Czego się nauczysz?
- Jak stworzyć od A do Z pierwsze belki wolno podparte i wyznaczyć dla nich reakcje podporowe.
- W jakim celu wykorzystuje sie program Autodesk Robot
- Jak modelować geometrię wykorzystując metodę węzłową oraz graficzną.
- Jak modyfikować geometrię wykorzystując funkcję podziału, przecięcia i obrotu.
- Jak prawidłowo deklarować i zadawać typowe rodzaje podpór oraz zwolnień.
- Jak wprowadzić obciążenia w formie sił węzłowych, momentów oraz linowych i trapezowych obciążeń prętowych.
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 1:33:13
+ 1. Wstęp 0:01:52
W pierwszym odcinku kursu online opowiem Wam kilka słów o programie Robot. Opowiem, do czego służy i gdzie możemy go wykorzystać. Przedstawię kilka modeli przestrzennych, aby zaprezentować jego możliwości. Film stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie, które mam nadzieje pobudzi Wasz apetyt do opanowania obsługi programu Autodesk Robot.
W tym odcinku powiem gdzie można znaleźć i jak pobrać 30-dniowy program Autodesk Robot, który pozwoli Wam zrealizować wszystkie przykłady z naszego kursu. Dalsza część to omówienie interfejsu programu, czyli powiem w kilku slowach gdzie znajdziecie niezbedne ikonki i elementy występujące w programie.
W tym filmie przedstawię dwie podstawowe, wykorzystywane przeze mnie metody wprowadzania geometrii w programie Robot tj. metoda po współrzędnych oraz metoda graficzna. Opowiem, w jaki sposób wykorzystując te metody modelować pierwsze belki poziome oraz pochylone.
W tym filmie omawiam podstawowe metody edycji geometrii takie jak funkcja podziału na N części, podział w odległości oraz podział w odległości względnej. W dalszej części filmu omówię funkcje rotacji prętów oraz funkcje wzajemnego przecięcia dwóch prętów. Wszystkie zaprezentowane tu funkcje będą wykorzystywane w naszych przykładach obliczeniowych.
W tym filmie omawiam metodę modelowania podpór w programie Robot. Zaprezentuje, w jaki sposób ustawić prawidłowe parametry dla typowych rodzajów podpór występujących w konstrukcjach. Omówimy podporę przegubowo przesuwną, przegubowo nieprzesuwną, łyżwę pionową, łyżwę poziomą ,wspornik, utwierdzenie podporę przegubowo przesuwną (obróconą). Na końcu filmu mowie w jaki sposób modelować przeguby na prętach wykorzystując do tego celu funkcje zwolnienia.
W tym filmie przestawię trzy podstawowe typy obciążeń, które będziemy wykorzystywać w naszych przykładach obliczeniowych. Zaczniemy od obciążeń węzłowych w formie sił skupionych oraz momentów węzłowych w dalszej części opowiem o obciążeniach prętowych w formie obciążenia liniowego jednorodnego, oraz obciążenia trapezowego dwu- punktowego. Opowiem o zależności między globalnym układem współrzędnych a kierunkiem działania obciążenia czy zwrotem momentu.
W tym odcinku kursu zajmiemy się wyznaczeniem reakcji podporowych w belce swobodnie podpartej, która obciążona jest silami skupionymi pionowymi oraz silą skupiona pozioma.
Zaczniemy od przygotowania geometrii korzystając z metody graficznej. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie podpór zgodnie z przyjętym schematem, dodamy przypadek obciążeniowy TEST i wprowadzimy obciążenia skupione/ węzłowe.
W finalnej części lekcji przejdziemy do przeliczenia modelu i wyświetlimy dla niego wymagane reakcje podporowe.
W tym odcinku kursu zajmiemy się wyznaczeniem reakcji podporowych w belce swobodnie podpartej przewieszonej przez jedną z podpór która obciążona jest silami skupionymi pionowymi ,silą skupiona pozioma oraz momentem skupionym wywołanym na skutek działania pary sił. Zaczniemy od przygotowania geometrii korzystając z metody graficznej. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie podpor zgodnie z przyjętym schematem, dodamy przypadek obciążeniowy TEST i wprowadzimy obciążenia skupione oraz moment.
