Transformata Z w automatyce

Kurs omawia wykorzystanie transformaty Z w automatyce. Pokazano również wykorzystanie metody residuów w odwrotnym przekształceniu Z.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

 • Czym różni się sygnał ciągły od dyskretnego
 • Czym jest skok jednostkowy i delta Kroneckera
 • Jak rozwiązywać proste zadania z transformaty Z
 • Jak rozwiązywać trudniejsze zadania z transformaty Z
 • Odwrotne przekształcenie Z metodą residuów

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:25:18

+ 1. Wstęp 0:01:13

Aby wiedzieć dlaczego stosuje się w ogóle transformatę Z należy wiedzieć, czym różnią się sygnały ciągłe od dyskretnych

Każde twierdzenie czy przekształcenie opiera się na pewnych fundamentach. Podobnie jest z transformatą Z. Poznajmy zatem charakterystyczne sygnały dla układów dyskretnych.

Zaczynamy naukę od poznania prostych zależności i przekształceń wykorzystując transformatę Z.

Jeśli umiemy już dokonywać przekształceń z poprzedniego filmu, możemy rozwinąć nasze umiejętności o kolejny proces obliczeniowy. Przykładów będzie kilka, dlatego możesz próbować zatrzymywać nagranie i samodzielnie rozwiązywać zadanie.

Nie sposób omawiać transformatę Z, nie wspominając o odwrotnym przekształceniu Z. Najczęściej spotyka się wykorzystanie metody residuów, dlatego przedstawiam tutaj wstęp do tej metody i jedno proste zadanie.

Jedno zadanie to zdecydowanie zbyt mało, aby się nauczyć i przećwiczyć nowe zagadnienie, dlatego przygotowałem kolejny przykład z odwrotnego przekształcenia Z.

Wykorzystując wiedzę z poprzednich dwóch zadań, podnosimy poprzeczkę i zabieramy się za trzeci przykład. Jest to typowe zadanie pochodzące z pewnego zaliczenia, dlatego warto poświęcić mu szczególną uwagę.

Wymagania

 • Matematyka na poziomie szkoły średniej
 • Obliczanie prostych granic i pochodnych

Opis kursu

Zagadnienia z automatyki coraz częściej pojawiają się już nie tylko na studiach, ale również w szkołach średnich. Do analizy układów automatyki z sygnałami dyskretnymi wykorzystuje się transformatę Z zwaną też inaczej przekształceniem Z.

W kursie nie skupiamy się jednak nad matematycznymi przykładami transformaty Z, a nad wykorzystaniem jej w przykładach i zadaniach związanych z automatyką i najczęściej spotykanych zadaniach na zaliczeniach z tego zagadnienia..

Zaczynamy od wyjaśnienia różnicy między sygnałem ciągłym a dyskretnym, omawiamy najbardziej potrzebne sygnały, czyli Deltę Kroneckera i skok jednostkowy, rozwiązujemy liczne przykłady, zarówno te łatwe, jak i trudniejsze, pochodzące z zaliczeń, a w części bonusowej rozwiążemy kilka zadań wykorzystując metodę residuów w odwrotnym przekształceniu Z.

Zapraszam do oglądania!

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • maciej-avatar

  Maciej

  Opinia potwierdzona zakupem

  17 czerwca 2023 11:08

  Super, polecam kurs. Transformata Z wytłumaczona w prosty, przystępny sposób wraz z przykładowymi zadaniami. Kurs pomógł mi w przygotowaniu do kolokwium.

 • k0-avatar

  K***0

  Opinia potwierdzona zakupem

  11 grudnia 2022 14:56

  bardzo polecam kurs z automatyki z transformaty, wybrałem kurs z powodu problemów z przyswojeniem materiału. Wiedza wytłumaczona w sposób prosty i zrozumiały dla każdego.

 • k9-avatar

  K***9

  Opinia potwierdzona zakupem

  21 lipca 2022 11:37

  Konkret, Polecam sygnały dyskretne nigdy nie były tak proste. Super Kursik, nie tylko dla studenta. Świetnie zobrazowany przetwarzanie sygnałów cyfrowych.

Loading...
Transformata Z w automatyce

69.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 8 filmów
 • ponad 85 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

69.99 zł