Udostępnij:

Budownictwo ogólne

Obciążenia stałe, zmienne i wyjątkowe w budownictwie

W tym artykule omówię trzy główne rodzaje obciążeń konstrukcyjnych: stałe, zmienne i wyjątkowe, które uzwględnia się w prociesie projektowania konstrukcji obiektów budowlanych.

Obciążenie to podstawowy czynnik uwzględniany w procesie projektowania konstrukcji budynków i budowli, który bezpośrednio wpływa na ich bezpieczeństwo, wytrzymałość oraz trwałość. Rozróżnia się trzy główne rodzaje obciążeń, które oddziałują na obiekty budowlane: obciążenia stałe, zmienne i wyjątkowe. W tym artykule przybliżymy specyfikę tych obciążeń.

 

Obciążenie 

Obciążenie to wielkość fizyczna taka jak siła lub moment, który  oddziałuje na element konstrukcyjny. Obciążenie to może występowiać m.in. w postaci:

  • siły skupionej
Belka z obciążeniem w postaci siły skupionej
Rys. 1 Obciążenie belki w postaci siły skupionej (Soldis PROJEKTANT)
  • obciążenia ciągłego równomiernie rozłożonego
Obciążenie belki w postaci obciążenia równomiernie rozłożonego
Rys. 2 Obciążenie belki w postaci obciążenia równomiernie rozłożonego (Soldis PROJEKTANT)
  • obciążenia ciągłego nierównomiernie rozłożonego
Obciążenie belki w postaci obciążenia nierównomiernie rozłożonego
Rys. 3 Obciązenie belki w postaci obciążenia nierównomiernie rozłożonego (Soldis PROJEKTANT)
  • momentu skupionego
Obciążenie belki w postaci obciążenia momentem skuypionym
Rys. 4 Obciążenie belki w postaci obciążenia momentem skupionym (Soldis PROJEKTANT)

 

Przykład

Na poniższym zdjęciu przedstawione jest nadproże okienne znajdujące się na poddaszu budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Jako schemat statyczny takiej belki należy przyjąć  schemat belki swobodnie podpartej . Jej obciążenie stanowi murowana ściana oraz żelbetowy wieniec ściany szczytowej, które wywierają ciągłe, nierównomiernie rozłożone obciążenie. Dodatkowo, na belkę działa siła skupiona pochodząca od stalowej płatwi, przenoszącej obciążenia z konstrukcji dachu na ścianę nośną budynku.

Nadproże okienne
Rys. 5 Nadproże okienne

 

Rodzaje obciążeń

Przy projektowaniu kontrukcji w zalezności od czasu   trwania i rodzaju oddziaływania , wśród obciążeń można wyróżnić mi. in.:

  • obciążenia stałe 
  • obciążenia zmienne
  • obciążenia wyjątkowe
Wielkość obciążeń w budownictwie określa się w oparciu o odpowiednie normy, które regulują zasady projektowania konstrukcji. W Polsce, a także w innych krajach Unii Europejskiej, do tego celu stosuje się przede wszystkim Eurokody – zestaw norm europejskich (EN), które mają na celu ujednolicenie zasad projektowania konstrukcji w krajach członkowskich UE.

 

Obciążenia stałe

Obciążenia stałe obejmują takie czynniki, których wartość obciążenia  w czasie jest stała . Przykłady takich obciążeń to:

  • ciężar własny konstrukcji obiektu budowlanego (np. fundamenty, ściany, stropy, konstrukcja dachu)
  • instalacje techniczne (np. instalacje sanitarne, instalacje elektryczne)
  • warstwy wykończeniowe (np. warstwy wykończeniowe dachu, izolacje, tynki, warstwy wykończeniowe posadzki)
  • inne (np. balustrady)

Na poniższym zdjęciu przedstawiona jest konstrukcja budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W trakcie i po zakończeniu jego budowy ciężar własny konstrukcji stanowi obciążenie stałe .

Budynek mieszkalny jednorodzinny w trakcie budowy w stanie surowym otwartym
Rys. 6 Budynek mieszkalny jednorodzinny w trakcie budowy w stanie surowym otwartym

 

Obciążenia zmienne

Obciążenia zmienne to takie czynniki, których wartość obciązenia zmienia się w czasie lub nie działa stale. Przykłady takich obciążeń to:

  • obciążenia użytkowe (np. obciążenie ludźmi, obciążenie zwięrzętami, meble, wyposażenie)
  • obciążenie śniegiem 
  • obciążenie wiatrem
  • termiczne

Na poniższym zdjęciu przedstawiona została wiata drewniana znajdująca się przy budynku mieszkalnym. Oprócz obciążenia stałego działającego na konstrukcję wiaty, oddziałowuje na nią obciążenie zmienne w postaci wiatru oraz  śniegu znajdującego się na połaci dachu. Natomiast wewnątrz obiektu znajduje się drewno komikowe, którego wartość obciążenia działa na posadzkę. Jego wielkość jest zmienna w czasie i nie działa stale. W związku z tym, ten rodzaj obciążenia również kwalifikujemy jako obciążenie zmienne .

Rys. 7 Wiata drewniana

 

Obciążenie wyjątkowe

Obciążenia wyjątkowe to te, które występują rzadko,  ale mogą wywołać znaczne zagrożenie dla konstrukcji. Są to obciążenia, które nie pojawiają się regularnie, ale w przypadku ich wystąpienia mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Dlatego konstrukcje muszą być projektowane tak, aby mogły wytrzymać obciążenia wyjątkowe, nawet jeśli występują one sporadycznie. Przykłady takich obciążeń to:

  • pożar
  • wybuch
  • powódź
  • uderzenie pojazdu
  • trzęsienie ziemii

 

Kombinacje obciążeń

Obciążenia stałe, zmienne i wyjątkowe mogą oddziaływać na konstrukcję równocześnie, dlatego ważne jest uwzględnienie ich w odpowiednich kombinacjach . Na przykład dach budynku narażony jest zarówno na ciężar własny (obciążenie stałe), jak i na działanie wiatru oraz śniegu (obciążenia zmienne). 

Kombinacje obciążeń w projektowaniu konstrukcji budowlanych są określone w Eurokodzie 0 , a konkretnie w normie PN-EN 1990:2004, Eurokod - Podstawy projektowania konstrukcji . Norma ta zawiera zasady dotyczące bezpieczeństwa, użytkowalności oraz trwałości budynków, w tym przepisy dotyczące odpowiednich kombinacji obciążeń, które należy uwzględniać przy projektowaniu konstrukcji obiektów budowlanych. 

 

Literatura:
[1] PN-EN 1990:2004, Eurokod: Podstawy projektowania konstrukcji