Czego się nauczysz?
- Równania Clapeyrona
- Kalorycznego równania stanu
- Warunków normalnych, standardowych oraz stanu standardowego i umownego metru sześciennego
- Pracy bezwzględnej (absolutnej, całkowitej), technicznej i użytecznej oraz pracy właściwej (jednostkowe)
- I zasadę termodynamiki
- Energii wewnętrznej i entalpii
- Zasady ekwipartycji energii
- Ciepła właściwego przy stałym ciśnieniu i objętości
- Przemiany politropowej, izotermicznej, izobarycznej, izochorycznej, adiabatycznej, izentropowej
- Wyznaczania ciepła, pracy i pracy technicznej dla każdej z przemian
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 4:16:57
+ 1. Wstęp 0:01:15
Film wyjaśnia pojęcia takie jak:
- mol substancji
- stała Avogadry i liczba Avogadry
- uniwersalna stała gazowa
- indywidualna stała gazowa
- objętość właściwa i objętość właściwa molowa
- gęstość substancji
- masa molowa substancji
Na przykładzie czterech zadań ukazuje, jak wyznaczyć indywidualną stałą gazową, masę, gęstość gazu czy, też liczbę cząsteczek w systemie w warunkach standardowych. Tłumaczy działania na jednostkach, ich zamiany oraz pojęcie ciśnienia manometrycznego.
W tym zadaniu podany został rodzaj przemiany, ciśnienie początkowe, końcowe i pobrana masa gazu. Używając równania Clapeyrona (równania stanu gazu doskonałego) wyznaczono masę gazu pozostałą.
Film wskazuje podział na warunki normalne fizyczne i techniczne, standardowe, i stan standardowy. Określa wartości ciśnienia, temperatury oraz objętość jaką zajmuje 1 kmol gazu w określonych warunkach. W przykładach wyznaczono masę molową gazu, określono ilość substancji w kilomolach i umownych metrach sześciennych dla różnych warunków.
W tym zadaniu wyznaczono liczbę kilomoli znajdujących się w umownym metrze sześciennym w warunkach standardowych.
Ten film opisuje czym jest praca bezwzględna (absolutna, całkowita), techniczna i użyteczna. Dla każdego rodzaju pracy dołączony jest wykres p-V, zależność na pracę oraz rysunek. Tłumaczy kiedy praca jest dodatnia, a kiedy ujemna. Rozwiązanych zostało pięć przykładów, zarówno dla rozprężania, jak i sprężania. Działano na wielkościach bezwzględnych, ale też jednostkowych. Podjęto problem wyznaczenia strumienia masy gazu w silniku przepływowym (wyjaśniono działanie takiego silnika wraz ze schematem).
W tym zadaniu gaz rozprężył się odwracalnie według zależności pv=400 . Znany jest związek między objętościami oraz masa gazu. Wyznaczono pracę bezwzględną oraz przedstawiono ją w układzie pracy.
Film opisuje I zasadę termodynamiki oraz energię wewnętrzną i entalpię. Równanie przedstawiono w postaci różniczkowej, różnicowej i bezwzględnej. Zaprezentowano jak przejść z postaci I zasady termodynamiki zawierającej energię wewnętrzną, na tą z entalpią korzystając z definicji pracy technicznej.
Wyprowadzono wzory na energię wewnętrzną i entalpię, korzystając z własności przemian izochorycznej i izobarycznej. Powiązano ciepło właściwe przy stałym ciśnieniu z ciepłem właściwym przy stałej objętości. Opisano zasadę ekwipartycji energii, stopnie swobody cząsteczki oraz wykładnik adiabaty. Podano sposób jak łatwo zapamiętać wartość ciepeł właściwych substancji w zależności od liczby atomów w cząsteczce.
