Tarcie ślizgowe w układach statycznych

W tym kursie nauczę Was analizy statycznej układów, w których występuje tarcie ślizgowe. Słów kilka o zjawisku tarcia i przykłady wytłumaczone krok po kroku.

Udostępnij:

Czego się nauczysz?

  • Sprawnie rozwiązywać zadania z tarciem ślizgowym.
  • Odrywać układy od więzów i zastępować je siłami.
  • Poprawnie określać zwrot sił tarcia.
  • Zapisywać równania równowagi statycznej.
  • Określać czy układ pozostaje w spoczynku ze względu na działające na niego siły.
  • Obliczać maksymalne lub minimalne wartości sił utrzymujące układy w równowadze.

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 2:19:05

+ 1. Wstęp 0:01:36

W tym filmie omawiam czym jest zjawsko tarcia ślizgowego i gdzie możemy się z nim zetknąć. Wyjaśniam jakie mechanizmy fizyczne powodują powstawanie tarcia. Na koniec omawiam czym jest współczynnik tarcia ślizgowego i w jaki sposób się go wyznacza.

W tej części kursu opisuję wstępnie ruch ciała na płaszczyźnie oraz jakie warunki muszą zostać spełnione aby ciało pozostawało w spoczynku. Następnie przedstawiam czym jest oderwanie układu od więzów i zastąpienie więzów odpowiednimi siłami. Na koniec przedstawiam różne przypadki kontaktu ciał, które wpływają na kierunki sił zastępczych.

W tym odcinku omawiam temat maksymanej siły tarcia (potencjału tarcia) oraz wpływu sił zewnętrznych na wartość siły tarcia występującej pomiędzy ciałami. Wyjaśniam różnice pomiędzy tarciem statycznym i kinematycznym oraz dlaczego różnią się potencjałem tarcia.

W tym filmie przejdę do obliczenia przykładowego zadania. W zadaniu określę czy układ pozostaje w spoczynku, pomimo działających na niego obciążeń.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, które posłużą nam do określenia stateczności układu. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z pojedynczego ciała leżącego na płaszczyźnie i obciążonego siłą.

W tej części przejdę do obliczenia kolejnego zadania. W zadaniu określę minimalny kąt nachylenia równi, dla którego układ pozostanie w spoczynku.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Dodatkowo omówię kwestię rzutowania sił na kierunki danego układu współrzędnych. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, które posłużą do obliczenia kąta nachylenia równi. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z dwóch ciał, przy czym jedno znajduje się na równi pochyłej.

W tym odcinku kursu przejdę do obliczenia kolejnego zadania. W zadaniu określę minimalną wartość siły P utrzymującej układ w równowadze.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, z uwzględnieniem równań momentów. Następnie na podstawie przekształceń matematycznych doprowadzę do wyrażenia na minimalną siłę P. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z trzech ciał, w którym dwa ciała mogą poruszać się ruchem obrotowym.

W tym filmie przejdę do obliczenia kolejnego zadania. W zadaniu określę czy układ pozostaje w spoczynku, pomimo działających na niego obciążeń.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, które posłużą nam do określenia stateczności układu. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z dwóch ciał, a jego spoczynek zależy od kliku warunków.

W tej części przejdę do obliczenia kolejnego zadania. W zadaniu określę maksymalną masę M jednego z ciał, dla której układ pozostanie w spoczynku.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Dodatkowo omówię kwestię rzutowania sił na kierunki danego układu współrzędnych. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, które posłużą do obliczenia maksymalnej masy M. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z trzech ciał, przy czym układ podparty jest w złożony sposób.

W tym odcinkui przejdę do obliczenia kolejnego zadania. W zadaniu określę maksymalną wartość siły P, dla której układ pozostanie w spoczynku.

Przykład rozpocznę od analizy potencjalnego zachowania się układu. Na tej podstawie wykonam oderwanie układu od więzów i określę kierunki i zwroty reakcji i sił tarcia. Dodatkowo omówię kwestię rzutowania sił na kierunki danego układu współrzędnych. Następnie zapiszę równania równowagi statycznej, które posłużą do obliczenia maksymalnej siły P. Na koniec podstawię dane liczbowe aby odpowiedzieć na pytanie postawione w zadaniu oraz wykonam podsumowanie przeprowadzonych działań.

Przykład dotyczy układu składającego się z dwóch ciał, przy czym układ podparty jest w złożony sposób.

Załączniki

Wymagania

  • Matematyka na poziomie szkoły średniej (w tym podstawy trygonometrii).
  • Odrobina chęci, czasu i zaangażowania :)

Opis kursu

Jest to pierwszy kurs związany ze zjawiskiem tarcia ślizgowego. W tym kursie zajmę się układami statycznymi.

Cały kurs składa się z 10 filmów. Celem kursu jest nauczyć Was jak wykonywać analizę statyczną układów, czyli sprawdzać czy układ pozostaje w spoczynku pod wpływem działających na niego obciążeń.

W pierwszych odcinkach przedstawię Wam czym jest zjawisko tarcia ślizgowego, omówię czym jest współczynnik tarcia ślizgowego i jaki jest jego wpływ na maksymalną siłę tarcia występującą pomiędzy ciałami. Pokażę wam praktyczne przykłady układów mechanicznych, w których występuje zjawisko tarcia. Następnie omówię warunki równowagi sił konieczne do zachowania stanu spoczynku oraz czym jest oderwanie ciał od więzów i zastąpienie ich siłami reakcji.

Po wprowadzeniu rozwiążę kilka przykładów zadań, które często pojawiają się na kolokwiach czy egzaminach z mechaniki, przechodząc od zadań najprostszych do bardziej skomplikowanych. Na końcu każdego zadania wykonam analizę rozwiązania pod względem jej sensu fizycznego.

O autorze kursu

marcin-hatas-avatar

Marcin Hatłas

Jestem doktorem w dyscyplinie inżynieria mechaniczna i korepetytorem z kilkunastoletnim doświadczeniem. Na moich zajęciach panuje luźna atmosfera, a do każdego ucznia podchodzę indywidualnie. Zapraszam na zajęcia! Mój nr tel. 797 057 498.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Tarcie ślizgowe w układach statycznych

49.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 10 filmów
  • ponad 139 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

49.99 zł