie na nieco trudniejszych, w formie małego sudoku. Omówię dla Was na czym polega składanie rotacji, oraz dowiemy się jak poszukiwać macierzy rotacji przy obrotach złożonych.

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Macierz obrotu i składanie rotacji

59.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 12 filmów
 • ponad 100 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

59.99 zł