Rzuty Monge’a – transformacja, przynależność, równoległość

Kurs tłumaczy od podstaw, na czym polega rzutowanie, co to są ćwiartki przestrzeni, jak wykonywać transformacje oraz zadania z przynależności i równoległości.

Udostępnij:

Ostatnio kupiła: 1 osoba

Czego się nauczysz?

 • Na czym polega odwzorowywanie przestrzeni za pomocą rzutów Monge’a
 • Według jakich zasad wykonywana jest transformacja, jak prowadzić odnoszące, skąd brać odpowiednie odległości
 • Jak wyznaczać widoczność elementów w poszczególnych rzutach
 • W jaki sposób może być przedstawiana płaszczyzna w zadaniach, co to są ślady płaszczyzny i jak je wyznaczyć
 • Jakie są szczególne położenia płaszczyzny i prostej oraz ich nazwy
 • Na czym polega przynależność elementów i jak rozwiązywać zadania z tego tematu
 • Czym różnią się przynależność i równoległość elementów
 • W jaki sposób uzupełnić widok elementu przynależnego lub równoległego do płaszczyzny zadanej śladami

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:10:41

+ 1. Wstęp 0:02:04

Rozdział poświęcony jest podstawowym pojęciom używanym w rzutach Monge’a, takim jak rzutnie, widoki, odnoszące, transformacje. Przedstawia zasadę tworzenia widoków, zarówno dwóch podstawowych, z góry i z boku, jak i kolejnych.

W filmie został przedstawiony podział przestrzeni na ćwiartki, sposób określania i zapisywania punktów należących do różnych ćwiartek, a także zasady stosowane przy transformacji odcinka, którego punkty znajdują się w różnych ćwiartkach przestrzeni.

Fragment pokazuje, na przykładzie transformacji bryły, jak ustalić widoczność w poszczególnych rzutach oraz w jakim widoku uzyskujemy rzeczywisty obraz elementu.

Film omawia szczególne i dowolne położenia płaszczyzny względem rzutni oraz różne sposoby definiowania płaszczyzny w widokach. Obrazuje płaszczyzny pionowo i poziomo rzutujące. Wprowadza pojęcie śladów płaszczyzny.

W filmie przedstawiony został sposób wyznaczania śladów, czyli krawędzi płaszczyzny z rzutniami, w przypadku, kiedy płaszczyzna zdefiniowana jest za pomocą punków lub prostych.

Fragment pokazuje różne możliwości rozwiązania tego samego zadania, które polega na wyznaczeniu śladów płaszczyzny zdefiniowanej w rzutach za pomocą punktu i prostej.

Rozdział omawia zasady przynależności. Pokazuje, jak znaleźć brakujący rzut elementu leżącego na dowolnie ustawionej płaszczyźnie zdefiniowanej w obu widokach.

W odcinku został przedstawiony schemat, z którego korzystamy przy dokańczaniu brakującego rzutu figury, tak aby należała ona do jednej płaszczyzny. Dodatkowo wprowadzone zostały podstawowe pojęcia związane ze szczególnymi ułożeniami prostej w przestrzeni - proste czołowe, poziome, celowe i pionowe.

Film pokazuje kilka zadań, w których należy uzupełnić brakujący rzut elementu przynależnego, czyli leżącego na płaszczyźnie zadanej śladami.

Na przykładowym zadaniu zostały wytłumaczone różnice między elementami przynależnymi a równoległymi do siebie. W obydwu wariantach został wykorzystany ten sam rysunek zadania, jedynie polecenie uległo zmianie.

Dwa kolejne przykłady poświęcone równoległości mają na celu utrwalić schemat wykorzystywany przy tego typu zadaniach i zwrócić uwagę na nietypowe elementy, z którymi można się spotkać.

Rozdział omawia wcześniej już przedstawione zasady równoległości elementów na przykładach, w których jedna z płaszczyzn zadana jest w formie śladów, czyli krawędzi z rzutniami.

Załączniki

Wymagania

 • Chęć poszerzenia wiedzy
 • Umiejętność posługiwania się przyrządami geometrycznymi
 • Pomoże znajomość rozdziału 2. Narzędzia w geometrii wykreślnej, z darmowego kursu o rzucie cechowanym
 • Zalecane przyrządy i wydrukowane podkłady zadań załączone do kursu

Opis kursu

Jest to pierwszy kurs o rzutach Monge’a wyjaśniający od podstaw zasadę rzutowania i skupiający się na trzech początkowych tematach rzutów Monge’a – transformacji, przynależności i równoległości elementów.

