Reakcje podporowe w ramach płaskich (kurs online) | DobryKorepetytor

Reakcje podporowe w ramach płaskich

Kurs nauczy Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych. Omówimy teorię, poznamy przykłady z życia i rozwiążemy kilka zadań.

Udostępnij:

Ostatnio kupiło: 5 osób
Czego się nauczysz?
 • Obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych i przegubowych.
 • Ustalać znak momentu w ramie.
 • Obliczać siłę w ściągu stanowiącym element ramy przegubowej.
 • Rozróżniać przegub wewnętrzny od zewnętrznego.
 • Obliczać reakcje w ramie opartej na wahaczu.
 • Obliczać reakcje w ramie złożonej, dwu przegubowej.
 • Uwzględniać obciążenie ciągłe na pręcie pod kątem (wszystkie konfiguracje).

Program kursu Rozwiń

Całkowity czas: 3:06:02

+ 1. Wstęp 0:01:34

W tym filmie omówię elementy, z których składa się schemat statyczny ramy płaskiej.

Pokażę kilka przykładów z otaczającego nas świata konstrukcji o schemacie ramowym.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie płaskiej obciążonej kilkoma siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Pokażę jak znakować momenty w ramach. Na końcu wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników.

Tym razem obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na wsporniku oraz na podporze przegubowej przesuwnej oraz obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną i momentem skupionym.

Nauczę Was jak w prosty sposób ustalić znak momentu obliczanego względem dowolnego punktu. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnych oraz posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do podłoża.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na wsporniku.

Rama posiada pręt usytuowany pod kątem. Na pręt pod kątem działa obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone prostopadle do osi pręta.

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak rozłożyć wypadkową siłę ciężkości na składowe i jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Ponadto pokaże jak obliczyć siłę w ściągu, który spina konstrukcje ramy.

Rama jest oparta na dwóch podporach przegubowych nieprzesuwnej i przesuwnej oraz jest spięta ściągiem. Na ramę działa obciążanie ciągłe nierównomiernie rozłożone w kształcie trójkąta oraz obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone przechodzące przez przegub. Rama jest również obciążona siłami skupionymi i momentem skupionym

W tym odcinku kursu obliczę reakcje podporowe w ramie jedno przegubowej wykorzystując własność zerowania się momentów w przegubach. Tym razem rama składa się z dwóch podukładów spiętych ze sobą przegubem zewnętrznym, podczepionym do słupa.

Rama jest oparta na dwóch podporach: wspornikowej i przegubowej przesuwnej. Na ramę działa obciążanie ciągłe równomiernie rozłożone równoległe do osi pręta działające działające równolegle do siły ciążenia. Rama jest również obciążona obciążeniem nierównomiernie rozłożonym w kształcie trapezu

Nauczę Was jak zastąpić obciążenie ciągłe działające na pręt usytuowany pod kątem wypadkową siłą ciężkości. Pokaże jak obliczyć wypadkową siłę ciężkości w przypadku gdy obciążenie ciągłe jest położone równolegle do osi pręta oraz działa równolegle do siły ciążenia. Pokaże jak uwzględnić tą siłę w obliczeniach. Na koniec sprawdzę uzyskane wyniki.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie opartej na podporze przegubowej nieprzesuwnej oraz na pręcie pełniącym role wahacza.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym, siłą skupioną oraz momentem skupionym.

Pokażę jak uwzględnić w obliczeniach wahacz, na którym wspiera się rama. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

W tym filmie obliczę reakcje podporowe w ramie dwu przegubowej opartej na trzech podporach przegubowo nieprzesuwnych. Rama składa się z czterech podukładów połączonych ze sobą za pośrednictwem połączeń przegubowych.

Rama jest obciążona obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym przechodzącym przez przegub. W obliczeniach wykorzystam właściwości zerowania się momentów w przegubach.

Pokażę jak dzieląc ramę na podukłady wyznaczyć poszczególne wartości reakcji. Na koniec pokażę jak sprawdzić uzyskane wyniki reakcji w podporach.

Wymagania
 • Opanowane zagadnienia z kursu Reakcje w belkach - poziom I, poziom II i poziom III.
 • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
 • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)
Opis kursu

W tym kursie nauczę Was jak obliczać reakcje podporowe w ramach zwykłych oraz w ramach przegubowych.

Cały kurs składa się z 9 filmów.

W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam z jakich elementów składa się rama. Pokaże jak wyglądają przykłady z życia konstrukcji ramowych.

Rozwiąże przykład bramy obciążonej kilkoma obciążeniami skupionymi oraz momentem skupionym. Wytłumaczę w jaki sposób znakować momenty na ramie.

W kolejnym odcinku kursu rozwiąże przykład ramy przegubowej obciążonej zarówno obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym jak i siłami skupionymi oraz momentem skupionym.

Wytłumaczę w jaki sposób rozwiązywać ramy z prętem usytuowanym pod kątem na który działa obciążenie ciągłe równoległe do podłoża.

W kolejnym przykładzie rozwiąże ramę z prętem usytuowanym pod kątem opartą na podporze wspornikowej. Pręt pod kątem będzie obciążony obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym działającym prostopadle do jego osi.

Rozwiąże ramę przegubową ze ściągiem, obciążoną obciążeniem trójkątnym i obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Pokażę jak w prosty sposób obliczyć siłę w ściągu.

Pokażę jak wyznaczyć reakcje podporowe w ramie złożonej z przegubem zewnętrznym dodatkowo obciążonej obciążeniem trapezowym.

W ostatnim odcinku kursu obliczę reakcję podporowe w ramie złożonej, dwu przegubowej obciążonej obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

Oceny i recenzje uczniów

Ocena kursu

5.0/5
(13)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Reakcje podporowe w ramach płaskich

49.99 zł

Bezpieczna płatność
 • 10 filmów
 • ponad 186 min materiału wideo
 • bez ograniczeń czasowych
 • dostęp 24/7 przez stronę
 • obsługa urządzeń mobilnych

49.99 zł