Geometria dachów - kurs podstawowy

Kurs skupia się na dachach wolnostojących, z sąsiadem lub kilkoma, o ortogonalnym lub dowolnym rzucie okapów. Pokazuje widoki z góry i z boku oraz kłady połaci.

Udostępnij:

Ostatnio kupiły: 2 osoby

Czego się nauczysz?

  • Czym na dachu są spływy, okapy, krawędzie, kalenice i połacie
  • Jakie są podstawowe zasady i kolejność rozwiązywania dachu w widoku z góry
  • Z jakiego schematu skorzystać przy rysowaniu widoku bocznego dachu
  • Jaki wpływ na rozwiązanie dachu ma przylegający do niego sąsiedni budynek lub attyka
  • Co należy wiedzieć, jeżeli okapy dachu są ustawione do siebie inaczej niż prostopadle
  • Jak skonstruować nachylenie połaci określone w zadaniu procentowo
  • Jakie problemy pojawią się w dachu ograniczonym w kilku miejscach sąsiednim budynkiem
  • Czym różni się widok boczny dachu od jego przekroju i jak taki przekrój narysować
  • Na czym polega obrót połaci ustawionych prostopadle do rzutni
  • Jak wykonać kłady połaci dachu, aby wyznaczyć ich rzeczywistą wielkość

Program kursu

Rozwiń wszystko

Całkowity czas: 3:45:23

+ 1. Wstęp 0:02:33

Na pierwszych dwóch przykładach budynków wolnostojących zostały wyjaśnione podstawowe zasady rozwiązywania dachów w widoku z góry. Rozdział wprowadza i tłumaczy pojęcia: spływów wody, okapów, połaci, krawędzi i kalenic.

Film przedstawia schemat rozwiązywania podstawowego widoku bocznego dachu, jako kontynuację przykładów pokazanych w poprzednim fragmencie.

Rozdział omawia dwa kolejne przykłady dachu, w którym część obrysu jest ograniczona przylegającym sąsiednim budynkiem lub attyką, na które nie można odprowadzić wody.

Fragment stanowi uzupełnienie dachów z poprzedniego filmu o ich widoki boczne. Szczególny nacisk położony jest na uwzględnienie i odwzorowanie w drugim rzucie wszystkich punktów przy sąsiednim budynku lub attyce, z zachowaniem ich odpowiedniej wysokości.

Przykłady przedstawione w tym filmie łączą w sobie dwa problemy, prezentowane oddzielnie w poprzednich odcinkach. Obydwa dachy mają nieregularny rzut z góry, gdzie okapy są ustawione nie tylko prostopadle do siebie, ale również pod dowolnym kątem, co utrudnia narysowanie widoku bocznego. Jednocześnie, na fragmencie, ograniczony został spływ wody przez przylegającego tzw. sąsiada czyli sąsiedni budynek lub attykę.

Odcinek pokazuje kolejne widoki boczne, gdzie nachylenie połaci dachu zostało określone procentowo, a zadanie zaczyna się od skonstruowania takiego nachylenia. Dodatkowo został wprowadzony opis punktów dachu, z podziałem na punkty rzeczywiste, leżące w jego podstawie i te, które znajdują się wyżej oraz punkty pozorne. Opis ten pomaga prześledzić sposób łączenia krawędzi dachu i kontrolować ilość narysowanych punktów.

Rozdział omawia dwa przykłady, w których sąsiedni budynek przylega do rozwiązywanego dachu w kilku miejscach, a co za tym idzie, założone na początku krawędzie dachu nie przecinają się ze sobą. Zaprezentowany sposób rozwiązywania polega na wprowadzeniu dodatkowych kalenic, które rozdzielą przeciwne spływy wody. Dodatkowo fragment odpowiada na pytanie, jak poradzić sobie, kiedy szukane przecięcie przedłużanych okapów nie mieści się na kartce.

Film pokazuje dwie możliwości przedstawienia dachu w rzucie pionowym oraz ich podobieństwa i różnice. Pierwszy przykład rozwiązany jest w formie typowego widoku bocznego, drugi natomiast stanowi jego przekrój, którego miejsce zostało określone w zadaniu na rzucie z góry. W odcinku został również przedstawiony pomocniczy kład boczny połaci dachu, w celu znalezienia wysokości leżącego na niej punktu.

