Udostępnij:

Soldis Projektant

Jak sprawdzić, które pręty kratownicy to pręty zerowe - Soldis PROJEKTANT

W tym artykule przedstawie Wam, w jaki sposób można zweryfikować poprawność przyjęcia prętów zerowych w kratownicy podczas obliczeń ręcznych za pomocą programu Soldis PROJEKTANT.

Pręt zerowy

Na początku przypomnijmy sobie pojęcie pręta zerowego w kratownicy.

Pręt zerowy w kratownicy płaskiej lub przestrzennej to taki pręt w którym siła osiowa (siła normalna) jest równa zero.

Za pomocą programu Soldis PROJEKTANT można zweryfikować poprawność przyjęcia prętów zerowych w kratownicy podczas obliczeń ręcznych.

Przykład

Po zamodelowaniu  i wykonaniu obliczeń statycznych w programie otrzymaliśmy wyniki reakcji podporowych oraz sił wewnętnych normalnych (N) w prętach kratownicy.

Rys. 1 Schemat statyczny
Rys. 2 Reakcje podporowe
Rys. 3 Siły wewnętrzne normalne (N) w pretach kratownicy

W bardzo prosty i przystępny sposób można zweryfikować poprawność przyjęcia prętów zerowych w schemacie statycznym. Po wykonaniu obliczeń  kratownicy wartość siły wewnętrznej normalnej (N) prętów zerowych jest po prostu równa 0 kN. Analizując poniższy przykład jedynym prętem posiadającym taką wartość siły wewnętrznej jest pręt nr 5.

Rys. 4 Pręt zerowy w kratownicy
Mam nadzieje, że artykuł okazał się pomocny.  Więcej informacji na temat prowadzenia obliczeń kratownic w programie Soldis PROJEKTANT znajdziecie w moim kursie online:  Soldis PROJEKTANT - reakcje podporowe i siły wewnętrzne w kratownicach .