Wprowadzono podział przemiany ogólnej (politropy) na przemiany charakterystyczne, czyli na:
- izobarę
- izotermę
- izochorę
- adiabatę/izentropę
- politropę techniczną
Każdej przemianie przyporządkowano odpowiedni wykładnik politropy. Każda z nich została przedstawiona na wykresie
p – V. Zaprezentowano całe wyprowadzenie równania politropy, korzystając z I zasady termodynamiki, wzoru na ciepło, kalorycznych równań stanu i związku pomiędzy ciepłami właściwymi.
Przedstawiono ciepło właściwe przemiany w funkcji wykładnika politropy. Ciepła właściwe przemian charakterystycznych przedstawiono na wykresie. Wyprowadzono ogólne równanie na ciepło przemiany, pracę i pracę techniczną.
Przedstawiono model fizyczny realizacji przemiany izobarycznej (gaz w cylindrze zamknięty przesuwającym się obciążonym tłokiem). Przemianę i pracę przedstawiono na wykresie p -V. Wyprowadzono wzory na ciepło, pracę i pracę techniczną przemiany izobarycznej.
W zadaniu wyznaczono objętość gazu po ogrzaniu, pracę bezwzględną, techniczną
i użyteczną. Znając liczbę cząsteczek gazu i jego rodzaj, wyznaczono jego masę. Określono zmianę energii wewnętrznej, entalpii oraz ciepło wymienione z otoczeniem.
Przedstawiono model fizyczny realizacji przemiany izobarycznej (gaz zamknięty w zbiorniku o nieruchomych ściankach). Przemianę i pracę przedstawiono na wykresie
p -V. Wyprowadzono wzory na ciepło, pracę i pracę techniczną przemiany izochorycznej.
W zadaniu wyznaczono ciepło przemiany, korzystając z I zasady termodynamiki oraz z podanej w zadaniu zmiany entalpii. Ciśnienia manometryczne w jednostce milimetrów słupka rtęci przeliczono na bezwzględne. Na wykresie zaznaczono pracę techniczną.
Przedstawiono model fizyczny realizacji przemiany izotermicznej (gaz o stałej temperaturze). Przemianę i prace przedstawiono na wykresie p - V. Wyprowadzono wzory na ciepło, pracę i pracę techniczną przemiany izotermicznej.
W zadaniu wyznaczono ciśnienie i objętość w stanie końcowym oraz pracę bezwzględną przemiany, znając ilość i rodzaj gazu, ciśnienie i temperaturę początkową oraz wartość pracy technicznej przemiany. Korzystano z praw działania na logarytmach.
Omówiono przemianę adiabatyczną i izentropową. Wyprowadzono wzory na pracę, pracę techniczną i ciepło przemiany. Przemianę przedstawiono na wykresie p – V, z zaznaczeniem pracy i pracy technicznej oraz izoterm, między którymi przebiega. Zobrazowano sens przemiany przy pomocy izolowanego cieplnie cylindra, przykrytego przesuwnym tłokiem.
Wyprowadzono wzory na związek pomiędzy ciśnieniami i objętościami, ciśnieniami i temperaturami oraz temperaturami i objętościami dla przemiany adiabatycznej.
W zadaniu powietrze uległo adiabatycznemu rozprężaniu. Znając parametry początkowe, spadek temperatury w stopniach Celsjusza, wyznaczono parametry końcowe (p, V, T), zmianę entalpii, pracę techniczną oraz ciepło wyznaczone z otoczeniem. Pracę przedstawiono na wykresie p – V.
Omówiono politropę techniczną, czyli przemianę, której ciepło właściwe jest ujemne. Poruszono przypadek sprężania (kompresji) i rozprężania (wykonywania pracy). Wskazano wzory na pracę, pracę techniczną i ciepło wymienione. Przedstawiono przykładową realizację przemiany na grafice oraz nakreślono ją na wykresie p – V (wraz z zaznaczeniem pracy i pracy technicznej).
