Reakcje podporowe w belkach - III

Trzeci poziom kursu obliczania reakcji podporowych w belkach. Omówimy: obciążenia trójkątne i trapezowe, podpory pod kątem, belki złożone, teleskopy i "łyżwy".

Udostępnij:

Ostatnio kupiły: 2 osoby

Czego się nauczysz?

  • Zastępować obciążenia trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości.
  • Rozkładać reakcje na składowe w podporach usytuowanych pod kątem.
  • Obliczać reakcje podporowe w belkach podpartych na teleskopie (łyżwie).
  • Obliczać siły w prętach i cięgnach (belka podwieszona).
  • Uwzględniać obciążenie działające na belkę za pośrednictwem linki na bloczku.
  • Obliczać reakcje podporowe w belkach złożonych połączonych przegubami i teleskopem pod kątem.

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:03:23

+ 1. Wstęp 0:01:31

W tym filmie pokaże Wam przykłady z życia obciążeń trójkątnego i trapezowego.

Omówię, w jaki sposób zastąpić obciążenie ciągłe nierównomiernie rozłożone - trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości.

Pokażę jak właściwie ustalić lokalizację wypadkowej siły ciężkości pochodzącej od tego typu obciążeń.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem trójkątnym i siłą działającą pod kątem.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób zastąpić obciążenie trójkątne wypadkową siłą ciężkości. Dokonam rozkładu siły działającej pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi, obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem trapezowym i ciągłym równomiernie rozłożonym.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób zastąpić obciążenie trapezowe wypadkową siłą ciężkości. Podzielę obciążenie trapezowe na obciążenie trójkątne i ciągłe równomiernie rozłożone. Następnie wyznaczę wypadkowe siły ciężkości osobno dla każdego z tych obciążeń.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz podartą na podporze usytuowanej pod kątem do podłoża.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć reakcję działająca pod kątem do podłoża na poszczególne składowe równoległe do osi układu współrzędnych.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz podartą na podporze teleskopowej inaczej nazywanej łyżwą.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami.

Pokażę jak zastąpić podporę teleskopową (łyżwę) odpowiednimi dla niej reakcjami

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym oraz siłą pod kątem. Belka jest zawieszona na cięgnie (pręcie).

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od przecięcia cięgna (pręta) płaszczyzną i zaznaczenia szukanej siły osiowej.

Przy okazji wyjaśnię kiedy element statyczny możemy nazywać prętem.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę osiową działająca w cięgnie oraz siłę obciążającą belkę pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki oraz obliczę siłę w cięgnie, na którym zawieszona jest belka.

Na koniec pokażę, w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę swobodnie podpartą obciążoną siłą pod kątem umieszczoną na wysięgniku oraz obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od zastąpienia obciążenia ciągłego równomiernie rozłożonego wypadkową siłą ciężkości.

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę obciążającą belkę pod kątem na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę wspornikową obciążoną ciężarem zawieszonym na lince przypiętej przegubowo do belki przechodzącej przez bloczek.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami oraz od przecięcia linki płaszczyzną i zaznaczenia siły osiowej w lince równej sile, jaką wywiera ciężarek.

Przy okazji wyjaśnię kiedy element statyczny możemy nazywać prętem (linką).

Następnie pokażę, w jaki sposób wykorzystując właściwości funkcji trygonometrycznych w trójkącie prostokątnym rozłożyć siłę osiową działająca w lince.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych, oraz sumy momentów w punktach podarcia. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

W tym filmie rozwiążemy belkę złożoną obciążona siłą pod kątem, momentem skupionym oraz obciążeniem ciągłym równomiernie rozłożonym. Belka składa sie z belek prostych połączonych ze sobą przegubami i teleskopem usytuowanym pod kątem.

Zacznę od zastąpienia podpór odpowiednimi dla nich reakcjami. Następnie podzielę belkę złożoną na belki proste i ustalę kolejność liczenia poszczególnych reakcji podporowych.

