Schematy blokowe w automatyce

Kurs omawia przekształcanie schematów blokowych w automatyce w celu wyznaczenia transmitancji wypadkowej.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

 • Budowy schematów blokowych układów regulacji
 • Przekształcania układów dla połączeń szeregowych oraz równoległych
 • Przekształcania układów przy wystąpieniu sprzężenia zwrotnego
 • Przenoszenia węzłów oraz sumatorów
 • Analizy układów z zakłóceniem

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:28:48

+ 1. Wstęp 0:01:13

Film jest wprowadzeniem do zagadnień związanych ze schematami blokowymi w automatyce. Prezentuję w nim podstawową strukturę, opisuję podstawowe elementy oraz pokazuję jak wyznaczać transmitancję wypadkową dla połączeń szeregowych, równoległych i sprzężenia zwrotnego.

Pierwszy układ składa się z siedmiu transmitancji, które będziemy chcieli przekształcić w taki sposób, aby wyznaczyć transmitancję zastępczą (wypadkową). Nie wystarczy wiedza zdobyta w poprzednim filmie, dlatego zachęcam do szczególnej uwagi, kiedy omawiam sposób przenoszenia węzłów oraz ogólnego spojrzenia na zadanie.

Jest to prostszy przykład niż poprzedni, dlatego zachęcam do próby samodzielnego rozwiązania.

Przećwiczymy w tym zadaniu przenoszenie węzłów/sumatorów, łączenie transmitancji szeregowo oraz w formie sprzężenia zwrotnego.

Ponownie układ składa się wyłącznie z czterech transmitancji, jednak w innej konfiguracji. 

Znów możemy przećwiczyć przenoszenie węzłów/sumatorów, łączenie transmitancji w formie sprzężenia zwrotnego, połączenia równoległego oraz szeregowego

Sami możecie ocenić, czy skala trudności zadań rośnie czy maleje, natomiast w tym przykładzie mamy wyłącznie trzy transmitancje. Trudnością może się okazać występowanie takiej samej ilości sumatorów.

Zadanie to ma w szczególności skupić naszą uwagę na wyznaczaniu toru głównego, prawidłowego strzałkowania oraz pamiętaniu o znaku ujemnym przy sumatorach.

Kończymy z prostymi przykładami, czas na trudniejsze układy. Jedną z komplikacji przy analizie i przekształcaniu schematów/układów jest występowanie zakłócenia

Wykorzystując kilka prostych założeń możemy w prosty sposób przeanalizować układ i wyznaczyć transmitancje pochodzące zarówno od wymuszenia i zakłócenia.

Ponownie poddajemy analizie układ, w których występuje zakłócenie.

Stosując zdobyte dotychczas umiejętności nie powinniśmy mieć problemu z przekształceniem układu, zarówno z aktywnym wymuszeniem, jak i zakłóceniem.

Zachęcam do próby samodzielnego rozwiązania układu i wyznaczenia transmitancji wymuszenia oraz zakłócenia, ponieważ pozostało już tylko jedno zadanie.

Układ w pierwotnej formie może wyglądać na nieco skomplikowany, jednak stosując podane założenia, zadanie się mocno upraszcza.

Zachęcam do próby samodzielnego rozwiązania przykładu.

Analiza tego układu wymusza zastosowanie niemal wszystkich umiejętności, które do tej pory ćwiczyliśmy. Mam nadzieję, że uda Ci się to zadanie wykonać samodzielnie, powinieneś wtedy mieć pewność, że wyznaczanie transmitancji wypadkowej na podstawie schematów blokowych nie sprawia Ci kłopotu. Powodzenia!

Wymagania

 • Umiejętność dodawania, mnożenia i dzielenia
 • Kartka i długopis

Opis kursu

Znajomość budowy układów regulacji to absolutna podstawa przy poznawaniu zagadnień związanych z automatyką. Pożądaną formą opisu obiektu jest zawsze wyznaczenie transmitancji układu, aby postrzegać go jako czarną skrzynkę.

Niezależnie od tego, czy będziemy się zajmować sterowaniem, czy regulacją (w układzie ze sprzężeniem zwrotnym), warto umieć  przekształcać schematy blokowe, do pożądanej postaci.

W kursie przedstawiam proste przykłady z połączeń szeregowych, równoległych oraz wyznaczania sprzężenia zwrotnego, pokazuję jednak też przykłady wymagające przenoszenia węzłów lub sumatorów.

Ponadto pokazuję przykładowe układy z dodatkowym sygnałem zakłócenia i poddaję je analizie. Dzięki temu możemy wyznaczyć wzór na sygnał będący odpowiedzią na zadane wymuszenie układu.

Wspólne przepracowanie kursu i samodzielne rozwiązywanie zadań pozwoli zyskać pewność siebie i umiejętność przekształcania schematów blokowych do pożądanej postaci oraz wyznaczania transmitancji wypadkowej (zastępczej).

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • ukasz-avatar

  Łukasz

  Opinia potwierdzona zakupem

  12 listopada 2022 21:22

  Przed zakupem zastanawiałem się czy moje pieniądze nie "przepadna", ale już po pierwszych lekcjach zauważyłem, że wszystko jest jasno opisane i zrozumiałe. Dlatego mogę polecić ten kurs. Najbardziej podoba mi się to, że mogę wracać do lekcji.

Loading...
Schematy blokowe w automatyce

89.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 9 filmów
 • ponad 149 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

89.99 zł