Czego się nauczysz?
- Zrozumiesz czym jest Metoda Elementów Skończonych i jakie są jej główne założenia
- Nauczysz się podstawowych kroków (algorytmu) metody
- Oswoisz się z podstawowymi wzorami, macierzami koniecznymi przy rozwiązywaniu zadań MES z ram, krat i belek
- Zastosujesz zdobytą wiedzę teoretyczną w przykładach belek o dwóch stopniach trudności
Program kursu
Rozwiń wszystkoCałkowity czas: 2:16:25
+ 1. Wstęp 0:00:27
W tej części kursu przedstawię ogólną zasadę stosowania MES oraz przedstawię w skrócie podstawy teoretyczne i przykłady zastosowania.
W tym filmie nauczymy się dzielić układy konstrukcyjne na elementy skończone Nauczymy się co to są stopnie swobody ,a wiedzę tą zastosujemy dla krat, belek i ram.
W filmie nauczymy się rozróżniać układ globalny od układu lokalnego.
To niezbędny krok przy rozwiązywaniu zadań z krat lub ram.
W końcowym etapie części teoretycznej nauczymy się definicji macierzy sztywności dla ustrojów prętowych, która jest niezbędna przy obliczeniach MES.
Przedstawimy sobie wzory na macierze sztywności dla ustrojów kratowych, belkowych oraz ramowych.
Teraz jesteśmy już gotowi, aby rozwiązać pierwszy przykład belki. Wykorzystamy to, co zostało przedstawione we wstępie teoretycznym.
Podzielimy belkę na elementy skończone, zaznaczymy węzły i ich stopnie swobody. W belkach układ globalny jest taki sam jak lokalny, dzięki czemu nie jest wymagana wiedza na temat macierzy transformacji.
Przykład składa się z 1 elementu skończonego, a więc nie dokonujemy agregacji. To idealny przykład dla rozpoczynających swoją przygodę z Metodą Elementów Skończonych. Zdefiniujemy po raz pierwszy warunki brzegowe, których definicja upraszcza końcowy układ równań Metody Elementów Skończonych.
Celem zadania każdego przykładu MES jest wyznaczenie przemieszczeń węzłowych, co też uczynimy. W końcowym etapie rozwiązania (postprocesor) na podstawie wyznaczonych przemieszczeń obliczymy siły wewnętrzne w prętach.
W tym przykładzie idziemy krok dalej – belka składa się z dwóch elementów skończonych.
Poznamy nowy proces Agregacji niezbędny przy większej ilości elementów skończonych.
Reszta kroków będzie analogiczna dla jak dla pierwszego przykładu, ale nieco trudniejsza ze względu na większą złożoność.
Wciąż będziemy mieć do czynienia z obciążeniem skupionym w węźle, które nie wymaga modyfikacji, jak w przypadku obciążenia na długości pręta.
Oczywiście klasyka tematu MES – najpierw w przykładzie wyznaczymy przemieszenia, a na ich podstawie siły wewnętrzne.
Wymagania
- podstawy z mechaniki teoretycznej
- podstawy z rachunku macierzowego
- podstawy z Metody Przemieszczeń
Opis kursu
Przedstawię Wam ogólną zasadę stosowania MES oraz w skrócie podstawy teoretyczne i przykłady zastosowania. Nauczymy się dzielić układy konstrukcyjne na elementy skończone. Dowiemy się, co to są stopnie swobody, a wiedzę tą zastosujemy dla krat, belek i ram. Nauczymy się też rozróżniać układ globalny od układu lokalnego. To niezbędny krok przy rozwiązywaniu zadań z krat lub ram.
W końcowym etapie części teoretycznej nauczymy się definicji macierzy sztywności dla ustrojów prętowych, która jest niezbędna przy obliczeniach MES. Przedstawimy sobie wzory na macierze sztywności dla ustrojów kratowych, belkowych oraz ramowych.
Gdy już poznamy niezbędne podstawy teoretyczne, zastosujemy je na żywym przykładzie dwóch belek o podstawowym poziomie trudności.
O autorze kursu
Natalia Pietrzak
Oceny i recenzje uczniów
Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.
🎁 Otrzymaj rabat -25% na cały koszyk!
Dodaj opinię do kursu, aby otrzymać wiadomość e-mail z kodem rabatowym.
Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.
Zaloguj się-
Olga
Wszystko super, bardzo polecam. Kolejnym krokiem będzie wykupienie całego dostępnego kursu z tematyki Mechanika Budowli, a na końcu zdanie kolokwium :) polecam bardzo
Darmowy