W finalnej części lekcji przejdziemy do przeliczenia modelu i wyświetlimy dla niego wymagane reakcje podporowe.
W tym odcinku kursu zajmiemy się wyznaczeniem reakcji podporowych w belce swobodnie podpartej, która obciążona jest silami skupionymi pionowymi, silą skupiona pozioma oraz obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.
Zaczniemy od przygotowania geometrii korzystając z metody graficznej. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie podpór zgodnie z przyjętym schematem, dodamy przypadek obciążeniowy TEST i wprowadzimy obciążenia skupione/ węzłowe oraz obciazenie liniowe na zakresie 6m.
W finalnej części lekcji przejdziemy do przeliczenia modelu i wyświetlimy dla niego wymagane reakcje podporowe.
Załączniki
- Plik edycyjny RTD do przykładu nr 1 ver. 2023 — Pobierz plik (ZIP 82,7 KB)
- Plik edycyjny RTD do przykładu nr 2 ver. 2023 — Pobierz plik (ZIP 82,7 KB)
- Plik edycyjny RTD do przykładu nr 3 ver. 2023 — Pobierz plik (ZIP 82,7 KB)
Wymagania
- Podstawowa znajomość obsługi komputera.
- Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
- Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)
Opis kursu
Jest to pierwsza część kursu obliczania reakcji podporowych w belkach swobodnie podpartych wykorzystując program Autodesk Robot.
Cały kurs składa się z 10 filmów, dostępnych do obejrzenia zupełnie za darmo. Celem kursu jest nauczyć Was, w jaki sposób prawidłowo modelować belki swobodnie podparte, stworzyć dla nich odpowiedni przypadek obciążeniowy, zadać obciążenia i po przeliczeniu modelu prawidłowo odczytać reakcje podporowe.
W pierwszych odcinkach kursu wyjaśnię Wam do czego wykorzystywany jest program Autodesk Robot, podam lokalizacje z ktorej możecie pobrac w pełni funkcionalną czasową wersię oprogramowania. Przedstawię kilka przykładów modeli przestrzennych, aby zaprezentować możliwości programu.
Kiedy będziemy mieli za sobą wstęp, przejdziemy do omówienia dwóch metod wprowadzania geometrii modelu tj. za pomocą współrzędnych oraz graficznie. Wykorzystując przykłady omówię podstawowe funkcje edycyjne, które pozwolą Wam stworzyć dowolny rodzaj belek.
Dalsza część to zagadnienia związane z modelowaniem typowych rodzajów podpór oraz zwolnień prętowych, a następnie przejdziemy do omówienia podstawowych typów obciążeń. Przedstawię Wam, w jaki sposób zadać w modelu obciążenia w formie sil węzłowych oraz momentów. Omówię również jak deklarować liniowe i trapezowe obciążenia prętowe.
Ostatnia część kursu to trzy przykłady obliczeniowe krok po kroku w celu wyznaczenia reakcji i utrwaleniu zdobytej wiedzy.
O autorze kursu
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
M***0
Bardzo pomocny kurs do rozpoczęcia swojej drogi z programem ROBOT. Wszystko klarownie wytłumaczone, po tym kursie można już swobodnie poruszać się po interfejsie programu ROBOT oraz wykonywać proste obliczenia. Polecam!
-
Olga
Super kurs, bardzo polecam - sama chętnie jak mam jakieś problem do Niego wracam. Już planuję zakupów kolejnych kursów w tej tematyce, żeby zdobyć jeszcze większe skille
-
K***3
Kurs bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wytrzymałością materiałów. W bardzo prosty i przystępny sposób wytłumaczone najważniejsze zagadnienia umożliwiające pracę w programie Robot. Polecam!
Tagi:
utwierdzenie newton podpora układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment w punkcie sprawdzenie reakcji teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe reakcja podporowa wspornik statyka moment siły siła skupiona moment łożysko przegubowe nieprzesuwne stopień statycznej wyznaczalności łyżwa równania równowagi siła płaski układ sił zmiana zwrotu reakcji obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń belka swobodnie podparta podpora przegubowa nieprzesuwna moment skupiony mechanika konstrukcji przegub reakcje siła pozioma belka belki proste przegub gerbera MES Autodesk Robot FEM geometria modeluDarmowy