Metoda superpozycji w obwodach elektrycznych

Kurs omawia wykorzystanie metody superpozycji w obwodach elektrycznych. Poza przedstawieniem zasady postępowania, rozwiązujemy kilka przykładów.

Udostępnij:

Ostatnio kupiły: 3 osoby

Czego się nauczysz?

  • Poznasz zasady stosowania metody superpozycji w obwodach elektrycznych
  • Przećwiczysz zastosowanie metody superpozycji na kilku przykładach

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:05:44

+ 1. 1. Wstęp 0:01:03

W filmie omawiam do czego stosuje się metodę superpozycji w obwodach elektrycznych i jakimi zasadami należy się kierować podczas analizy układów.

Pierwsze, proste zadanie z wyłącznie dwoma źródłami w układzie. Analiza układu metodą superpozycji pozwala w szybki i łatwy sposób wyznaczyć wartość szukanego prądu.

W drugim zadaniu występują dwa źródła napięciowe i jedno prądowe. Dzięki zastosowaniu metody superpozycji jesteśmy w stanie wyznaczyć poszukiwany prąd. Jest to zadanie pochodzące z zaliczenia, dlatego szczególnie zachęcam do jego wykonania samodzielnie po zakończeniu kursu.

Trzecie zadanie to znów dosyć prosty układ, z jednym źródłem prądowym i jednym źródłem napięciowym. Stosując metodę superpozycji wyznaczamy dwa nowe układy i poddając je analizie wyznaczamy poszukiwany spadek napięcia.

Jest to ostatnie zadanie z metody superpozycji. Znów dosyć prosty układ, który pozwala przećwiczyć zdobyte umiejętności i poznane zasady. Zachęcam do rozwiązania przykładu samodzielnie. Jeśli nie masz problemu z rozwiązaniem tego zadania, zalecam próbę samodzielnego rozwiązania zadania drugiego. Tak jak wspominałem, pochodzi ono z kolokwium z metody superpozycji w obwodach elektrycznych, dlatego jest szczególnie przydatne.

Wymagania

  • Znajomość napięciowego i prądowego Prawa Kirchhoffa
  • Umiejętność wyznaczania rezystancji wypadkowej

Opis kursu

Jeśli znamy już prądowe i napięciowe prawa Kirchhoffa oraz umiemy wyznaczać rezystancję wypadkową, to kolejnym krokiem jest poznanie metody superpozycji.

Jest to jedna z podstawowych metod analizy obwodów elektrycznych, w których występuje więcej niż jedno źrodło prądowe lub napięciowe. Metoda superpozycji pozwala w takich obwodach wyznaczać prądy oraz napięcia. Polega ona na stworzniu tylu obwodów z pojedynczym źródłem, ile występuje źródeł w pierwotnym układzie. 

Znajduje ona zastosowanie w przypadku układów liniowych, czyli takich, w których wszystkie elementy układu spełniają prawo Ohma

W pierwszej części kursu przedstawiam zasady stosowania metody superpozycji.

W kolejnych filmach prezentuję kilka przykładów, na których możemy przećwiczyć zdobyte umiejętności.

Zapraszam do oglądania!

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Metoda superpozycji w obwodach elektrycznych

49.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 6 filmów
  • ponad 66 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

49.99 zł