Tematem fragmentu jest wyznaczanie rzeczywistych wielkości połaci dachowych. Pierwsze zadanie prezentuje schemat obrotu pojedynczej połaci, ustawionej prostopadle do rzutni pionowej. Drugie, bardziej rozbudowane zadanie, przedstawia obrót wszystkich połaci dachu, oraz kolejność w jakiej najlepiej wykonywać takie kłady.

Załączniki

Wymagania

  • Umiejętność posługiwania się przyrządami geometrycznymi
  • Znajomość rzutów Monge’a
  • Chęć poszerzenia wiedzy
  • Zalecane przyrządy i wydrukowane podkłady zadań załączone do kursu

Opis kursu

Jest to pierwszy kurs poświęcony dachom w rzutach Monge’a, wyjaśniający od podstaw pojęcia i zasady stosowane przy rozwiązywaniu dachów wolnostojących, z sąsiadem lub kilkoma, o ortogonalnym lub dowolnym rzucie okapów. Przedstawia rozwiązanie widoków z góry i z boku oraz kłady połaci w celu wyznaczenia ich rzeczywistej wielkości.

Rozdziały przedstawiają kolejno po dwa przykłady dachów, zaczynając od najprostszych – wolnostojących, przez dachy ograniczone w jednym miejscu sąsiednim budynkiem lub attyką, aż po dachy, które mają sąsiada w kilku miejscach. Po każdym filmie, przedstawiającym rozwiązanie w widoku z góry, kolejny odcinek stanowi uzupełnienie poprzednich zadań o widoki boczne. Jako pierwsze zostaną pokazane dachy z prostszymi rzutami pionowymi, gdzie okapy są ustawione prostopadle względem siebie, później zaprezentowane będą nieco bardziej skomplikowane dachy, o dowolnym układzie okapów, nie tylko ortogonalnych. 

W części zadań zostanie wprowadzony opis punktów, z podziałem na te, które są położone w podstawie dachu i te, które znajdują się powyżej, z uwzględnieniem punktów pozornych, powstających po przedłużeniu okapów. Taki opis może być wymagany na wielu uczelniach, a dodatkowo ułatwia on rysowanie widoku bocznego, kontrolowanie i sprawdzanie odnoszonych punktów. W zadaniach można się spotkać z różnymi sposobami określania nachylenia połaci dachowych, dlatego w filmie będą omówione nachylenia podane w stopniach, jak i określone procentowo. Kurs odpowie na pytania, jak poradzić sobie, jeżeli początkowe krawędzie na dachu nie spotykają się ze sobą; co zrobić, jeżeli szukane przecięcie przedłużanych okapów nie mieści się na kartce lub jak odnieść punkt dachu na widok boczny, jeżeli podstawowe sposoby nie są skuteczne. Obok typowych widoków w drugim rzucie zostanie omówiony również przekrój dachu, ich podobieństwa i różnice. Dodatkowo ostatni rozdział jest poświęcony obrotom i kładom połaci, które najcześciej są stosowane w celu wyznaczenia ich rzeczywistych wielkości.

Kurs pomoże od podstaw opanować zagadnienie dachów w rzutach Monge’a, z pewnoscią też odpowie na wiele pytań i wątpliwości dotyczących rozwiązywania dachów wolnostojących i z sąsiadem. Dodatkowo przedstawiony materiał jest niezbędny, żeby poradzić sobie z trudniejszymi dachami z kominem lub wieżą, a także z rynnami i podwórkami.

O autorze kursu

magdalena-dobrzynska-avatar

Magdalena Dobrzyńska

Zapewniam pomoc w zrozumieniu tematów, przygotowaniu się do ćwiczeń, kolokwiów i egzaminów z zakresu geometrii wykreślnej, a wszystko w miłej atmosferze i elastycznych godzinach. W razie potrzeby udostępniam dodatkowe materiały.
Zobacz profil

Oceny i recenzje uczniów

Razem z korepetytorami pracujemy nad jak najlepszą jakością kursów, dlatego Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna.

Aby dodać opinię, musisz być zalogowany.

Zaloguj się
Loading...
Geometria dachów - kurs podstawowy

79.99 zł

Bezpieczna płatność
  • 10 filmów
  • ponad 225 min materiału wideo
  • bez ograniczeń czasowych
  • dostęp 24/7 przez stronę
  • obsługa urządzeń mobilnych

79.99 zł