Charakterystyki Bodego (logarytmiczne amplitudowo-fazowe)

Kurs przedstawia sposób rysowania charakterystyk logarytmiczno-częstotliwościowych, na podstawie transmitancji operatorowej.

Udostępnij:

Ostatnio kupiła: 1 osoba

Czego się nauczysz?

  • Z czego składa się charakterystyka logarytmiczno-częstotliwościowa
  • Co nazywamy dekadą przy rysowaniu charakterystyk Bodego
  • Jak z transmitancji operatorowej układu wyznaczyć składowe charakterystyki
  • Jak wyznaczyć wypadkową charakterystykę Bodego
  • Jak wyznaczyć pulsację odcięcia, zapas modułu i zapas fazy

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:46:40

+ 1. Wstęp 0:01:27

W filmie omawiamy szablon charakterystyk jakiego będziemy używać oraz wszystkie jego elementy. Wyjaśnimy zagadnienia związane ze skalą - dlaczego mamy wartości zarówno nad jak i pod osią x. Omówimy też dlaczego z lewej strony charakterystyki amplitudowej występują dwie wartości.

Powiemy sobie czym jest dekada, kiedy charakterystyki są rosnące, kiedy malejące i zrobimy prosty przykład, aby przedstawić zastosowanie pokazanych zasad w praktyce. 

Jest to pierwsze zadanie z wyznaczania charakterystyk Bodego. Przedstawiam tutaj jedną z form zapisu transmitancji operatorowej , kiedy wszystkie elementy składowe występują obok siebie. Wyznaczanie składowych charakterystyk jest wtedy prostsze.

Drugie zadanie z rysowania charakterystyk logarytmiczno-częstotliwościowych. Cała transmitancja zapisana została w postaci jednego ułamka, dodatkowo pojawiają się elementy, których nie było w pierwszym zadaniu.

Trzecie zadanie z charakterystyk Bodego. Zmodyfikowałem nieco szablon charakterystyki amplitudowej oraz fazowej, aby nie przyzwyczając się do jednego układu. 

Zadanie numer 4 z wyznaczania charakterystyk amplitudowej i fazowej w skali logarytmicznej.

W transmitancji znów pojawiają się elementy, których do tej pory nie było w przykładach.

We wszystkich dotychczasowych przykładach rysowaliśmy składowe charakterystyki Bodego, aby na koniec wyznaczyć wypadkową charakterystykę logarytmiczno-częstotliwościową.

Zadanie piąte oraz szóste wykorzystuje już wyłącznie ostateczną formę charakterystyki, a z niej odczytujemy paramtery takie jak: pulsacja odcięcia, pulsacja minus pi, zapas modułu i zapas fazy. 

Dodatkowo obliczamy wartość współczynnika wzmocnienia układu zamkniętego oraz opóźnienie w pomiarze uchybu regulacji niepowodujące utraty stabilności ukladu zamkniętego.

Tak jak w zadaniu piątym, wykorzystujemy wypadkową charakterystykę Bodego do wyznaczenia pulsacji odcięcia, pulsacji minus pi, zapasu modułu i zapasu fazy.

W opraciu o przebieg charakterystyki amplitudowej, wyznaczymy wartość współczynnika wzmocnienia układu zamkniętego.

Wykorzystując odczytane parametry, obliczymy opóźnienie w pomiarze uchybu regulacji niepowodujące utraty stabilności ukladu zamkniętego.

Wymagania

  • Kartka w kratke
  • Linijka, ołówek, kolorowe cienkopisy

Opis kursu

Do opisu członów i układów automatyki stosuje się równania różniczkowe oraz transmitancję operatorą i widmową. Ich znajomość można wykorzystać do kolejnego zagadnienia związanego z teorią sterowania - rysowania charakterystyk Bodego. Jest to szczególna nazwa dla charakterystyk częstotliwościowo-logarytmicznych układów.

Upraszczając możemy powiedzieć, że są to charakterystyki amplitudowo-fazowe, w skali logarytmicznej, pokazujące zależność od częstotliwości.

W pierwszej części kursu przedstawione zostały sposoby przybliżonego wyznaczania składowych charakterystyk Bodego na podstawie danej transmitancji operatorowej układu i wyznaczanie charakterystyki wypadkowej.

Z każdym kolejnym zadaniem staram się pokazywać dodatkowe rzeczy, jak wyznaczanie pulsacji odcięcia czy zapas fazy i zapas modułu

W ostatnich zadaniach dodatkowo obliczamy wartość współczynnika wzmocnienia układu zamkniętego oraz opóźnienie w pomiarze uchybu regulacji niepowodujące utraty stabilności układu zamkniętego.

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • k9-avatar

    K***9

    Opinia potwierdzona zakupem

    21 lipca 2022 11:30

    Dobrze wytłumaczone, polecam. Po kursie wiesz co robisz i z czym działasz, a nie jak w szkole masz na sztywno powiedziane tu odmierz, tu wstaw jakiś współczynnik i koniec, teraz mam świadomość do czego to się odnosi i po co to robię, więc jeszcze raz polecam.

Loading...
Charakterystyki Bodego (logarytmiczne amplitudowo-fazowe)

59.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 8 filmów
  • ponad 107 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

59.99 zł