Rzut cechowany - przebieg drogi i placu w terenie

Kurs przedstawia wszystkie konstrukcje potrzebne do rozwiązania zadań związanych z drogą, placem i terenem w rzucie cechowanym – od fragmentów po duży projekt.

Udostępnij:

Ostatnio kupiły: 2 osoby

Czego się nauczysz?

  • Kiedy mamy do czynienia z drogą i placem oraz jak powinny być one pokazane w rzucie cechowanym
  • Co to jest nasyp i wykop oraz czym różni się zakładanie skarp przy drodze (prostej lub po łuku) i przy placu
  • Co to jest linia zerowa i w jaki sposób ją wyznaczamy w różnych sytuacjach
  • Jak skonstruować krawędź pomiędzy skarpą a terenem
  • Do czego używamy punktów pozornych i konstrukcji przebicia przy rozwiązywaniu krawędzi skarp z terenem
  • Jak zrobić przejście po łuku pionowym między placem i drogą
  • W jaki sposób pokazać przekrój rozwiązanego placu lub drogi w terenie

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:39:31

+ 1. Wstęp 0:01:47

Rozdział poświęcony jest podstawowym pojęciom wykorzystywanym przy rozwiązywaniu przebiegu placu i drogi w terenie. Obrazuje, kiedy mamy do czynienia z drogą, a kiedy z placem, w jakim momencie stosujemy nasyp, a w jakim wykop, oraz co to jest linia zerowa.

W filmie przedstawiony jest schemat postępowania przy rozwiązywaniu skarp dookoła poziomego placu. W szczególności film omawia sposób wyznaczania punktu maksymalnego.

Na przykładowym zadaniu zostały wytłumaczone różnice w rozwiązywaniu drogi i placu, zwłaszcza sposób szukania linii zerowej oraz zakładanie warstwic nasypów i wykopów.

Fragment pokazuje, jak poradzić sobie z narysowaniem warstwic nasypów i wykopów wzdłuż drogi biegnącej po łuku.

W odcinku zostały przestawione najczęściej występujące zadania, stanowiące połączenie poziomego placu i pochyłej drogi.

Drugi przykład połączenia placu i drogi tłumaczy, jak poradzić sobie z placem znajdującym się pomiędzy sąsiednimi poziomami, na niepełnej wysokości.

Film dokładniej pokazuje, w jaki sposób może być połączona droga z placem (z załamaniem lub płynnie, po łuku pionowym) i jak sposób połączenia wpływa na dalsze rozwiązywanie zadania, na moduły na drodze i warstwice skarp.

Na dwóch przykładach wyjaśniony został schemat, z którego korzystamy przy rysowaniu przekroju. Podkładem do wykonania przekrojów są zadania wcześniej przedstawione w ramach kursu.

Załączniki

Wymagania

  • Podstawowe informacje na temat rzutu cechowanego
  • Opanowany materiał z kursu Rzut cechowany – konstrukcje podstawowe
  • Trochę zaangażowania i chęć poszerzenia wiedzy :)
  • Do aktywnego uczestnictwa w kursie przydadzą się ekierki, cyrkiel, ołówki

Opis kursu

Jest to kolejny kurs o rzucie cechowanym, skupiający się na przedstawieniu robót ziemnych, do którego zrozumienia warto zapoznać się z kursem podstawowym. Materiał dedykowany jest wszystkim, którzy na studiach spotykają się z rzutem cechowanym – bez przebiegu placu i drogi w terenie wówczas się nie obejdzie.

W ramach kursu wytłumaczę, co rozumiemy pod pojęciem placu, drogi, i robót ziemnych. Omówię sposób znajdowania linii zerowej w różnych sytuacjach. Na przykładach zilustruję, jak zakładać skarpy nasypów i wykopów przy placu i drodze, zarówno prostej, jak i po łuku, oraz jak wyznaczyć połączenie skarp. Wytłumaczę, do czego można wykorzystać punkty pozorne i jak wykonstruować punkty maksymalne szukanej krawędzi z terenem (co w potocznym języku studenckim często bywa nazywane „kokardką”). Przedstawię przydatne schematy postępowania w zależności od rodzaju zadania, których można z powodzeniem używać w często spotykanym dużym projekcie.

Dla bardziej wymagających jeden rozdział został poświęcony płynnemu przejściu między placem i drogą. Wyjaśnię w nim, co kryje się pod sformułowaniem „łuk pionowy” i jaki ma to wpływ na dalsze rozwiązywanie zadania, na stopniowanie drogi i zakładanie warstwic nasypów czy wykopów.

Pod koniec, wykorzystując jako podkład przedstawione podczas kursu zadania, pokażę, jak wykonać przekrój rozwiązanego kawałka drogi lub placu, stanowiący często zwieńczenie projektu drogi.

O autorze kursu

magdalena-dobrzynska-avatar

Magdalena Dobrzyńska

Zapewniam pomoc w zrozumieniu tematów, przygotowaniu się do ćwiczeń, kolokwiów i egzaminów z zakresu geometrii wykreślnej, a wszystko w miłej atmosferze i elastycznych godzinach. W razie potrzeby udostępniam dodatkowe materiały.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • w2-avatar

    W***2

    Opinia potwierdzona zakupem

    5 marca 2023 22:20

    Polecam bardzo serdecznie dzięki temu kursowi projekt z drogi na PG zaliczony na max. Egzamin i kolokwium nie sprawiło żadnych problemów. Pani super tlumaczy konstrukcje bardziej skomplikowane, które na projektach są wymagane ale na ćwiczeniach nie zostały wytłumaczone. Polecam !!!

  • dyseedd-avatar

    Dyseedd

    Opinia potwierdzona zakupem

    16 listopada 2022 10:34

    Jestem bardzo zadowolona z zakupionego kursu, jak i korepetycji. Geometria wykreślna nie wydaje się byc już taka straszna, gdy od początku Pani Magdalena w sposób profesjonalny wszystko tłumaczy. Ogromny plus za przedstawienie tematu w sposób praktyczny, śledząc przykłady łatwiej było mi przyswoić wiedzę i wyobrazić sobie zagadnienie. Zdecydowanie polecam i będę wracać częściej :)

  • t4-avatar

    T***4

    Opinia potwierdzona zakupem

    10 maja 2022 10:25

    Polecam Panią Magdę! Przesympatyczna, cierpliwa i bardzo dobrze tłumaczy. Kurs jest pomocny i przygotował mnie do kolokwium z geometrii wykreślnej.

Loading...
Rzut cechowany - przebieg drogi i placu w terenie

69.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 9 filmów
  • ponad 160 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

69.99 zł