Następnie pokażę w jaki sposób dokonać rozkładu reakcji pod kątem działającej w teleskopie na odpowiednie składowe.

Wykorzystując równania równowagi obliczę sumy rzutów sił na poszczególne osie układu współrzędnych oraz sumy momentów w punktach podarcia dla poszczególnych belek prostych. Z powyższych równań wyznaczę wartości reakcji podporowych w każdej z podpór naszej belki belki złożonej.

Na koniec pokażę w jaki sposób sprawdzić wartości obliczonych reakcji podporowych.

Wymagania

  • Opanowane zagadnienia z kursu Reakcje w belkach - poziom I i poziom II
  • Matematyka na poziomie 2 klasy szkoły średniej.
  • Chęci, pozytywne nastawienie i trochę zaangażowania :)

Opis kursu

Jest to trzeci poziom kursu obliczania reakcji podporowych w belkach. W tym kursie zajmę się najtrudniejszymi przykładami belek swobodnie podpartych i belek złożonych.

Cały kurs składa się z 9 filmów. Celem kursu jest nauczyć Was jak obliczać reakcje podporowe w trudnych przykładach belek.

W pierwszym odcinku kursu wyjaśnię Wam jak zastępować obciążenia trójkątne i trapezowe wypadkową siłą ciężkości. Pokaże, jak wyglądają przykłady z życia obciążeń trójkątnych i trapezowych na belkach.

Rozwiąże przykład belki obciążonej obciążeniem trójkątnym (nierównomiernie rozłożonym) oraz siłą działająca pod kątem. Pokażę, w jaki sposób rozłożyć siłę pod kątem na poszczególne składowe.

W kolejnym odcinku kursu rozwiąże przykład belki obciążonej obciążeniem trapezowym oraz wykonam sprawdzenie uzyskanych wyników.

Wytłumaczę, w jaki sposób rozwiązywać belki, w których podpory są usytuowane pod kątem do podłoża. Pokażę jak rozłożyć reakcję w podporze pod kątem na poszczególne składowe.

W kolejnym przykładzie rozwiąże belkę opartą na podporze teleskopowej (łyżwie). Pokażę również jak rozwiązać belkę zawieszoną na pręcie (cięgnie). Nauczę Was jak wyznaczyć wartość siły osiowej w pręcie lub cięgnie.

Rozwiąże belkę z obciążeniem umieszczonym na wysięgniku (na ramieniu). Pokażę również jak rozwiązać belkę obciążoną ciężarkiem zawieszonym na lince przechodzącej przez bloczek.

W ostatnim filmie rozwiążę belkę złożoną, składającą się z kilku belek połączonych ze sobą przegubami i teleskopem usytuowanym pod kątem. Będzie to przykład zadania o najwyższym stopniu trudności w całym kursie

O autorze kursu

rafa-mstowski-avatar

Rafał Mstowski

Jestem zawodowym korepetytorem z ponad 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu przedmiotów technicznych. Ponad 1200 osób przekonało się, jak skuteczne są moje zajęcia. Moje lekcje to nie wykład. Używam prostego języka, zadania rozwiązuje krok po kroku.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Ocena kursu

5.0/5
(18)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
  • van-avatar

    Van

    Opinia potwierdzona zakupem

    24 października 2023 19:25

    Hej,świetny kurs, kóry pomoże studentom zrozumieć dany temat, serdecznie polecam ten kurs. Zalecam przerobić cały materiął z kursu jeszcze raz samodzielnie, aby wiedza sie utrwaliła.

  • m4-avatar

    M***4

    Opinia potwierdzona zakupem

    11 października 2023 18:55

    zaliczone na 5 :). Rzetelne tłumaczenie w przystępnej cenie :). Jestem bardzo zadowolony - teraz czas na kolejny etap nauki Mechanika II - Kinematyka i Dynamika.

  • elzbieta-avatar

    Elżbieta

    Opinia potwierdzona zakupem

    1 czerwca 2023 12:43

    Jestem bardzo zadowolona z zakupu kursu. Materiał jest prezentowany w sposób przejrzysty, i dla mnie zrozumiały. Bardzo dziękuję, że mogłam się z niego uczyć do kolokwium.

