Ciepło - całkowite, właściwe, funkcja przejścia i bilans cieplny

Kurs omawia pojęcie ciepła jako funkcji przejścia oraz wprowadza w tematykę ciepła całkowitego (bezwględnego), ciepła właściwego oraz bilansu cieplnego.

Udostępnij:

Darmowy

Czego się nauczysz?

  • Czym jest ciepło całkowite (bezwzględne) i właściwe oraz ciepła właściwe substancji
  • Jak stosować naprzemiennie skalę Kelwina i Celsjusza
  • Jak układać równanie bilansu cieplnego
  • Jak opisać matematycznie ciepło jako funkcję przejścia
  • Kiedy wykorzystywać model gazu doskonałego, półdoskonałego i rzeczywistego

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 1:06:01

+ 1. Wstęp 0:01:09

Film opisuje ciepło całkowite (bezwzględne)  i ciepło właściwe substancji. Wskazuje różnice pomiędzy energią cieplną, a ciepłem. Wyjaśnia w jaki sposób przechodzić ze skali Celsjusza, na skalę Kelwina. Tłumaczy różnice pomiędzy modelem gazu doskonałego, półdoskonałego i rzeczywistego. Pokazuje jak wyznaczyć średnie ciepło właściwe dla modelu gazu półdoskonałego. Definiuje ciepło dostarczone do systemu i oddane przez system.

Film wskazuje na różnice pomiędzy funkcją przejścia, a funkcją stanu. Tłumaczy warunek Schwarza. Pokazuje dowód na to, że ciśnienie jest funkcją stanu. Udowadnia, że ciepło jest funkcją przejścia (wyrażeniem Pfaffa nieposiadającym różniczki zupełnej) oraz definiuje różnice pomiędzy różniczką niezupełną, a zupełną.

Przykład pokazuje kroki w typowym zadaniu dotyczącym bilansu cieplnego. Przedstawia konieczne przekształcania wzorów oraz działania na jednostkach (mianach).

Przykład pokazuje jak wyznaczyć strumień powietrza przechodzący przez termowentylator znając temperatury na wejściu i wyjściu termowentylatora oraz jego moc.  Również wyjaśnia działania na mianach.

Przykład pokazuje jak wyznaczyć ciepło właściwe strumienia powietrza oraz porusza temat temperatury statycznej i dynamicznej.

Przykład pokazuje wyznaczanie ciepła właściwego stosując model gazu półdoskonałego przy znajomości mocy grzejnika elektrycznego przez, który przepływa ogrzewane powietrze.

Wymagania

  • Film nr 3. „bonus matematyczny” - musisz znać całki i pochodne cząstkowe.
  • Pozostałe filmy – brak wymagań

Opis kursu

Kurs omawia szerokorozumianą tematykę ciepła i kładzie fundamenty do dalszej nauki termodynamiki.

W trakcie kursu wytłumaczę jak intuicyjnie rozróżnić pojęcia ciepła i energii cieplnej. Pokaże, jakie zależności występują pomiędzy skalą Celsjusza i Kelwina oraz kiedy jest sens przechodzić z jedną na drugą. Omówię ciepło właściwe dla różnych modeli gazów: gazu dokonałego, półdoskonałego i rzeczywistego. Wyjaśnię kiedy ciepło uznajemy za dodatnie, a kiedy za ujemne.

Dla zainteresowanych zgłębieniem tematyki funkcji przejścia również coś się znajdzie. Wyjaśnię różnicę pomiędzy różniczką zupełną i niezupełną. Powiem czym jest wyrażenie Pfaffa oraz warunek Schwarza.

Następnie rozwiąże 4 zadania polegające na wyznaczeniu temperatury końcowej systemu, korzystając z bilansu cieplnego oraz pokażę jak wyznaczać ciepła właściwe.

O autorze kursu

dominik-maciag-avatar

Dominik Maciąg

Jestem studentem Politechniki Rzeszowskiej i od kilku lat udzielam korepetycji z termodynamiki. Pracowałem ze studentami z różnych kierunków, więc wiem jak dotrzeć do każdego. Spodziewaj się materiału tłumaczonego w jasny i konkretny sposób.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • natalia-avatar

    Natalia

    30 stycznia 2023 06:00

    Treści przekazane w przystępny sposób, bardzo wartościowy kurs, który jest świetną powtórką przed kolokwium czy egzaminem. Niestety, ale brakuje takich kursów w internecie

  • ao-avatar

    A***O

    9 stycznia 2023 22:15

    Ciekawie prowadzone. W sam raz przed kolokwium. polecam, bardzo dużo pożytecznej wiedzy :) brakuje kursów na internecie. Szybka odpowiedź na maila.

  • jakub-avatar

    Jakub

    13 września 2022 22:01

    Kurs pomógł dokładniej zrozumieć definicje ciepła oraz rozwiązywać zadania z nim związane, w skrócie serdecznie polecam, bardzo dużo pożytecznej wiedzy :)

Loading...
Ciepło - całkowite, właściwe, funkcja przejścia i bilans cieplny

Darmowy

  • 7 filmów
  • ponad 66 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych