Liniowe przekształcenie zmiennych stanu

Kurs przedstawia zadania z zakresu liniowego przekształcenia zmiennych stanu.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

 • Czym są równania stanu
 • Dlaczego przydatne jest stosowanie liniowego przekształcenia zmiennych stanu
 • Jak dokonać liniowego przekształcenia zmiennych stanu
 • Jak łatwo rysować schemat blokowy układu
 • Jak wyznaczyć transmitancję układu na podstawie schematu blokowego
 • Jak wyznaczyć odpowiedź jednostkową układu
 • Jak wyznaczyć odpowiedź swobodną układu

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:06:33

+ 1. Wstęp 0:01:19

Jako wstęp do tematu po krótce omawiam jak interpretować równania stanu, jak je rozwijać z postaci macierzowej do kilku osobnych równań, jak na tej podstawie narysować schemat blokowy oraz pokazuję dlaczego pożądane jest liniowe przekształcenie zmiennych stanu. 

Przedstawiam również szablon schematu blokowego jaki będziemy wykorzystywać już po dokonaniu przekształcenia, co powinno ułatwić pracę przy kolejnych zadaniach.

Pierwsze zadanie z omawianego materiału, w którym do zrealizowania mamy trzy podstawowe polecenia, w szczególności dokonać liniowego przekształcenia zmiennych stanu. Wyjaśnimy sobie jak odróżnić szybszy mod od wolniejszego modu oraz jak rysować schemat blokowy układu, po dokonaniu przekształcenia.

Zadanie drugie, podobne do poprzedniego, jednak z innymi macierzami stanu, sterowania oraz wyjścia.

Wyznaczymy opis w przestrzeni modalnej, rysujemy schemat blokowy, wyznaczamy transmitancję operatorową oraz przestrzeń sterowalności i obserwowalności.

Kolejny przykład, tym razem bez polecenia tekstowego, ponieważ zasada postępowania jest taka sama jak przy poprzednich zadaniach.

Jeśli jeszcze myli Wam się czym jest sterowalność i obserwowalność, to oglądajcie uważnie.

Kolejne zadanie z zakresu liniowego przekształcenia zmiennych stanu, tym razem dodatkowo obliczamy odpowiedź jednostkową układu oraz odpowiedź swobodną przy podanym warunku początkowym.

Wymagania

 • Podstawowa znajomość równań macierzowych

Opis kursu

Równania stanu są sposobem reprezentacji modelu matematycznego układu dynamicznego. Ich znajomość dostarcza wielu informacji na temat układu, zaś wykorzystanie liniowego przekształcenia w znacznym stopniu upraszcza proces regulacji obiektów dynamicznych.

Z tego kursu dowiesz się czym jest równanie stanu, równanie wyjścia i dlaczego stosujemy liniowe przekształcenie zmiennych stanu. zaprezentuję jak dokonać liniowego przekształcenia zmiennych stanu oraz pokażę, jak rysować schemat blokowy tak wyznaczonego układu. Dodatkowo wyznaczymy transmitancję operatorową takiego układu. 

Omówimy przypadek, kiedy transmitancja operatorowa wynosi zero, wyznaczymy odpowiedź jednostkową układu na podstawie transmitancji operatorowej oraz wyznaczymy trajektorię odpowiedzi swobodnej układu.

O autorze kursu

sebastian-kedziora-avatar

Sebastian Kędziora

Dzielenie się wiedzą zawsze sprawiało mi przyjemność, dlatego zaufało mi już wiele osób. Na co dzień pracuję jako automatyk, dzięki czemu łączę teorię z praktyką.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Liniowe przekształcenie zmiennych stanu

69.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 6 filmów
 • ponad 127 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

69.99 zł