  • j3-avatar

    J***3

    Opinia potwierdzona zakupem

    19 maja 2023 15:07

    Dzięki kursowi w końcu zrozumiałam mechanikę z którą miałam sporo problemów teraz już wiem co i jak na zajęciach. Mam nadzieje że dzięki kursowi zdobędę sporo punktów na kolokwiach

  • os-avatar

    O***S

    Opinia potwierdzona zakupem

    11 kwietnia 2023 12:18

    Aby wykupić ten kurs przekonała mnie lekcja darmowa, po przerobieniu jej nie miałam już problemu z zadaniami na kolokwium oraz z projektami. Kurs jest przyjemny, spokojny, omówiony tak dokładnie, że nie mam pytań. Ten kurs wyróżnia się tym, że omówione jest mnóstwo zadań, po kolei od łatwiejszych po te trudniejsze. Jak dla mnie strzał w 10! nie ma nic lepszego!!!

  • julia-avatar

    Julia

    Opinia potwierdzona zakupem

    11 grudnia 2022 00:08

    Dzięki pracy Pana Rafała wreszcie zrozumiałam statykę. Przykłady świetnie wytłumaczone… dzięki czemu poradzę sobie z każdym ciężkim przypadkiem na kolokwium. Polecam!

  • chmielewski-avatar

    Chmielewski

    Opinia potwierdzona zakupem

    27 listopada 2022 16:47

    super kurs!!! wszystko wyjaśnione jak dziecku, na konkretnych życiowych przykładach. Na pewno kupie jeszcze nie jeden kurs, nie opłaca się chodzić na korki!!

  • odi-avatar

    Odi

    Opinia potwierdzona zakupem

    22 listopada 2022 13:13

    Świetny podstawowy kyrs. Wszystko jasno pokolei wyjaśnione. Przejżyste czytelne obliczenia. Pomugł mi zdać egzamin w 1 terminie, oczywiście łącząc go z innymi poprzednimi częściami. Napewno kupię kolejne kursy. :)

  • na-avatar

    N***A

    Opinia potwierdzona zakupem

    13 listopada 2022 20:33

    Po przerobieniu całego materiału, mogę z czystym sumieniem polecić osobom, które wahają się zainwestować:) Na podstawie kursu wykonałam projekt na studiach, który początkowo wydawał mi się nie do ogarnięcia.

  • andzelika-avatar

    Andżelika

    Opinia potwierdzona zakupem

    11 września 2022 20:27

    Bardzo dobrze wytłumaczony materiał, mam nadzieje, że dzięki niemu uda mi się zdać egzamin z mechaniki. Jestem pewna, że zakupię jeszcze jeden kurs :)

  • natalia-avatar

    Natalia

    Opinia potwierdzona zakupem

    29 czerwca 2022 09:37

    Materiał jest wytłumaczony zrozumiale, oraz o wiele łatwiej niż na zajęciach. Materiał wystarczył by zaliczyć kurs. W kursie jest wszystko powoli i jasno wytłumaczone. Mam nadzieje, że pojawi się więcej nowych kursów, bardzo chętnie zakupie. Bardzo polecam. :)

  • s5-avatar

    S***5

    Opinia potwierdzona zakupem

    31 maja 2022 12:43

    Materiał w zupełności wystarczył, aby zaliczyć przedmiot na pozytywną ocenę. Zostało to wytłumaczone w o wiele prostszy sposób niż robił to wykładowca na zajęciach.

  • gz-avatar

    G***Z

    Opinia potwierdzona zakupem

    25 kwietnia 2021 13:35

    Świetne kursy! Za chwilę będę miał wykupiony dostęp do wszystkich, jednocześnie ubolewam, że nowe kursy pojawiają się tak rzadko, bo na pewno będę stałym odbiorcą każdego kursu z Mechaniki.

