Czego się nauczysz?
- Czym różni się sygnał ciągły od dyskretnego
- Czym jest skok jednostkowy i delta Kroneckera
- Jak rozwiązywać proste zadania z transformaty Z
- Jak rozwiązywać trudniejsze zadania z transformaty Z
- Odwrotne przekształcenie Z metodą residuów
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 1:25:18
+ 1. Wstęp 0:01:13
Aby wiedzieć dlaczego stosuje się w ogóle transformatę Z należy wiedzieć, czym różnią się sygnały ciągłe od dyskretnych.
Każde twierdzenie czy przekształcenie opiera się na pewnych fundamentach. Podobnie jest z transformatą Z. Poznajmy zatem charakterystyczne sygnały dla układów dyskretnych.
Zaczynamy naukę od poznania prostych zależności i przekształceń wykorzystując transformatę Z.
Jeśli umiemy już dokonywać przekształceń z poprzedniego filmu, możemy rozwinąć nasze umiejętności o kolejny proces obliczeniowy. Przykładów będzie kilka, dlatego możesz próbować zatrzymywać nagranie i samodzielnie rozwiązywać zadanie.
Nie sposób omawiać transformatę Z, nie wspominając o odwrotnym przekształceniu Z. Najczęściej spotyka się wykorzystanie metody residuów, dlatego przedstawiam tutaj wstęp do tej metody i jedno proste zadanie.
Jedno zadanie to zdecydowanie zbyt mało, aby się nauczyć i przećwiczyć nowe zagadnienie, dlatego przygotowałem kolejny przykład z odwrotnego przekształcenia Z.
Wykorzystując wiedzę z poprzednich dwóch zadań, podnosimy poprzeczkę i zabieramy się za trzeci przykład. Jest to typowe zadanie pochodzące z pewnego zaliczenia, dlatego warto poświęcić mu szczególną uwagę.
Wymagania
- Matematyka na poziomie szkoły średniej
- Obliczanie prostych granic i pochodnych
Opis kursu
Zagadnienia z automatyki coraz częściej pojawiają się już nie tylko na studiach, ale również w szkołach średnich. Do analizy układów automatyki z sygnałami dyskretnymi wykorzystuje się transformatę Z zwaną też inaczej przekształceniem Z.
W kursie nie skupiamy się jednak nad matematycznymi przykładami transformaty Z, a nad wykorzystaniem jej w przykładach i zadaniach związanych z automatyką i najczęściej spotykanych zadaniach na zaliczeniach z tego zagadnienia..
Zaczynamy od wyjaśnienia różnicy między sygnałem ciągłym a dyskretnym, omawiamy najbardziej potrzebne sygnały, czyli Deltę Kroneckera i skok jednostkowy, rozwiązujemy liczne przykłady, zarówno te łatwe, jak i trudniejsze, pochodzące z zaliczeń, a w części bonusowej rozwiążemy kilka zadań wykorzystując metodę residuów w odwrotnym przekształceniu Z.
Zapraszam do oglądania!
O autorze kursu

Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -20% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
Maciej
Opinia potwierdzona zakupem
Super, polecam kurs. Transformata Z wytłumaczona w prosty, przystępny sposób wraz z przykładowymi zadaniami. Kurs pomógł mi w przygotowaniu do kolokwium.
-
K***0
Opinia potwierdzona zakupem
bardzo polecam kurs z automatyki z transformaty, wybrałem kurs z powodu problemów z przyswojeniem materiału. Wiedza wytłumaczona w sposób prosty i zrozumiały dla każdego.
-
K***9
Opinia potwierdzona zakupem
Konkret, Polecam sygnały dyskretne nigdy nie były tak proste. Super Kursik, nie tylko dla studenta. Świetnie zobrazowany przetwarzanie sygnałów cyfrowych.

69.99 zł