Czego się nauczysz?
- Rozwiązywać zadania za pomocą aplikacji EquiBeam.
- Analizować i poprawnie układać równania równowagi.
- Obliczać reakcje podporowe.
- Sprawnie zapisywać równania sił wewnętrznych i rysować ich wykresy.
- Obliczać przemieszczenia układów belkowych metodami Clebsch'a i Maxwella-Mohra.
- Obliczać parametry przekrojów poprzecznych (środki ciężkości, momenty bezwładności itp.).
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 1:03:04
+ 1. Wstęp 0:01:34
W tym filmie omawiam czym jest aplikacja EquiBeam i jak można ją wykorzystać do nauki mechaniki i wytrzymałości materiałów. Następnie przedstawiam interfejs aplikacji oraz w jaki sposób za jej pomocą rozwiązywać zadania z mechaniki.
W tym odcinku przedstawię w jaki sposób obliczać reakcje podporowe z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania równowagi, rozwiązanie układu równań prowadzące do otrzymania wartości reakcji podporowych.
Przykład dotyczy belki dwupodporowej obciążonej siłą skupioną, momentem skupionym oraz liniowo zmiennym obciążeniem ciągłym.
W tej części przedstawię w jaki sposób określać równania sił wewnętrznych i rysować ich wykresy z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania równowagi, obliczone wartości reakcji podporowych, równania sił wewnętrznych, obliczenia prowadzące do wartości sił wewnętrznych oraz ich wykresy.
Przykład dotyczy belki dwupodporowej obciążonej siłami skupionymi, momentami skupionymi oraz stałym obciążeniem ciągłym.
W tym filmie przedstawię w jaki sposób określać równania sił wewnętrznych, rysować ich wykresy, obliczać lokalizację i wartości ekstremów momentu gnącego dla bardziej skomplikowanych zestawów obciążeń z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania równowagi, obliczone wartości reakcji podporowych, równania sił wewnętrznych, obliczenia prowadzące do wartości sił wewnętrznych, w tym ekstremum momentu gnącego, oraz ich wykresy.
Przykład dotyczy belki dwupodporowej obciążonej siłami skupionymi, momentem skupionym oraz liniowo zmiennym obciążeniem ciągłym.
W tej części przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia belek przegubowych z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania równowagi z uwzględnieniem przegubu, obliczone wartości reakcji podporowych, równania sił wewnętrznych, obliczenia prowadzące do wartości sił wewnętrznych, oraz ich wykresy.
Przykład dotyczy belki przegubowej trójpodporowej obciążonej siłami skupionymi, momentem skupionym oraz stałym obciążeniem ciągłym.
W tym odcinku przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia przemieszczeń metodą Clebsch'a z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania sił wewnętrznych zapisanych w myśl metody Clebsch'a, równania kąta ugięcia i ugięcia, warunki brzegowe i rozwiązane stałe całkowania oraz wyniki przemieszczeń.
Przykład dotyczy belki utwierdzonej prawostronnie obciążonej siłą skupioną i momentem skupionym.
W tym filmie przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia przemieszczeń metodą Clebsch'a dla układu z obciążeniem ciągłym z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania sił wewnętrznych zapisanych w myśl metody Clebsch'a, równania kąta ugięcia i ugięcia, warunki brzegowe i rozwiązane stałe całkowania oraz wyniki przemieszczeń.
Przykład dotyczy belki z łyżwą i podporą ruchomą obciążonej momentem skupionym i stałym obciążeniem ciągłym.
W tym odcinku przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia przemieszczeń metodą Maxwell'a-Mohr'a z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego układu. Następnie pokażę, w jaki sposób dane belki wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy równania sił wewnętrznych dla układu rzeczywistego oraz podstawowego, obliczenia całki Mohr'a i wyniki przemieszczeń.
Przykład dotyczy utwierdzonej obciążonej momentem skupionym.
W tej części przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia położenia środka ciężkości przekroju z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego przekroju. Następnie pokażę, w jaki sposób dane przekroju wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy podział figury na figury proste, określenie położenia ich środków ciężkości oraz pól powierzchni, obliczenia momentów statycznych i lokalizacji środka ciężkości przekroju.
Przykład dotyczy przekroju dwuteownika.
W tej części przedstawię w jaki sposób wykonywać obliczenia momentów bezwładności przekroju z wykorzystaniem aplikacji EquiBeam.
Przykład rozpocznę od omówienia analizowanego przekroju. Następnie pokażę, w jaki sposób dane przekroju wprowadzić do aplikacji oraz jak interpretować raport wynikowy, w którym znajdziemy podział figury na figury proste, określenie lokalizacji środka ciężkości przekroju, obliczenia centralnych momentów bezwładności.
Przykład dotyczy przekroju złożonego - połączenie trójkąta równoramiennego i prostokąta.
Wymagania
- Podstawowa znajomość zagadnień mechaniki i wytrzymałości materiałów.
- Trochę czasu i zaangażowania :)
Opis kursu
Jest to pierwszy kurs związany aplikacją EquiBeam. W tym kursie przedstawię Wam interfejs aplikacji oraz pokażę, w jaki sposób rozwiązywać różne zadania związane z belkami i przekrojami poprzecznymi.
Cały kurs składa się z 11 filmów. Celem kursu jest nauczyć Was jak korzystać z aplikacji EquiBeam i dzięki niej ćwiczyć umiejętności rozwiązywania zadań z mechaniki i wytrzymałości materiałów.
W pierwszym odcinku przedstawię Wam czym jest aplikacja EquiBeam, jak wygląda jej interfejs, jak za jego pomocą wprowadzać dane zadania (geometria, podpory, obciążenia itp.) oraz jak analizować raport z wyników.
Po wprowadzeniu za pomocą aplikacji rozwiążę kilka przykładowych zadań, dotyczących zapisywania równań równowagi statycznej, obliczeń reakcji podporowych, określania równań sił wewnętrznych i rysowania ich wykresów, a także obliczeń przemieszczeń czy parametrów przekrojów poprzecznych. Wyniki obliczeń będą porównywane z obliczeniami ręcznymi wykonanymi w ramach innych kursów dostępnych na portalu DobryKorepetytor.
Dla klientów portalu DobryKorepetytor przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy EquiDK24, który można wykorzystać w aplikacji.
O autorze kursu
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj sięDarmowy