Czego się nauczysz?
- Poznasz zasady stosowania metody superpozycji w obwodach elektrycznych
- Przećwiczysz zastosowanie metody superpozycji na kilku przykładach
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 1:05:44
+ 1. 1. Wstęp 0:01:03
W filmie omawiam do czego stosuje się metodę superpozycji w obwodach elektrycznych i jakimi zasadami należy się kierować podczas analizy układów.
Pierwsze, proste zadanie z wyłącznie dwoma źródłami w układzie. Analiza układu metodą superpozycji pozwala w szybki i łatwy sposób wyznaczyć wartość szukanego prądu.
W drugim zadaniu występują dwa źródła napięciowe i jedno prądowe. Dzięki zastosowaniu metody superpozycji jesteśmy w stanie wyznaczyć poszukiwany prąd. Jest to zadanie pochodzące z zaliczenia, dlatego szczególnie zachęcam do jego wykonania samodzielnie po zakończeniu kursu.
Trzecie zadanie to znów dosyć prosty układ, z jednym źródłem prądowym i jednym źródłem napięciowym. Stosując metodę superpozycji wyznaczamy dwa nowe układy i poddając je analizie wyznaczamy poszukiwany spadek napięcia.
Jest to ostatnie zadanie z metody superpozycji. Znów dosyć prosty układ, który pozwala przećwiczyć zdobyte umiejętności i poznane zasady. Zachęcam do rozwiązania przykładu samodzielnie. Jeśli nie masz problemu z rozwiązaniem tego zadania, zalecam próbę samodzielnego rozwiązania zadania drugiego. Tak jak wspominałem, pochodzi ono z kolokwium z metody superpozycji w obwodach elektrycznych, dlatego jest szczególnie przydatne.
Wymagania
- Znajomość napięciowego i prądowego Prawa Kirchhoffa
- Umiejętność wyznaczania rezystancji wypadkowej
Opis kursu
Jeśli znamy już prądowe i napięciowe prawa Kirchhoffa oraz umiemy wyznaczać rezystancję wypadkową, to kolejnym krokiem jest poznanie metody superpozycji.
Jest to jedna z podstawowych metod analizy obwodów elektrycznych, w których występuje więcej niż jedno źrodło prądowe lub napięciowe. Metoda superpozycji pozwala w takich obwodach wyznaczać prądy oraz napięcia. Polega ona na stworzniu tylu obwodów z pojedynczym źródłem, ile występuje źródeł w pierwotnym układzie.
Znajduje ona zastosowanie w przypadku układów liniowych, czyli takich, w których wszystkie elementy układu spełniają prawo Ohma.
W pierwszej części kursu przedstawiam zasady stosowania metody superpozycji.
W kolejnych filmach prezentuję kilka przykładów, na których możemy przećwiczyć zdobyte umiejętności.
Zapraszam do oglądania!
O autorze kursu
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się49.99 zł