Równanie Bernoulliego - wprowadzenie
Równanie Bernoulliego (r.B.) jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w mechanice płynów. Wykorzystujemy je przy obliczeniach układów przepływowych w postaci rurociągów, kanałów czy też maszyn przepływowych. Jego uniwersalność wynika z faktu, że w bardzo wielu przypadkach stanowi ono wyrażenie zasady zachowania energii . W przypadku przepływu nieściśliwego w jednorodnym polu grawitacyjnym, bez strat hydraulicznych oraz dodatkowych źródeł ciśnienia, przyjmuje ono postać:
\(\frac{p}{\rho g}+\frac{v^2}{2g}+z=const.\) ,
gdzie:
- \(p\) - ciśnienie przepływu [Pa] (paskal),
- \({\rho}\) to gęstość, [ \({kg/m^3}\) ],
- \(v\) - prędkość [m/s],
- \(g\) - przyspieszenie ziemskie [ \(m/s^2\) ],
- \(z\) - wysokość [m].
Równanie Bernoulliego obowiązuje dla tzw. strugi przepływu tzn. dla trajektorii, po której poruszałaby się nieważka cząstka płynu (np. mały pyłek unoszony przez strumień).
Formy i związek równania Bernoulliego z zasadą zachowania energii
Zwróćmy uwagę, że powyższa forma równania jest wyrażona w metrach. W znakomitej większości przypadków wielkości \({\rho}\) oraz \(g\) mają stałą wartość , więc można pomnożyć równania Bernoulliego przez każdąz nich z osobna. W ten sposób dostajemy alternatywne formy r. B., wyrażoną czy to w \({m^2} \over {s^2}\) :
\(\frac{p}{\rho}+\frac{v^2}{2}+gz=const.\) ,
czy też w paskalach:
\(p+\frac{\rho v^2}{2}+\rho gz=const.\)
Ta ostatnia forma uwidacznia bardzo bliski związek r. B. z równaniem zachowania energii, ponieważ człon z kwadratem prędkości do złudzenia przypomina ten na energię kinetyczną, \({m v^2} \over {2}\) a człon ostatni jest odpowiednikiem energii potencjalnej, \(mgh\) . Tutaj też nasuwa się pewna interpretacja ciśnienia jako odpowiednika energii wewnętrznej przepływu (na wzór ściśniętej sprężyny, której ściśnięcia nie widać), czyli możliwości wykonania pewnej pracy. I tak jest w istocie, gdyż im większe ciśnienia, tym wyżej możemy wpompować wodę (zamiana ciśnienia na energię potencjalną) albo też z tym większą siłą strumienia możemy oddziaływać na przeszkodę.
Stosowanie równania Bernoulliego - przykład
R B. Najczęściej zapisujemy między różnymi punktami przepływu w celu określenia parametrów nieznanych w tych punktach, np. ciśnienia w jednym punkcie rurociągu w oparciu o znajomość ciśnienia w innym punkcie oraz innych parametrów przepływu. W poniższym przykładzie posłużymy się akurat wydatkiem objętościowym i średnicą rur.
Na Rysunku 1 przedstawiono rurociąg, w którym znamy wydatek, wymiary geometryczne (średnice i wzniesienia segmentów) oraz ciśnienie w punkcie 1, \(p_1\) . Naszym celem jesy wyznaczenie ciśnienia w punkcie 2, \(p_2\) .
Jeśli chcemy określić ciśnienie w punkcie 2, to zapisujemy r. B. dla strugi płynącej na odcinku 1-2:
\(\frac{p_1}{\rho g}+\frac{v_1^2}{2g}+H_1= \frac{p_2}{\rho g}+\frac{v_2^2}{2g}\) .
Zwróćmy uwagę, że za poziom odniezienia z=0 przyjęliśmy poziom segmentu 2, więc \(z_2=0\) .