  • k6-avatar

    K***6

    Opinia potwierdzona zakupem

    21 marca 2021 15:34

    Osobiście bardzo polecam wszystkim część trzecią reakcji podporowych w belkach, ponieważ jest tu naprawdę sporo zagadnień do trudniejszych przykładów i ostatni przykład zwieńczający wszystkie zagadnienia. Wszystko wytłumaczone prosto, ale konkretnie.

  • m4-avatar

    M***4

    Opinia potwierdzona zakupem

    4 grudnia 2020 13:01

    Kolejny super kurs. Materiału więcej a nic nie wydaje się trudniejszego. Cały czas wszystko prostym i przystępnym językiem wyjaśnione. Wszystko zrozumiałe i zostaje w głowie. Polecam w stu procentach.

  • sawomir-avatar

    Sławomir

    Opinia potwierdzona zakupem

    18 maja 2020 10:54

    Po raz kolejny mogę tylko potwierdzić, że nie pomyliłem się co do wyboru korepetycji z mechaniki. Widać że jest to Pana pasją. Gdyby nauczyciele chcieli w ten sposób prowadzić zajęcia nauka byłaby dużo przyjemniejsza. Piszę się na następne kursy. Pozdrawiam

  • rafa-k-avatar

    Rafał K***

    Opinia potwierdzona zakupem

    17 maja 2020 19:55

    Świetny kurs, wszystko klarownie, po kolei, tak jak powinno być. Klasa sama w sobie. Wykładowcy na uczelniach powinni się zapisać do Rafała na kurs jak przekazywać wiedzę.

  • marek-avatar

    Marek

    Opinia potwierdzona zakupem

    30 marca 2020 12:48

    Świetny kurs! Bardzo przystępnie wytłumaczone zagadnienia. Zaczynałem od kompletnego zera, a teraz jestem już po zaliczonym kolokwium. Będę tu wracał po kolejne kursy. Polecam!

    Rafał Mstowski

    30 marca 2020 12:48

    Dziękuję Panie Marku za opinię, bardzo się cieszę że moje kursy pomogły Panu zaliczyć kolokwium. Polecam się na przyszłość.

Loading...

Tagi:

utwierdzenie newton wektor siły podpora belka przewieszona belka mostowa układ w równowadze łożysko przegubowe przesuwne schemat statyczny suma rzutów sił moment skręcający moment w punkcie wzajemność oddziaływań sprawdzenie reakcji statyczna wyznaczalność teleskop podpora przegubowa przesuwna obciążenie ciągłe moment gnący reakcja podporowa wspornik belka statycznie wyznaczalna statyka moment siły siła skupiona moment budowa maszyn łożysko przegubowe nieprzesuwne belka wspornikowa stopień statycznej wyznaczalności rzut siły akcja i reakcja łyżwa równania równowagi siła belka statyczna suma momentów płaski układ sił wektor zmiana zwrotu reakcji jednostka momentu obciążenie połączenie przegubowe politechnika para sił znak momentu rodzaje obciążeń statyka budowli belka swobodnie podparta podpora przegubowa nieprzesuwna siła wypadkowa belka reakcje podpora teleskopowa moment skupiony znak siły mechanika konstrukcji budownictwo przegub model statyczny równowaga układu sił reakcje most stalowy znakowanie momentu podpora wspornikowa obciążenie równomiernie rozłożone siła pozioma trzecia zasada dynamiki przęsło mostu belka układ równań równowagi punkt podparcia mechanika siła pionowa stopnie swobody siła razy ramię wektor momentu łożysko przegubowe statyka konstrukcji reakcje w podporze łożysko przesuwne siła na ramieniu wytrzymałość materiałów belka przegubowa belki proste schemat belek prostych układ belek ciągłych rozkład na składowe belka dwuprzegubowa składowa wektora siły siła pod kątem belka jednoprzegubowa belka wieloprzęsłowa belka jednoprzęsłowa składowa pionowa belka chwiejna przegub gerbera zerowanie się momentów podpora wirtualna belka ciągła reakcje w przegubie
Reakcje podporowe w belkach - III

39.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 10 filmów
  • ponad 183 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

39.99 zł