Udostępnij:

Budownictwo ogólne

Podstawy budownictwa - kluczowe informacje dla początkujących

W tym artykule przedstawię kluczowe materiały budowlane wykorzystywane przy realizacji obiektów budowlanych.

Budownictwo to fascynująca dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym  życiu. Odpowiada ona za tworzenie i utrzymanie budynków, mostów, dróg i wielu innych obiektów budowlanych, które stanowią podstawę naszej infrastruktury. W dalszej częsci artykułu zapoznam Was z podstawowymi materiałami budowlanymi.

Podstawowe materiały budowlane

Podstawowe materiały budowlane to te, z których wykonana jest większość obiektów budowlanych. Do najważniejszych z nich należy m. in.:

  • kamień - od wieków uznawany jest za jeden z najtrwalszych materiałów, który kształtuje naszą architekturę od czasów starożytnych. W nowoczesnym budownictwie jest coraz rzadziej stosowany, ale jeszcze jest spotykany w starszych budynkach. Z kamienia wykonywano kiedyś fundamenty i ściany obiektów budowlanych w związku z brakiem dostępności innych materiałów budowlanych. Teraz kamień w budownictwie stosowany jest głównie jako element dekoracyjny.
budynek gospodarczy z kamienia
Rys. 1  Budynek wymurowany z kamienia
  • beton - określa się go mianem sztucznego kamienia. Wytwarza się go z 4 składników, taki jak piasek, kruszywo, cement i woda. Beton wykorzystuje się np. do wykonania fundamentów, czy ścian fundamentowych.
Betonowe bloczki fundamentowe
Rys.  2  Betonowe bloczki fundamentowe
  • stal - jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Materiały budowlane wytwarzane z stali są wykorzystywane m. in. do budowy konstrukcji hal, stropów, czy dachów. 
dwuteownik stalowy
Rys. 3 Dwuteownik szerokostopowy stalowy
  • żelbet - powstaje w wyniku połączenia stali,a dokładniej stalowych prętów zbrojeniowych i betonu.  Wykorzystuje się go m. in. do wykonania fundamentów, ścian, nadproży, podciągów oraz wielu innych elementów obiektów budowlanych.
betonowanie żelbetowych ław fundamentowych
Rys. 4  Betonowanie żelbetowyh ław fundamentowych
  • drewno - jeden z najstarszych i najbardziej popularnych materiałów ze względu na swoją dostępność. Drewna używa się m. in. do wykonania konstrukcji ścian, stropów, czy dachów.
wiata drewniana
Rys. 5 Wiata drewniana

Oczywiście, istnieje wiele więcej różnych materiałów budowlanych, ale wymieniłem te, które są podstawowymi elementami przy budowie konstrukcji obiektów budowlanych. Wybór konkretnych rozwiązań zależy od rodzaju budynku, czy budowlii, jej przeznaczenia, lokalizacji i innych czynników, takich jak naprzykład budżet. Decyzję o wyborze odpowiedniego materiału budowlanego do budowy domu podejmuje projektant obiektu budowlanego w konsultacji z inwestorem.

Każdy materiał budowlany charakteryzuje się innymi właściwościami technicznymi, co skutkuje tym, że poszczególne elementy budynku powstają z różnego rodzaju materiałów.

Mam nadzieje, że artykuł okazał się pomocny.  Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat budownictwa, zapraszam do skorzystania z mojego kursu online Podstawy budownictwa .