Przekształcamy powyższy wzór tak, by wyznaczyć \(p_2\) :
\(p_2=p_1+\frac{1}{2}\rho v_1^2-\frac{1}{2}\rho v_2^2 + \rho g H_1\) .
Do wyliczenia zadania brakuje nam prędkości. Szczęśliwie, prędkość w obu punktach są wyznaczane przy użyciu równania ciągłości (zasady zachowania wydatku):
\(Q=v_1 \frac{\pi d_1^2}{4} = v_2 \frac{\pi d_2^2}{4}\) .
W ten sposób określamy prędkości w każdym z punktów w zależności od wydatku:
\(v_1 = \frac{4Q}{\pi d_1^2}\) ,
\(v_2 = \frac{4Q}{\pi d_2^2}\) .
Korzystając w r.B. oraz właśnie równania ciągłości dostajemy końcowy wzór na ciśnienie w punkcie 2:
\(p_2=p_1+8\rho {\left(\frac{Q}{\pi d_1^2}\right)}^2-8\rho {\left(\frac{Q}{\pi d_2^2}\right)}^2 + \rho g H_1\) .
Identyczne rozumowanie możemy powtórzyć w celu wyliczenia ciśnienia w punkcie 3.
Paradoks hydrodynamiczny
Zwróćmy ponadto uwagę, że \(d_2<d_1\) . Wobec tego prędkość w punkcie 2 jest większa od tej w punkcie 1, \(v_2>v_1\) . Zakładając, że poziomy obu rurociągów byłyby takie same, wówczas okazałoby się, że ciśnienie w punkcie 2, tzn. w cieńszej rurce, okauje się mniejsze niż w rurce szerszej. Jest to wynik paradoksalny (często się myśli, że płyn "się bardziej ściska" w wąskich rurkach) i nazywa się własnie paradoksem hydrodynamicznym .
To zjawisko tłumaczy się natomiast faktem, że płyn w celu zwiększenia swojej prędkości musi zmniejszyć swoje ciśnienie. W pewnym sensie, energia wewnętrzna płynu musi być zamieniona na energię kinetyczną.
Uogólnione założenia dla równania Bernoulliego
W większości przypadków stosujemy równanie Bernoulliego dla przepływów nieściśliwych (tzn. o stałej gęstości wzdłuż strugi) w jednorodnym polu grawitacyjnym. Warto jednak nadmienić, że można wyprowadzić r B. również dla przepływów ściśliwych oraz dla innych pól siłowych. Nie zagłebiajac się w szczegóły, najogólniejsza forma r.B. przybiera postać:
\(P(\rho)+\frac{v^2}{2}-\Phi=const.\) ,
gdzie \(P(\rho)\) to tzw. potencjał ciśnienia a \(\Phi\) jest potencjałem pola siłowego. Ten pierwszy można zapisać dla płynu ściśliwego pod warunkiem istnienia jednoznacznej zależności między ciśnieniem a gęstością (mamy wówczas do czynienia z płynem barotropowym ). Potencjał pola sił naturalnie można zapisać tylko dla pół siłowych o charakterze potencjalnym .
Praktycznym zastosowaniem tej formy r.B. jest np. określanie parametrów przepływu w atmosferze o równowadze obojętnej albo w stanie izotermicznym dla gazu doskonałego.
Podsumowanie
W tym artykule po krótce przedstawiłem podstawową formę r.B. oraz przykład stosowania równania dla rurociągu. Oczywiście, nie poruszyliśmy wielu innych aspektów, na które należy zwrócić uwagę w tym temacie, choćby uwzględnianie pomp oraz sposób obliczeń strat hydraulicznych.
Po rozszerzone wytłumaczenie równania Bernoulliego odsyłam do otwartego kursu z mechaniki płynów (część 3) a kilka popularnych zadań jest omawiane w tym kursie .
Tymczasem zapraszam do nauki i kursów. W razie jakbyście mieli dodatkowe pytania, do kontaktu za pośrednictwem portalu.