W zadaniu wyznaczono wykładnik politropy, ciepło odprowadzone oraz teoretyczną moc napędową. Znano strumień powietrza, ciśnienie i temperaturę początkową i końcową. Zróżniczkowano po czasie równanie Clapeyrona i wyznaczono strumień masowy gazu (substancji).
Załączniki
- karta wzorów - przemiany — Pobierz plik (ZIP 149,5 KB)
- Wszystkie zadania z kursu — Pobierz plik (ZIP 177,5 KB)
Wymagania
- Funkcja stanu i przejścia - odsyłam do kursu o cieple
- Wszystko inne wyjaśniam od podstaw
Opis kursu
Kurs omawia równanie Clapeyrona (równanie stanu gazu doskonałego) i kaloryczne równanie stanu, warunki normalne, standardowe oraz stan standardowy i umowny metr sześcienny. Wprowadza pojęcie pracy całkowitej (absolutnej, bezwzględnej), pracy technicznej i użytecznej oraz przemiany politropowej, izobarycznej, izotermicznej, izochorycznej, adiabatycznej, izentropowej, i politropowej technicznej.
Kurs rozpoczynam od omówienia równania Clapeyrona, nazywanego też równaniem stanu gazu doskonałego (termiczne równanie stanu). Wyjaśnię oznaczenia pojawiające się w nim oraz pokażę, jak poruszać się pomiędzy jego różnymi postaciami.
Następnie wytłumaczę czym są warunki: normalne fizyczne i techniczne oraz standardowe oraz stan standardowy. Pokażę, jak operować na umownym metrze sześciennym.
Omówię pojęcia pracy bezwzględnej (absolutnej, całkowitej), technicznej i użytecznej oraz prace właściwe (jednostkowe)
Przedstawię I zasadę termodynamiki w różnych postaciach: dla wielkości absolutnych i jednostkowych (właściwych), dla elementarnych przyrostów (różniczek) oraz różnic, dla pracy bezwzględnej, i energii wewnętrznej oraz dla pracy technicznej, i entalpii.
Wyprowadzę zależności na energię wewnętrzną i entalpię, będące funkcjami stanu (kaloryczne równanie stanu). Pokażę związek pomiędzy ciepłem właściwym przy stałym ciśnieniu i objętości oraz wskażę czym są stopnie swobody i zasada ekwipartycji energii.
Dogłębnie omówię przemianę politropową, wykładnik politropy i ciepło właściwe przemiany. Wyprowadzę zależności na ciepło, pracę i pracę techniczną dla przemiany ogólnej. Następnie przejdę do przemian charakterystycznych: izobary, izotermy, izochory, adiabaty/izentropy i politropy technicznej. Omówię wszystko to co jest potrzebne do zdania kolokwium z przemian.
O autorze kursu
Dominik Maciąg
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
Natszczyg
Opinia potwierdzona zakupem
Niestety nie dla mnie. Prowadzący kurs zakłada, że robiąc coś na tablicy kursant sam załapie po co, dlaczego, skąd się to wzięło i w jakich przypadkach tak należy robić. Warto byłoby tłumaczyć. W kursie mało tłumaczenia, większość czasu patrzysz się jak ktoś robi zadanie i tyle. Szkoda, że nie ma możliwość zwrotu pieniędzy przy niezadowoleniu z kursu.
-
Jakub
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo wartościowy kurs pełen informacji, które są niezbędne do zrozumienia podstaw z termodynamiki. Pojęcia tłumaczone w bardzo prosty i przystępny sposób. Polecam :)
Tagi:
stopnie swobody przemiana izobaryczna przemiana izentropowa przemiana izotermiczna wykładnik politropy przemiana izochoryczna praca techniczna przemiana adiabatyczna przemiana politropowa Energia wewnętrzna ciepło właściwe przemiany Entalpia I zasada termodynamiki praca bezwzględna praca absolutna równanie Clapeyrona stan standardowy praca całkowita59.99 zł