W ramach kursu wytłumaczę, co rozumiemy pod pojęciem rzutni i widoków, w jaki sposób tworzymy kolejne rzuty, jak prowadzić odnoszące, skąd brać odpowiednie wielkości do wykonywania transformacji. Omówię, co to są ćwiartki przestrzeni i jak odczytywać lub zapisywać punkty leżące w różnych ćwiartkach. Na przykładach zilustruję transformację odcinka, którego punkty należą do różnych ćwiartek przestrzeni. Wytłumaczę, jak ustalić widoczność elementów w poszczególnych rzutach oraz skąd wiemy, że przedstawiana długość jest rzeczywista lub skrócona.

Omówię podstawowe pojęcia dotyczące szczególnych położeń płaszczyzny i prostej w przestrzeni, a także jak zilustrować płaszczyznę ustawioną dowolnie do rzutni. Wytłumaczę, co to są ślady płaszczyzny i jak je wyznaczyć.
Wyjaśnię, na czym polega przynależność elementów, z jakimi zadaniami w tym temacie można się spotkać i jakie są schematy postępowania w zależności od rodzaju zadania. Podobnie przedstawię przydatny schemat dotyczący elementów równoległych, z wyraźnym zaznaczeniem różnic pomiędzy tymi tematami. Zarówno przynależność, jak i równoległość pokażę przy różnych sposobach definiowania płaszczyzny, również w formie jej śladów.

O autorze kursu

magdalena-dobrzynska-avatar

Magdalena Dobrzyńska

Zapewniam pomoc w zrozumieniu tematów, przygotowaniu się do ćwiczeń, kolokwiów i egzaminów z zakresu geometrii wykreślnej, a wszystko w miłej atmosferze i elastycznych godzinach. W razie potrzeby udostępniam dodatkowe materiały.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

4.7/5
(7)
5
71%
4
29%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
 • grzegorz-avatar

  Grzegorz

  Opinia potwierdzona zakupem

  6 grudnia 2023 09:36

  Zdecydowanie polecam kurs z serii: Geometria Wykreślna. Wiedza pokazana i przekazana w materiałach filmowych w rzeczowy i bardzo przystępny sposób,

 • natalia-avatar

  Natalia

  Opinia potwierdzona zakupem

  4 grudnia 2023 19:38

  Temat wytłumaczony w bardzo prosty i klarowny sposób. Dzięki temu kursowi zrozumiałam na czym polega geometria wykreślna. Polecam ten kurs..

 • a3-avatar

  A***3

  Opinia potwierdzona zakupem

  9 kwietnia 2023 21:37

  Wszystkie tematy składające się na kurs zostały w bardzo fajny i zrozumiały sposób wytłumaczone. Wcześniej nie wiedziałam nawet jak zwizualizować sobie niektóre zadania, po obejrzeniu filmików nie miałam już z tym żadnych problemów. Zdecydowanie polecam ten kurs osobom, które zaczynają przygodę z geometrią wykreślną.

 • os-avatar

  O***S

  Opinia potwierdzona zakupem

  27 stycznia 2023 17:51

  Aby wykupić ten kurs przekonała mnie lekcja darmowa, na temat rzutu cechowanego, po przerobieniu jej nie miałam już problemu z zadaniami na kolokwium, a rzut stał się "prościutki". Kurs jest przyjemny, spokojny, omówiony tak dokładnie, że nie mam pytań. Ten kurs wyróżnia się tym, że omówione jest mnóstwo zadań, po kolei od łatwiejszych po te trudniejsze. Jak dla mnie strzał w 10!

 • n4-avatar

  N***4

  Opinia potwierdzona zakupem

  21 listopada 2022 20:26

  Kurs jest bardzo dobry dla osób, które zmagają z geometrią wykreślną na studiach. Wszystko jest wytłumaczone krok po kroku. Zdecydowanie polecam!

 • karolinat-avatar

  Karolinat

  Opinia potwierdzona zakupem

  20 listopada 2022 22:20

  Kurs jest zdecydowanie zbawieniem dla osób, które dopiero co spotkały się z geometrią wykreślną i sobie z nią nie radzą - wszystko idealnie i spokojnie wytłumaczone krok po kroku, nie ma opcji, by po tym kursie poruszonych zagadnień nie rozumieć. Zdecydowanie polecam!

 • weronika-avatar

  Weronika

  Opinia potwierdzona zakupem

  13 listopada 2022 15:01

  Bardzo dobry kurs! Wszystko wytłumaczone krok po kroku, przez co jest on idealny dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z geometrią wykreślną. Z całego serca polecam!

Loading...
Rzuty Monge’a – transformacja, przynależność, równoległość

59.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 13 filmów
 • ponad 191 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

59.99 zł